Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 12/2006, vyšlo 16.11.2006

Jste zvědaví, co se dělo v sekci Virtuální univerzity, interuniverzitní studium?

V sychravém odpoledni 9. listopadu 2006 zasedli účastníci v pořadí již 7. odborného semináře eLearning, který pořádala Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové ve spolupráci se zájmovým sdružením EUNIS-CZ a s Národním centrem distančního vzdělávání v Praze, v posluchárně A5 k diskusi nad tématy virtuální univerzity a interuniverzitní studium.

Cílem jednání v sekci Virtuální univerzity, interuniverzitní studium bylo seznámit zúčastněné s praktickými výsledky projektu RIUS, diskutovat klady a zápory meziuniverzitního vzdělávání, získat zkušenosti z jiných pracovišť zabývajících se danou tématikou a vytvořit předpoklady pro další rozšíření meziuniverzitního vzdělávání.

Sekci vedl a k dobré pohodě všech zúčastněných přispěl Ing. Jan Hán, Ph.D., ředitel Ústavu celoživotního vzdělávání Západočeské univerzity v Plzni, který přednesl úvodní příspěvek s názvem Interuniverzitní studium v síti univerzit ČR. Zúčastněným vysvětlil principy interuniverzitního studia založeného v České republice a seznámil přítomné s projektem RIUS (Rozběh interuniverzitního studia v síti vybraných univerzit ČR) jako s prvním systémovým řešením interuniverzitního studia v ČR.

Poté se slova ujala proděkanka Fakulty informatiky a managementu UHK RNDr. Petra Poulová, Ph. D., která představila interuniverzitní studium v rámci projektu RIUS v roce 1 a seznámila tak posluchače s prvními dosaženými výsledky a zkušenostmi z pozice manažera projektu.

RNDr. Petra Poulová, Ph.D. a Ing. Jan Hán, Ph.D. diskutují nad výsledky projektu RIUS v roce 1.Ing. Jan Hán, Ph.D. vysvětluje principy interuniverzitního studia.

Projekt RIUS je práce týmová. Průběžně po celou dobu realizace projektu se na půdě jednotlivých partnerů konají projektové rady, které vedou ke koordinaci projektu ve všech zúčastněných institucích. Potom, co si účastníci sekce vyslechli top manažery projektu, přišla na řadu vystoupení vyučujících z FIM UHK, kteří se projektu RIUS aktivně účastní výukou svých předmětů na Západočeké univerzitě v Plzni a Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Ing. Hana Mohelská a Ing. Hana Šafránková přednesly příspěvek na téma Interuniverzitní výuka jako nová příležitost vzdělávání, ve kterém porovnaly své kurzy – Manažerské metody a Moderní prezentace – z hlediska využití vybraných objektů kurzů a z hlediska aktivity studujících v kurzech.

V dalším příspěvku představil doc. PaeDr. Jiří Štyrský, CSc. kurz Geografie cestovního ruchu, který vyučoval v rámci projektu RIUS pro studenty Západočeské univerzity v Plzni. Ve svém poutavém vystoupení předvedl, jak si s e-learningem poradí nezdolný optimista s dlouholetou praxí pedagoga. Jeho vystoupením zapadla poslední „kostička“ do struktury představovaného projektu RIUS.

Ing. Hana Mohelská a Ing. Hana Šafránková ladí posluchače do zvědavosti.Auditorium zaujaté výkladem doc. PaeDr. Jiřího Štyrského, CSc.

Průběh jednání, přednesené příspěvky a zejména bohatá diskuse jednoznačně prokázaly, že meziuniverzitní vzdělávání se začíná na vysokých školách uplatňovat a že tato forma vzdělávání je přínosem jak pro studenty, tak pro vyučující.

Krátce po 18. hodině se účastníci sekce rozešli s příslibem, že jejich setkání nad tématem interuniverzitního studia nebylo poslední.

Hana Šafránková, Hana Mohelská

Článek byl zobrazen 3778x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu