Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 14/2007, vyšlo 16.12.2007

„Kmotr“ výměnných programů s tchajwanskými univerzitami na půdě FIM UHK

V prvním prosincovém týdnu navštívil fakultu dr. Shieh Guor-Rurng z tchajwanské Kao Yuan University. Na slavnostním společenském večeru dne 6.12. obdržel z rukou děkana fakulty ocenění za přínos k rozvoji fakulty, a proto se redakce Telegrafu rozhodla zjistit o návštěvě tohoto hosta další podrobnosti.

Pane děkane, ve svém projevu jste označil dr. Shieh za „přítele“ a „kmotra“ výměnných programů s tchajwanskými univerzitami. Můžete to čtenářům Telegrafu vysvětlit?

Dr. Shieh je skutečně mým dlouholetým přítelem. Seznámili jsme se v roce 1993 při studiu na univerzitě v britském Hullu, kde jsme po celý rok bydleli ve stejném rodinném domku. Hodně jsme spolu komunikovali, dozvěděli se mnoho podrobností o svých rodinách i zemích, odkud pocházíme, a po ukončení studia jsme zůstali v kontaktu.

A jak se stal „kmotrem“ studentských výměn?

V roce 2002 jsem byl zvolen děkanem FIM a dr. Shieh (jehož anglické jméno je Johnny) se stal vedoucím katedry managementu na Wenzao Ursuline College of Languages. Tchajwanské ministerstvo školství v té době vypsalo granty na internacionalizaci studia a právě odtud dr. Shieh získal prostředky, které umožnily pozvání naší paní rektorky a mne k návštěvě Tchaj-wanu na jaře 2003. Během naší cesty dr. Shieh zorganizoval návštěvu několika špičkových univerzit a díky jeho dokonalé znalosti místního prostředí jsme bezprostředně uzavřeli smlouvy s prvními třemi univerzitami. Hned v dalším roce prvních 8 studentů FIMu odjelo na Tchaj-wan a stejný počet studentů z tohoto nádherného ostrova přijelo na pětiměsíční pobyt k nám. Jak všichni víte, letos už cestuje každým směrem 14 studentů, další tři studenti naší fakulty mají navíc tchajwanské vládní stipendium, které pokrývá veškeré náklady spojené s jejich studiem, a jsou regulérními studenty příslušných programů. To všechno by bez spolupráce s dr. Shieh nebylo možné. Proto jsem rád, že konečně i on přijel do Hradce Králové a mohli jsme mu poděkovat.

Jaký program měl dr. Shieh v Hradci Králové?

Protože bychom od studentských výměn chtěli v blízkém budoucnu přejít i k výměnám učitelů a také začít spolupracovat na vědeckém poli, dr. Shieh vedl celou řadu jednání s reprezentanty univerzity, fakulty i jednotlivých kateder. Spolu jsme jednali o spolupráci na výzkumu v oblasti vyspělých technologií, ale i o připravované smlouvě s Kao Yuan University, na níž nyní pracujeme. Součástí jeho programu byla také schůzka s dvanácti tchajwanskými studenty, kteří jsou nyní na FIMu a pro české i zahraniční studenty přednášel na téma „Jak obchodovat s Číňany“.

'Přednáška

A jak tedy správně obchodovat s Číňany?

Cílem jeho přednášky bylo upozornit na některé významné kulturní odlišnosti, které mohou způsobit, že i dobrý podnikatelský nápad v Číně neuspěje. Jako Evropané často podceňujeme význam rodinných a přátelských vazeb, na nichž je asijský způsob obchodních vztahů mnohdy založen. Jiný význam přisuzují Číňané dlouhodobému budování vztahu, ale například i společnému jídlu a různým dárkům. Samotné podání a převzetí vizitky je obřadem, který je pečlivě sledován a může rozhodnout, zda obchod uzavřete či ne. Příprava se určitě vyplatí.

Pana Shieh doprovázela v ČR i jeho manželka. Jaký byl její program?

Manželka absolvovala většinu jednání se svým mužem, ale na programu samozřejmě nebyly jen schůzky o studiu, vědě a výměnách studentů. Ve čtvrtek jsme zorganizovali exkurzi do společnosti Petrof, která by ráda posílila svoji pozici v jihovýchodní Asii. Hosté si prohlédli naši novou budovu a zúčastnili se již zmiňovaného společenského večera FIM a koncertu Lenky Filipové.

Hosté si prohlédli naši novou budovu.

Host přebírá  z rukou děkana ocenění za přínos k rozvoji fakulty.Společenský večer.

O víkendu navštívili Kutnou Horu, Litomyšl a poprvé v životě viděli utkání v ledním hokeji. Mám pocit, že i přes nepřízeň počasí odjížděli velmi spokojení. A je tedy dobrý předpoklad pro to, aby naše spolupráce s tchajwanskými univerzitami úspěšně pokračovala a rozšiřovala se.

Děkujeme za rozhovor.
Redakce

 

 

Článek byl zobrazen 1851x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu