Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 14/2006, vyšlo 16.12.2006

Pracovní stáž na Shetlandách

V jednom z minulém čísle jste se mohli dočíst o zážitcích ze Shetland mé kamarádky Mirky Ciglerové. Dovolte mi, abych navázala na její příběh a pověděla vám o Shetlandách něco více.

Jsem stejně jako Mirka studentkou oboru Managementu cestovního ruchu na FIMu. V dubnu minulého roku jsem uzavřela (ale neukončila) studium a odložila si státnice na příští rok. Rozhodla jsem se totiž využít příležitosti, kterou mi poskytl program zaměstnání studentů cestovního ruchu a hotelnictví na Shetlandách. Získala jsem sezónní práci v turistickém informačním centru v Lerwicku a koncem srpna dokonce prodloužila svůj kontrakt na dobu neurčitou.

Tento program díky svému nemalému úspěchu pokračuje i v roce 2007 a některé z vás by mohlo zajímat, o co se vlastně jedná.

Nejdříve bych vám ráda řekla něco o Shetlandách obecně (vzhledem k mé pozici zaměstnance v info centru cítím povinnost vám poskytnout pár základních informací:)), takže začněme několika čísly:

Shetlandy jsou skupina asi 100 ostrovů (jen 15 obydlených) na nejsevernějším konci Velké Británie, na 60º severní šířky (zhruba na stejné pozici jako Anchorage na Aljašce či Bergen v Norsku). Navzdory této relativně extrémní poloze tu ovšem není tak velká zima, jak byste očekávali. Shetlandy mají vcelku mírné klima s letními teplotami okolo 16º C a zimními teplotami max. 5º C, počasí je ovšem velmi proměnlivé a to nejen v rámci jednoho dne, může se měnit každých 10km! V létě je doba slunečního svitu delší než kdekoliv jinde v Británii, během letní rovnodennosti dosahuje až 19 hodin.

Celkový počet obyvatel je asi 22.000, jejich největší koncentraci najdete na ostrově  Mainland, kde se nalézá i hlavní město Lerwick se svými 7.000 obyvateli.

Historie Shetland sahá až do doby kamenné, první stopy osídlení se objevují již 3000 př.n.l. Z doby bronzové (asi 2000pr.n.l.) pochází záhadné „stojící kameny“ na nejsevernějším ostrově – Unstu. Doba železná byla svědkem stavby tzv. brochů -  kruhových kamenných věží se základnou až 15m širokou. Účelem těchto staveb byla ochrana osadníků před nájezdníky. Na Shetlandách najdete okolo 120 brochů, na ostrově Mousa se nalézá nejlépe zachovaný, 13m vysoký broch, jež průvodce Rough Guide označil za skotskou atrakci číslo jedna.

Vikingové, převážně z oblasti Norska, se dostali na Shetlandy kolem roku 800 n.l. a okamžitě se zde usídlili. Spolu s Vikingy přišly nové zákony, politika a nový způsob života. Shetlandy byly součástí skandinávské říše po několik staletí, až do doby, kdy byly roku 1469 připojeny ke Skotskému království.

Stopy vikingské přítomnosti jsou patrné dodnes, mnoho místních názvů pochází ze staré norštiny (např. Lerwick – Leir-vik bahnitá zátoka ve staronorštině) a ruiny vikingských „dlouhých domů“ zde patří k nejlépe zachovaným na světě.

Staronorštinu je dodnes slyšet i v shetlandském dialektu, ačkoliv ten stejně jako další původní jazyky postupně mizí a dnešní mladá generace se dorozumívá výhradně v angličtině (s velmi silným přízvukem, na který je potřeba si zvyknout).

Příroda na Shetlandách je naprosto úžasná a Mirka vám ji, myslím, popsala vcelku dopodrobna. Já bych jen dodala, ze vedle archeologie jsou přírodní poklady hlavní atrakcí, na statisíce papuchálků, buřňáků, rybáků, alkounů a dalších zhruba osm milionů mořských ptáků se sem jezdí dívat ornitologové z celého světa.

Dalším turistickým lákadlem je široká škála sportovních aktivit, na Shetlandách můžete vyrazit na pořádnou túru, zajezdit si na kole (špičková kvalita místních silnic k tomu přímo vybízí), zahrát si golf nebo si zarybařit v jednom ze stovek odlehlých jezer. Také se můžete potápět, jezdit na kajaku nebo (pro ty zámožnější) se věnovat jachtingu...

Shetlandy se stávají populární turistickou destinací a zejména v posledních třech letech se návštěvnost několikanásobně zvýšila. Léto je nabité festivaly, koncerty a dalšími kulturními událostmi a přistav v Lerwicku navštíví desítky výletních lodí a závodících jachet...

Co nás čeká příští rok můžete vidět v kalendáři na stránkách www.visitshetland.com v sekci „Events“.

Pro místní podniky je velmi důležité, aby se jejich zaměstnanci dokázali poprat s tak velkým přívalem turistů a náročnými pracovními povinnostmi. No a zde konečně přichází ke slovu program s názvem „Recruitment And Skills Development For Foreign Workers Into Tourism“, jehož jsme se spolu s Mirkou Ciglerovou a dalšími studenty z UHK a Poděbradské hotelové školy zúčastnili. Koordinátorkou programu na UHK je PhDr. Eva Sieglová.

Ačkoliv je anglický název programu trochu krkolomný, jedná se v podstatě o pracovní nabídky shetlandských zaměstnavatelů v cestovním ruchu, jejichž účelem je dostat na Shetlandy mladé, dynamické a talentované pracovníky z České republiky. Problémem místních podniků je mnohdy nespolehlivá, nekompetentní pracovní síla a zapojením do tohoto programu se zaměstnavatelé snaží získat přesný opak. Výhodou nás, zahraničních studentu v shetlandském pracovním prostředí je totiž vysoká motivace, schopnost nadhledu, přesnost, pracovitost a spolehlivost, což jsou právě kvality, kterými disponovali letošní čeští účastnici programu. Zaměstnavatelé z nás byli (jsou:)) nadšeni a věří, že se úspěch programu zopakuje i v příštím roce.

Povím vám o každém zaměstnavateli konkrétně, popisy pracovní náplně budou k dispozici před pracovními pohovory koncem února 2007:

KGQ Hotels – výkonný ředitel Peter McKenzie má na starost dva Lerwické hotely, Queens a Grand hotel. Právě Peter byl Mirčiným zaměstnavatelem, takže určitou představu jste mohli získat z jejího vyprávění. Letos Peter hledá uchazeče na tři pracovní pozice: duty manager (dlouhodobější pozice, hodí se zejména pro letošní absolventy, kteří budou ochotni zůstat na Shetlandách delší dobu – vyžaduje organizační schopnosti a hlavně výbornou znalost angličtiny), general assistant (hlavně práce na baru a obsluha v restauraci, zase, dobrá znalost angličtiny je nutností) a kitchen assistant (musí být schopen porozumět pokynům kuchařů). Práce pro KGQ má tu výhodu, že jste přímo v centru Lerwicku, odkud se pohodlně dostanete kamkoliv. Queens a Grand nabízí zaměstnancům ubytování a stravu za zanedbatelné částky, takže pokud si chcete na Shetlandách jen hodně přivydělat, pak tyto hotely jsou pro vás ideální. Více info na  http://www.kgqhotels.co.uk/grand/index.html

Busta House Hotel se nachází kousek od Brae, městečka na severozápadě Shetland asi 45km od Lerwicku. Busta Hotel je vysoce komfortní country hotel s vyhlášenou kuchyní a bohatou historií, v létě se stává populárním dějištěm svateb a různých rodinných oslav. Úžasná příroda v okolí Brae, kam se sportumilovní jedinci mohou vydat na procházku nebo projížďku na kole je jistě velkým plus. Joe Rocks s manželkou Veronicou by chtěli na léto zaměstnat české studenty do následujících pracovních pozic: breakfast/commis chef, reception and front of house person. V Busta byly letos zaměstnány slečny z Poděbradské hotelovky a moc se jim tam líbilo. Do Brae jezdí pravidelně autobus z Lerwicku, takže izolovanost není zase takový problém. O Busta se můžete dočíst na http://www.bustahouse.com/

Herrislea House Hotel v Tingwallu je čtyřhvězdičkový rodinný country hotel asi 10min autem od Lerwicku. Rozlehlá tmavě červená budova dominuje malému údolí, kde se nachází i miniletiště s pravidelnými spoji na okolní shetlandské ostrovy. Osoba zaměstnaná v Herrislea bude mít na starost v podstatě vše, co je potřeba a zaměstnanci si většinou projdou všemi funkcemi v hotelu. Bar person, chef, service assistant a duty manager jsou letošní nabízené pracovní pozice.

O dalších možných pracovních příležitostech nebylo v této fázi programu rozhodnuto, ale uvažuje se o místě sezónního asistenta v info centru VisitShetland a dále o pozici computer designer ve firmě nb communication, zabývající se tvorbou webových stránek.

Iniciátory programu jsou Shetland Council (jednotka ekonomického rozvoje místní shetlandské rady), Shetland Enterprise (společnost, která na Shetlandách mimo jiné obstarává grandy od EU a poskytuje podporu podnikatelům) a Shetland College (Gordon Stark zajišťuje pro studenty různé zajímavé a užitečné kurzy, formální i neformální seznámení s Shetlandami a jejich specifiky a další). Studenti ještě před odjezdem na Shetlandy obdrží tzv. informační balíčky, které by jim měly práci zde alespoň ze začátku usnadnit. Pracovní nabídky by se měly objevit v polovině února příštího roku, ovšem jelikož někteří zaměstnavatelé přijedou do ČR a budou zvát jednotlivé účastníky na pracovní pohovory, je potřeba odevzdat váš životopis do konce ledna 2007.

Chtěla bych vás upozornit, že pracovní pohovory jsou vcelku formální, věnujte proto pozornost pečlivé přípravě. Na internetu je mnoho webových stránek s tipy a triky, jak uspět u pracovních pohovorů, jak správně napsat životopis v angličtině a jak zaujmout potenciální zaměstnavatele. Ujasněte si, co je vaším cílem a motivací, chcete si na Shetlandách jen pořádně vydělat i za cenu, že se nikam nepodíváte? Nebo vám jde o nezapomenutelné zážitky a životní/pracovní zkušenosti? Já jsem přijela na Shetlandy s tím, že práce pro VisitShetland mi velmi prospěje z hlediska mé budoucí kariéry, navážu spoustu užitečných kontaktů a také v rámci VisitScotland (jehož součástí je i moje organizace) budu mít přístup k pracovním nabídkám v oboru cestovního ruchu po celém Skotsku. I kdyby jste měli strávit léto vařením v hotelové kuchyni a pobíháním po restauraci, není důvod nepodívat se sem tam po krásách Shetland nebo i jiných koutů Skotska. Také si pak můžete snadno najít práci u jiného zaměstnavatele a třeba se vrátit příští rok za lepším platem, náročnější prací a ještě hezčími zážitky. A kdo ví, třeba si tu najdete to svoje místečko k životu a zůstanete na Shetlandách napořád…

Ivana Říhová

 

Článek byl zobrazen 2819x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu