Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 8/2006, vyšlo 16.05.2006

Zájem o darování krve je rok od roku větší

„Pro všechny, kteří ještě váhají nad darováním krve, říkám: Jděte, není se čeho bát. Navíc ten pocit, že vaše krev může někomu pomoci nebo mu dokonce zachránit život, je tak skvělý, že to za to vážně stojí.“ S tímto dojmem nás seznámila Monika Antošová, studentka prvního ročníku finančního managementu a účastník akce Modrá fakulta dává modrou krev 2006.

Již po čtvrté se studenti Fakulty informatiky a managementu sešli na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice v Hradci králové, aby v rámci akce Modrá fakulta dává modrou krev 2006 darovali svou krev. Mezi dárci krve nechyběli ani zástupci z řad pedagogů – ing. Roman Loskot a ing. Vladimír Soběslav. Řadu účastníků z Fakulty informatiky a managementu rozšířila i Ivana Dostálová, studentka Pedagogické fakulty UHK.

Potěšujícím faktem je, že zájem o darování krve je rok od roku větší – o čemž vypovídá i to, že pro darování krve byly vyhrazeny celkem tři termíny v době od 19. do 26. dubna. Na dvou odpoledních středečních termínech a jednom ranním termínu se sešly více jak tři desítky dárců krve. Ve srovnání s předchozím ročníkem se jedná takřka o dvacetiprocentní nárůst zájemců o darování krve.

Kromě „ostřílených“ dárců tvořili většinu účastníků prvodárci, kteří se k darování krve rozhodli poprvé v životě. Mezi takové patřil i Jakub Korf, který se podle svých slov darování krve rád zúčastní znovu. Podobně to cítí i Lukáš Prajzler, student prvního ročníku oboru Informační management: „Krev jsem byl darovat poprvé a určitě ne naposledy. Sám jsem se nedokázal nějak rozhoupat jít darovat krev, a proto jsem akci naší fakulty uvítal jako dobrou příležitost – přece jen ve více lidech se vše lépe snáší… :-) U mě osobně odběr proběhl naprosto bez problémů a v podstatě jsem si ani nevšiml, že mi nějakých 450 ml krve chybí. Sestřičky i doktoři v nemocnici byli taky v pohodě, proto bych rozhodně doporučil každému, kdo ještě váhá a může být dárcem, ať to jde alespoň zkusit.“

S výbornou náladou z dobrého činu a z milých, usměvavých a starostlivých sestřiček odcházela také Monika Antošová, která na začátku měla respekt z odběrové jehly. Nakonec se nám ale svěřila, že to nebylo tak nepříjemné, jak očekávala. „Řekla bych, že to bylo mnohem příjemnější, než jakákoliv zkouška,“ prozradila Monika s úsměvem.

Smíšené pocity měla i Lenka Žemličková, když se ráno připravovala na cestu do nemocnice. „Veškeré obavy ze mě spadly, když se nás ujal přívětivý a ochotný personál. Všechna vyšetření i samotný odběr byl takřka bezbolestný a bezproblémový. Jsem ráda, že jsem mohla pomoci potřebným lidem.“

Zleva: Jakub Pecha a děkan FIM UHK docent Hynek

Celou akci pozitivně hodnotí všichni účastníci „modré krve“. „Je jen dobře, že počet účastníků má stále rostoucí tendenci a že studenti a vyučující univerzity ve svém volném čase rádi udělají něco pro druhé. Všem účastníkům bych chtěl ještě jednou poděkovat a popřát jim úspěšné zkouškové období a krásné léto. Pevně věřím, že budou v pravidelných odběrech nadále pokračovat a že se s nimi setkám opět za rok, na jubilejním pátém ročníku této akce. Stejně tak se těším i na nové dárce, kteří určitě naše řady přijdou rozšířit,“ shrnul Jakub Pecha, člen akademického senátu FIM UHK a organizátor této akce.

 


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu