Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 7/2003, vyšlo 01.05.2003

Kvalifikace na akademické mistrovství světa ve fotbale

Fotbalisté UHK neprohráli, ale nepostoupili. Tvrdé boje mezi českými a chorvatskými týmy. Druhé místo není neúspěch.

Mezinárodní studentská fotbalová federace (ISFF) se letos rozhodla uspořádat první akademické mistrovství světa univerzitních týmů ve fotbale. Týmy evropských univerzit byly rozděleny do čtyř skupin. Západoevropské celky se utkaly v Římě, východoevropské v Kyjevě a středoevropské v rumunské Kluži a slovenské Nitře.
A právě na Slovensko odcestovalo o víkendu 25. – 27. dubna 2003 mužstvo Univerzity Hradec Králové, aby se zde pokusilo postoupit do závěrečných bojů, které se mají odehrát v říjnu v belgických Antverpách.

Mužstvo Univerzity HK, které se zúčastnilo kvalifikace. Stojící zleva: Ing. Ladislav Černý – kvestor UHK,
Petr Školník, Tomáš Slavík, Josef Dvořák, Roman Ježek, Martin Řezáč, Petr Hruša, Tomáš Kroulík, František Pečínka, Igor Ročín a trenér Dr. Vojtěch Dlabáček, Ph.D. V podřepu zleva: Jiří Kocourek, Radek Rohrich, Michal Haken, Radek Chudoba, Jan Kolčava a Tomáš Drahoš.
Přestože sama paní rektorka univerzity podepsala žádost o uvolnění nominovaných hráčů z mateřských klubů, ne všude tomuto požadavku, uvolnit jednou za soutěžní rok hráče z jednoho mistrovského utkání pro reprezentaci jeho vysoké školy, vyhověli. A tak se stalo, že dva nominovaní hráči chyběli z důvodu zranění, jeden pro pracovní zaneprázdnění a dalších šest kluby reprezentovat nepustily. To bylo citelné oslabení.
Přesto se podařilo tým doplnit a do Nitry odcestoval. Ve své kvalifikační skupině se měl utkat z chorvatskými týmy univerzit ze Záhřebu a Osijeku a dále mužstvem VUT Brno. Hrálo se systémem každý s každým a jedno utkání trvalo 2 x 25 minut.

Univerzita HK - Univerzita Záhřeb 0 : 0

Sestava hradeckých studentů:
Ježek – Drahoš, Kocourek, Říčař, Pečínka – Školník (32. Chudoba), Haken, T. Kroulík, Kolčava (40. Dvořák) - Rohrich (25. Slavík), Ročín
Hradecké mužstvo mělo v úvodu utkání převahu. V 5. min střelu Ročína brankář kryl, v 7. min po akci Kolčavy Rohrich z blízka přestřelil branku a v 9. min střela Kroulíka z volného přímého kopu minula branku.
Chorvatští hráči hráli velmi tvrdě, což slovenští rozhodčí často netrestali. Ve 13. min se poprvé pokusili ohrozit Ježkovu branku, ale jejich střela po Říčařově zaváhání šla vedle branky. V 16. min se již hradečtí radovali, ale gól Ročína rozhodčí pro ofsaid neuznali.
Ve 23. min ocenil rozhodčí zákrok chorvatského hráče červenou kartou, a tak soupeř dohrával v oslabení. Přesto se mu podařilo vyrovnat hru, ve 38. min mohl jít dokonce do vedení. Střela jeho hráče však v čisté gólové šanci trefila pouze tyč Ježkovy branky.
V dramatickém závěru si hosté vykoledovali po dalším hrubém zákroku druhou červenou kartu. Reakce spoluhráčů vyloučeného hráče, hraničící s inzultací rozhodčího, však tento arbitr již dále nepotrestal. Bouřlivý závěr přinesl příležitosti na obou stranách, ale střelci se v koncovce neprosadili, a tak zápas skončil bez branek.

Univerzita HK - VUT Brno 2 : 1 (0 : 0)

Hruša – Drahoš, Kocourek, Dvořák, Pečínka – Říčař, Haken, Ročín (42. Chudoba), Školník (32. Kolčava) – Rohrich (40. Slavík), Kroulík
Úvod zápasu patřil moravskému týmu. Ve 2. min nejprve v koncovce mířili nepřesně a v 6. min po rohovém kopu zachránil brankář Hruša. Hradecký tým začal nabírat tempo až po úvodní čtvrthodině. V 16. min však Kroulík hlavou netrefil branku a stejně dopadly i jeho střelecké pokusy nohou ve 20. a 21. min.
Úvod druhé půle naopak vyšel hradeckým hráčům. Ve 26. min rychlonohý Rohrich zatáhl míč až k brankové čáře, zpětnou přihrávkou našel nabíhajícího Haken a ten střelou k tyči otevřel skóre zápasu 1 : 0.
Na rozdíl od utkání s Chorvaty tento zápas probíhal i nadále v duchu fair play a dramatické momenty vycházely pouze z vlastní hry. Ve 37. min po faulu na Hakena zahrával další přímý kop agilní Kroulík a jeho prudká střela skončila podruhé v brněnské síti 2 : 0.
Rozhodnuto však ještě nebylo. Ve 39. min došlo k nedorozumění v hradecké obraně a brněnští zblízka snížili 2 : 1. V závěrečných minutách však již ke změně skóre nedošlo, a tak si východočeští akademici připsali cenné tři body.
Protože v dalších utkáních prvního hracího dne porazili hráči VUT Brno celek další chorvatské Univerzity Osijek 2 : 1 a toto mužstvo prohrálo 1 : 0 i se svými krajany ze Záhřebu, měly šance na vítězství v této kvalifikační skupině stále tři celky.
V prvním zápase druhého hracího dne však Brňané podlehli Záhřebu 3 : 0, a tak před hradeckými studenty stál v jejich posledním utkání těžký úkol. K postupu museli vyhrát a navíc vstřelit Osijeku tři góly.

Univerzita HK - Univerzita Osijek 1 : 1
(1 : 0)

Hruša – Drahoš (35. Chudoba), Kocourek, Dvořák, Pečínka – Řezáč (26. Slavík), Haken, Ročín, Školník ( 26. Kolčava) – Rohrich, Kroulík
Od úvodních minut vrhli hradečtí všechny síly do útoku. Když se ve 4. min ze třiceti metrů trefil z volného přímého kopu k tyči Kroulík, vypadalo to nadějně.
Po tomto gólu však Chorvaté, vydatně podporovaní svými záhřebskými krajany, rozpoutali na hřišti hotové peklo a jejich zákroky byly často likvidačního charakteru. Přesto se hradečtí dostávali na dostřel jejich branky.
V 8. min však jejich brankář zlikvidoval Kroulíkovu střelu hlavou a v dalších minutách zneškodnil i střelecké pokusy Ročína, Hakena a Školníka
Hráči Osijeku podnikali v těchto fázích hry pouze ojedinělé protiútoky, které však hradeckou branku neohrozily. Druhý poločas již hráli hradečtí studenti vabank, ale výsledkem jejich snahy byly pouze nepřesné střelecké pokusy Ročína ve 35. min a Kolčavy ve 37. min. Naopak ve 42. min podnikli Chorvaté do otevřené hradecké obrany rychlý protiútok a vyrovnali na 1 : 1.

Celkové pořadí: 1. Univerzita Záhřeb 7 bodů, 2. Univerzita Hradec Králové 5 bodů, 3. VUT Brno 3 body, 4. Univerzita Osijek 1 bod
Vedení hradecké univerzity děkuje týmům, které své hráče uvolnily pro tuto kvalifikaci a dále firmě ADIDAS Jiří Vondřejc, která školnímu fotbalovému celku věnovala dva míče této světoznámé značky.