Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2008, vyšlo 16.03.2008

Děkan Josef Hynek na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles

Jak jsme již informovali v minulém čísle Telegrafu, stal jste se letos v únoru na pozvání firmy Microsoft účastníkem akce pořádané při příležitosti představení nové generace produktů pro IT. Kde se tato akce konala a co měla na programu?

Slavnostní představení a uvedení na trh serverového operačního systémuLos Angeles Microsoft Windows Server 2008, vývojového prostředí Microsoft Visual Studio 2008 a databázového serveru Microsoft SQL Server 2008 se konalo 27.2.2008 v kalifornském Los Angeles. Společnost Microsoft považuje tyto produkty za velice významný krok vpřed a po pilotním představení v Los Angeles, které bylo největším uvedením produktů pro technickou audienci v historii společnosti Microsoft vůbec, nyní následuje celý řetězec více než dvou set akcí představujících tyto nové technologie po celém světě. Slavnostní uvedení na český trh se uskuteční 2.4.2008 v Praze.

Nové produkty v losangeleském Nokia Theatre představil osobně Steve Ballmer a poté bylo možné v sousedním Convention Centre navštívit množství přednášek a seminářů k jednotlivým produktům a jejich vlastnostem, ale také si hned tyto produkty prakticky vyzkoušet.

V čem spočívala Vaše účast?

Na tuto otázku musím odpovědět poněkud obšírněji, protože základem mojí účasti na ceremoniálu bylo to, že naše fakulta byla v roce 2007 jako jedna z dvou set institucí na celém světě a první v ČR vybrána do Programu rychlého nasazení a měli jsme příležitost testovat funkčnost Windows Serveru 2008 v reálném provozu. Náš útvar informačních systémů spolu se společností EMWAC Group odvedl velmi dobrou práci a to bylo základem pro další krok, kdy jsem byl jako děkan fakulty pozván k účasti na knize Heroes Happen Here, která byla k oficiálnímu uvedení produktů připravována.

 

Práci na knize Microsoft svěřil špičkové americké fotografce Carolyn Jones, která na podzim 2007 cestovala se svým týmem po celém světě, fotila manažery příslušných organizací a dávala dohromady střípky příběhů, které fotografie v knize doplňují. Při setkání s Carolyn Jones v Praze a vlastním fotografování jsem netušil, že cílem rozhovorů s fotografovanými je i další výběr čtyř osob, o nichž bude následně natočen krátký film), který bude poté uveden jako součást ceremoniálu v Los Angeles (pozn. redakce: film můžete zhlédnout zde, a to v druhé položce menu vpravo s názvem Webcast: Keynote Lauch with Steve Ballmer - v 1:52:12. hod. záznamu).

Kdy a od koho jste se dozvěděl, že budete jednou z osobností, které aktivně vystoupí v rámci slavnostního ceremoniálu? Zdůvodnili Vám, proč si vybrali právě Vás?

Jen pár dní před Štědrým dnem mne kontaktoval Joseph Landes, člen vedení Microsoftu, s tím, že jsem byl vybrán do čtveřice managerů, o nichž bude v lednu 2008 natočen krátký film. Přiznám se, že mne to velice potěšilo, protože když dva účastníci z plánované čtveřice jsou z USA, jedna dáma ze Singapuru a k tomu jeden Čech – taková nabídka se prostě neodmítá. Zdůvodnění jsem nedostal, ale myslím, že je celkem logické. Jsem děkanem fakulty, která vychovává IT speciality a která testuje nové produkty Microsoftu. Sám jsem také do určité míry produktem Microsoftu, protože tato společnost sponzorovala před patnácti lety moje MBA studium ve Velké Británii, ale podle mého názoru a podle vyznění vlastního filmu je hlavně oslovilo to, že i jako relativně malá škola v zemi, kde ještě celkem nedávno byl komunistický režim, se snažíme dávat příležitost lidem, kteří nemají takové štěstí jako my, protože se narodili ve státě, kde se válčí, vládne podivný režim či byli postiženi nějakou přírodní katastrofou. To je přece jenom věc, na kterou můžeme být oprávněně hrdí a je příjemné, že jsme po pěti letech existence programu fakultních stipendií byli i touto formou za naši práci odměněni.

Kde všude a jak dlouho film vznikal a jste spokojen s výsledkem?

Podobně jako před fotografováním pro publikaci Heroes Happen Here jsem i Zleva: Isabel Sadurni, docent Hynek, Carolyn Jones.před vlastním natáčením nejprve několikrát dlouze telefonoval s Carolyn Jones, která chtěla vědět co nejvíce podrobností o mojí osobě, mojí práci, naší škole, programu stipendií atd. Postupně vznikala jakási osnova scénáře, kterou jsme každý den v telefonické a mailové komunikaci upřesňovali. Carolyn Jones společně s uznávanou filmařkou Isabel Sadurni přiletěly do Čech z horkého Singapuru (a bez zavazadel) v druhé polovině ledna. Celé natáčení bylo nutné stihnout ve dvou dnech a probíhalo jednak v místě, kde jsem prožil dětství, ve městě kde bydlím, na naší fakultě a nakonec v Praze. Přestože jsem si jako student v Praze kdysi několikrát vyzkoušel kompars, byla to pro mne naprosto nová zkušenost. Stejně jako fotografie v knize mi byl až do samotného uvedení filmu při ceremoniálu v divadle Nokia utajen i jeho obsah a jediné, co mi Carolyn a Isabela řekly večer předtím, bylo: „neboj se, udělaly jsme dobrou práci – budeš spokojený“.

Jak byste čtenářům přiblížil atmosféru celé akce?

Přiznám se, že mi trochu zatrnulo, když jsem po příletu do Los Angeles viděl ulice lemované plakáty, které vítaly účastníky akce Heroes Happen Here. Spolu s do poslední chvíle naprosto utajovanou rolí své osoby v rámci ceremoniálu jsem byl plný očekávání, ale i jisté nervozity, co se vlastně bude dít. Už po uvedení do Nokia Theatre na nás z velkoplošných obrazovek shlížely naše vlastní podobizny a to, že čtyřmi snímky bude „proložena“ hned úvodní řeč Steva Balmera, nikdo z nás netušil. Atmosféru přímo v divadle Nokia docela věrně zachycuje oficiální záznam na stránkách Microsoftu, atmosféru celé akce potom krásně shrnul pro americké novináře kolega z New Orleans, který pomáhal obětem hurikánu Katrina. Řekl, že každý člověk má někdy pocit, že udělal věc, za kterou by mohl být pochválený, ale on většinou nikdo nepřijde a nepoklepe Vás po zádech. A teď se to stalo, byli jsme pochváleni „velmi veřejně“, stovky lidí nám gratulují a my máme pocit, že je to možná až příliš, že tolik jsme toho zase neudělali, prostě jen jsme se snažili dělat svoji práci a dělat ji dobře. Prožíval jsem to úplně stejně.

Zapůsobilo na Vás mimořádně setkání s někým a proč?

Bylo samozřejmě velkým zážitkem vidět živé vystoupení Steva Ballmera a vůbec sledovat práci celého týmu při vlastní Steve Ballmerrealizaci ceremoniálu. Zcela mimořádné pro mne bylo trojnásobné setkání s Carolyn Jones (při focení, při filmování a nakonec znovu při ceremoniálu v LA), velice inteligentní a vnímavou dámou a naprostou profesionálkou, která mi umožnila nahlédnout do zákulisí své práce. Možná paradoxně úplně největším zážitkem pro mne bylo natáčení společně s Miranem a Nazarem, našimi studenty z Iráku a Afghánistánu. Přestože se zahraničními studenty komunikuji dosti pravidelně, při společném obědě v Praze jsme si zcela spontánně začali vyměňovat své zážitky s totalitním režimem a myslím, že nás všechny tři velmi překvapilo zjištění, jak podobné metody různé diktatury používají k udržení své moci.

Kromě slavnostního ceremoniálu byly pro vás připraveny i jiné aktivity?

Součástí oficiálního programu byl křest knihy Heroes Happen Here ve vyhlášené japonské restauraci spojený s autogramiádou Carolyn Jones.

Kromě účasti na ceremoniálu a následných akcích v Convention Centre jsem byl také pozván na večerní afterparty v Mayan Theatre, kde vystoupila kanadská skupina Barenaked Ladies. Každá z těchto aktivit mi dala příležitost seznámit se s řadou nesmírně zajímavých lidí nejen z Microsoftu, ale z mnoha organizací a institucí celého světa a věřím, že navázané kontakty budeme moci účelně využít ve prospěch naší fakulty a univerzity.

Jak vidíte další vývoj spolupráce mezi společností Microsoft a univerzitou?

Jsem rád, že naše fakulta dostala příležitost testovat nové produkty, a moji účast na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles považuji za jakousi třešničku na dortu, který je několikaposchoďový a jehož základem je především dobrá práce našich techniků na fakultě. Naše spolupráce s Microsoftem je dlouhodobá, je postavena na dobrých základech a má veškeré předpoklady k tomu, aby se i nadále rozvíjela. Pokud bych to měl obrátit – nedokážu si představit, že by fakulta informatiky kdekoliv na světě neměla upřímnou radost z velmi nadstandardních vztahů s jedničkou na softwarovém trhu. Taková pozice je z hlediska podmínek pro odborný a profesní růst našich studentů naprosto ideální.

Blahopřejeme k Vašemu ocenění, přejeme mnoho úspěchů v další práci a děkujeme za rozhovor. Redakce

 

 

Článek byl zobrazen 2520x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu