Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 9/2006, vyšlo 01.06.2006

Studijní pobyty v USA

Do poradenského centra Fulbrightovy komise v hotelu Olšanka přichází student mezinárodních vztahů a půjčuje si přípravné materiály na americkou jazykovou zkoušku TOEFL. Příliš času na přípravu mu již nezbývá. Uzávěrka Fulbrightova studentského stipendia, o které usiluje, je 1. září a pokud ji chce stihnout, musí potřebné americké zkoušky složit do 24. července. Jinak není jisté, že výsledky dorazí do komise včas.

Studentské stipendium je jedním ze stipendijních programů, které Komise J.W. Fulbrighta pro vzdělávací výměny s USA administruje a jejichž cílem je umožnit talentovaným a úspěšným studentům, učitelům a vědcům obohatit svou kariéru o získání znalostí a zkušeností na světové úrovni prostřednictvím studijního nebo výzkumného pobytu v USA.

Většina programů a práce komise je financována z prostředů americké a české vlády. Díky tomuto zázemí se jedná o zdaleka nejvýhodnější stipendia pro studijní a výzkumné stáže ve Spojených státech. „Studentské stipendium pokrývá školné až do výše 18 tisíc dolarů, stipendista dostává dostatečné kapesné na životní náklady podle místa pobytu, k tomu letenku, zdravotní pojištění a dokonce i příspěvek na zakoupení knih a učebních pomůcek,“ představuje grant koordinátorka programu Andrea Semancová: „Nejvyšší hodnota stipendia se tak může blížit až ke 40 tisícům dolarů.“ I při této výši finanční pomoci se ale může stát, že student si musí část nákladů doplatit, zvláště pokud usiluje o studium na drahých prestižních školách. Se stipendiem se ale studium na takové škole stává dostupné.

Fulbrightův studentský program je určen pro pokročilejší studenty, absolventy škol a mladé vědce. Základním minimálním požadavkem, vedle českého občanství a trvalého pobytu v ČR, totiž je, aby uchazeč měl v době uzávěrky přihlášky dokončený alespoň bakalářský stupeň studia, nemusí ale již být studentem. Stipendium lze využít pro studium nebo výzkum v USA na úrovni Master nebo Ph.D.

Uchazeči se mohou hlásit ve třech kategoriích rozdělených podle účelu pobytu. Pokud je cílem absolvování celého studijního programu a získání titulu, jedná se o kategorii Degree, chce-li student v USA jeden rok hostovat, pak jde o kategorii Non-degree. Statut Visiting Research Student umožňuje studentům pracovat na svém výzkumném či jiném projektu. Přirozeně se nejčastěji jedná o výzkum pro dizertační práci, což ale není podmínkou. Stipendium v každém případě pokrývá pouze jeden rok pobytu. Jestliže je studijní program delší, pak si student musí sehnat finance na pokračování studia sám. V některých případech to není tak obtížné. Když se studenti osvědčí, což se v případě vybraných účastníků prestižního programu jako je Fulbright děje velmi často, převezme roli sponzora přímo škola. Záleží také na mnoha dalších okolnostech – oboru, stupni studia, finančních zdrojích univerzity a samozřejmě na ochotě školy.

Zaměření programu není oborově pevně stanoveno. Prakticky se mohou hlásit výborní studenti ve všech oborech s výjimkou klinické medicíny a MBA. Velkou část uchazečů tvoří studenti práv, kteří usilují o jednoroční program Master of Law. Další větší skupinou jsou studenti mezinárodních vztahů. „Fulbrightova stipendia ale nejsou zaměřena pouze na sociální vědy a humanitní obory, jak se občas traduje,“ upozorňuje Semancová. Stipendium může získat i kvalitní student přírodních věd či technických oborů. Na druhou stranu studenti těchto zaměření by, zvláště pro doktorské studium v USA, neměli mít problém získat významnou finanční pomoc přímo od americké univerzity hned od počátku, například ve formě placeného asistenského místa.

Pro program nejsou vymezeny konkrétní americké univerzity. Uchazeči mohou do přihlášky uvést jakékoliv tři akreditované vysoké školy podle své volby a komise za vybraného studenta podá přihlášku na všechny tři školy prostřednictvím své partnerské americké organizace Institute of International Education. V případě kategorie Visiting Research Student si zájemce musí sám pobyt v USA předem domluvit a komisi dodá pozvání z instituce, na které chce svůj výzkum provádět.

Protože je systém výběru založen na principu „nejdříve stipendium, pak přijímací řízení na školy“, předchází zákonitě uzávěrka přihlášek do stipendijního programu s dostatečným předstihem uzávěrkám škol. Jelikož některé americké univerzity mohou mít „deadline“ přihlášek již v prosinci, stanovila Fulbrightova komise svou uzávěrku na 1. září. Uchazeči musí plánovat vše dostatečně dopředu tak, aby stihli komisi dodat veškeré vyžadované poklady do tohoto termínu.

Výběrové řízení má několik kol. Základními podklady pro rozhodnutí o udělení či neudělení stipendia je kompletně vyplněná elektronická přihláška obsahující také životopis a motivační dopis, dokumenty o dosavadním průběhu studia, tři doporučující dopisy, výsledky standardizovaných amerických zkoušek – jazykovou zkoušku z angličtiny TOEFL a v případě kategoriií Degree a Non-degree také zkoušku obecných studijních předpokladů GRE General Test, případně další podklady jako je např. pozvání pro kategorii Visiting Research Student či portfolio v uměleckých oborech. Výběrové řízení provádí ustanovená výběrová komise, ve které jsou zastoupeni pracovníci kanceláře, zástupci správní rady za českou i americkou stranu, případně američtí profesoři nebo vědci. Doporučení komise schvaluje správní rada programu. Výběr je prováděn na základě posouzení celkové kvality uchazeče a jeho přihlášky. Každý rok je stipendium uděleno 10 až 15 studentům ze zhruba 40 až 50 přihlášených.

„Studentům, kteří chtějí studovat v USA, ať už s naším stipendiem nebo bez něj, může s výběrem školy, hledáním financování, přijímacím řízením či přípravou na zkoušky pomoci náš studijní poradce,“ uzavírá koordinátorka.

Studentské stipendium Fulbrightovy komise je určeno výborným studentům s prokazatelným potenciálem rozvoje a jasnou a dobře obhájenou motivací pro studium či výzkum v USA. Studenti musí najít dost času na to, aby dali dohromady kvalitní přihlášku a dostatečně se připravili na náročně testy jakými TOEFL, ale hlavně GRE jsou. Hodnota stipendia, ať už ve finančním vyjádření nebo v odborných a životních zkušenostech, je tak vysoká, že se jedná o investici, která se bohatě vyplatí.


Stipendium pro (post)graduální studium v USA

Stipendium je určeno pro studium či výzkum na úrovni Master nebo Ph.D ve Spojených státech pro všechny obory s výjimkou klinické medicíny a programu MBA.

Cílem pobytu může být absolvování celého studijního programu a zisk titulu na americké univerzitě (kategorie "degree") nebo pouze jednoroční hostování (kategorie "non-degree"). Zájemce může rovněž zvolit kategorii "visiting research student" určenou pro práci na samostatném výzkumném projektu, např. dizertační práci.

Z americké strany je program administrován organizací Institute of International Education (IIE).

Obsah grantu

Stipendium se uděluje na jeden školní rok a pokrývá školné do výše maximálně 18 tisíc dolarů, životní náklady, zdravotní pojištění a zpáteční letenku. Stipendium není určeno pro rodinné příslušníky.

Požadavky

· Dokončená vysoká škola, minimálně bakalářský program, v době uzávěrky přihlášek.

· Výborné studijní výsledky během vysokoškolského studia.

· Složení jazykového testu TOEFL minimálně na 213 (550) bodů.

· Složení zkoušky GRE General Test. Minimální skóre u GRE není stanoveno. Tento test se nevyžaduje u kategore "visiting research" a pro studium právnických programů např. LLM. V kategorii "non-degree" se tento test nevyžaduje, pokud uchazeč písemně doloží, že ani jedna ze škol, na kterou se chce hlásit, tuto zkoušku nevyžaduje.

· U kategorie "visiting research" uchazeč musí mít rovněž pozvání americké strany vyjadřující ochotu studenta přijmout. U ostatních kategorií navázání předchozího kontaktu s univerzitou není podmínkou, ale doporučuje se z praktických důvodů.

· Přednost mají ti uchazeči, kteří ve Spojených státech ještě na úrovni vysoké školy nestudovali nebo dlouhodobě nežili.

Přihláška

Od roku 2003 je zavedena elektronická přihláška. Uchazeči si vytvoří svůj osobní účet, který jim umožní ukládat si průběžný stav vyplňování příihlášky a vracet se k ní. Přihlášku lze elektronicky odeslat do Fulbrightovy komise až po úplném vyplnění. Přihláška je opatřena detailními instrukcemi. Věnujte jim prosím důkladnou pozornost!

S přihláškou je třeba dodat:

· Kopii diplomu a vysvědčení spolu s oficiálním výpisem studijních výsledků či kopií indexu. Lze zaslat poštou.

· Vyplněný formulář "Report on Proficiency in English" (viz oddíl "Supplemental Forms" v elektronické přihlášce. Lze zaslat poštou.

· Podepsaný formulář "Signature Form". Lze zaslat poštou.

· Strukturovaný životopis s uvedenou kontaktní adresou, telefonem a e-mailem. Životopis můžete zaslat do Fulbrightovy komise elektronickou poštou.

· Tři doporučující dopisy (viz opět oddíl Supplemental Forms v elekronické přihlášce). Doporučení musí přijít do Fulbrightovy komise v zalepené obálce přímo od posuzovatelů nebo jako součást elektronické přihlášky.

· Výsledky testů TOEFL a GRE General Test. Fulbrightova komise a Institute of International Education (IIE), který provádí umísťování na americké univerzity, musí být zadáni jako příjemci výsledků testů, a to buď hned v testovacím centru nebo při objednávání dodatečných výpisů skóre u testovací organizace ETS. Výsledky tedy nemusí být zasílány na univerzity, které uchazeč uvádí v přihlášce. Kód Fulbrightovy komise pro test TOEFL je 9851 a pro test GRE 0036. Kód IIE pro TOEFL je 2326, pro GRE R2326. Výsledky testů musí Fulbrightova komise mít již v době uzávěrky přihlášek. Znamená to, že, vzhledem k času potřebnému pro vyhodnocení testu a doručení výpisu skóre, je testy třeba skládat mnohem dříve. V roce 2004 by testy měly být složeny do 18. července. Slibní uchazeči mohou pro složení testů získat poukaz na složení testů zdarma, tzv. voucher. Podmínkou udělení voucheru je dosažení prostého aritmetického studijního průměru všech známek včetně státnic za celou dobu studia ne vyššího než 1,5, což je třeba doložit indexem. Dále je nutné předložit vypracované části přihlášky "Study Objectives" a "Curriculum Vitae"

· Formulář "Transcript Release Form" vyplňují pouze uchazeči, kteří již studovali v USA na vysoké škole.

·  Formulář "Medical History" není třeba dodávat při přihlašování. Tento formulář vyplňují uchazeči úspěšní ve výběrovém řízení.

Uzávěrka

Uzávěrka přihlášek do výběrového řízení, včetně dodání všech vyžadovaných dokumentů, je 1. září pro studium začínající o rok později.

Výběrové řízení

Výběrové řízení probíhá ve třech kolech. V prvním kole jsou vyřazeny projekty, které mají formální nedostatky. Ostatní projekty posuzuje výběrová komise, jejíž složení každoročně stanovuje správní rada Fulbrightovy komise. Projekty s jednoznačně negativním hodnocením jsou vyřazeny. Třetí kolo probíhá formou výběrového řízení před výběrovou komisí. Výslednou nominaci schvaluje v ČR správní rada Fulbrightovy komise a v USA Fulbright Foreign Scholarship Board .

Pro získání stipendia jsou nejdůležitější studijní výsledky, odborné aktivity, kvalita předloženého záměru a výsledky požadovaných testů. Pokud jsou kvality uchazečů srovnatelné, pak se přihlíží také k prioritním oborům.

Umisťování na univerzity

Uchazeči si do přihlášky ke stipendiu píší vysoké školy podle svého výběru. Vlastní umisťování na americké univerzity zajišťuje Institute of International Education, s nímž Fulbrightova komise spolupracuje. Jedná se o poměrně dlouhý proces. Konečné umístění na jednu z univerzit v USA je zpravidla známo až v kvěnu následujícího roku. Vybraní uchazeči absolvují v červnu orientaci a zpravidla v srpnu odjíždějí na své univerzity.

Webovská stránka programu

www.fulbright.cz/fulbrightova-stipendia/stipendium-pro-postgradualni-studium.shtml

Kontakt

Andrea Semancová
koordinátorka program
Komise J.W. Fulbrighta

Táboritská 23
130 87 Praha 3
Tel.: 222 71 84 52
Fax: 222 72 98 68
E-mail: semancova@fulbright.cz

 

 

 

 


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu