Často kladené dotazy

FAQ je zkratkou anglického výrazu Frequently Asked Questions, v překladu tedy často kladené dotazy. V tomto článku se ti právě pokusíme zodpovědět ty nejdůležitější otázky, které by tě na začátku tvého studia mohli napadnout nebo které je určitě vhodné vědět.

Doporučujeme přečíst i článek První týden na FIM, který je také velmi užitečný a doplňuje i některé často kladené otázky.

Kde mám použít jaké přihlašovací jméno?

Přihlašovací jméno je všude stejné, je ve tvaru 5 písmen z příjmení, 2 písmena ze jména a číslo. Pro Karla Nováka to tedy bude „novakka1“. Budou-li na škole dva studenti, kteří se budou jmenovat Karel Novák, tak ten druhý to bude mít „novakka2“. To, co se mění, je používání formy přihlašování. A u toho platí, že "Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." se používá pouze při přihlášení k WiFi (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Všude jinde ve školní síti se přihlašuje pouze jménem (loginem) například tedy „novakka1".

Co všechno si musím hlídat?

Především je důležité, aby sis hlídal/a důležité termíny, protože určitě nechceš promeškat zapisování předmětů, podání žádosti o ubytovací stipendium nebo třeba přihlášení tématu závěrečné práce. Z toho důvodu se vyplatí sledovat stránky Harmonogramu akademického roku.

Nechceš zapomenout na žádný důležitý termín z harmonogramu? Něco jsme pro tebe vytvořili - kalendář těch nejdůležitějších akcí, který si můžeš nasdílet k sobě - podívej se do tohoto článku na podrobný návod. (Pozn. jedná se o betu)

Co je to Nko, e-mail?

S těmito pojmy se budeš setkávat velmi často. Nko je disk, na který přednášející umisťují materiály k výuce, dostaneš se na něj buď ze školního počítače, kde najdeš přímo v okně Počítač disk N a na něm dále složku UKÁZKY, nebo ze svého počítače pomocí programu WinSCP, který najdeš zde.

Na e-mail se dostaneš pomocí odkazu http://posta.uhk.cz nebo pomocí správného nastavení poštovního klienta, více informací najdeš zde.

Kde je ta učebna/kancelář?!

Běžná a zcela normální otázka, se kterou se potýká nejenom student prvního ročníku. Rozhodně doporučujeme se podívat do článku První týden na FIM, kde jsou rozepsány jednotlivé učebny podle pater. Každopádně pokud si chceš zjistit, kde má svoji kancelář nějaký vyučující, případně se detailně podívat, kde přesně se nachází učebna, ve které máš nějaký předmět, rozhodně využij funkci "mapa budov" na univerzitním webu. Jednoduše zadáš název učebny, případně jméno vyučujícího a v plánu budovy se ti zobrazí červená tečka, jaké je to patro a kde přesně se nachází. Odkaz zde

Jaké www adresy budu pro studium pravidelně potřebovat?

Návod na přihlášení se do univerzitního intranetutým PKNF

Po přihlášení na univerzitním webu máš také kromě důležitých odkazů možnost si zobrazit stav a platnost tvé studentské karty/isica a přehled, kolik jsi toho vytiskl/a za jednotlivé měsíce. Dále i například, kolik dlužíš knihovně peněz. Doufejme, že řádně vracíš knihy, takže nic!

Kde mám shánět skripta a potřebné materiály ke studiu?

Dostatek materiálů najdeš určitě ve školní knihovně, k dispozici jsou tam i skripta, ale těch vždy nemusí být dostatek. Tuto situaci můžeš řešit tak, že si v knihovně daný titul zarezervuješ. Případně se můžeš podívat na nástěnkách po škole či ve skupinách na facebooku, zda někdo neprodává knížky, které potřebuješ. Zároveň je možné využít nedaleké Studijní a vědecké knihovny HK.

Mohu si ve škole vytisknout nějaké dokumenty, když bude potřeba?

Ano, ani to není žádný problém. Pokud chceš pouze kopírovat, můžeš se rozhodnout mezi prodejnou skript (viz výše), nebo pokud budou mít zrovna přestávku, najdeš kopírku ještě u druhého východu z auly, v budově A (první východ u bufetu). Pokud potřebuješ vytisknout nějakou svou práci z počítače, jednoduše odešleš dokument k tisku a dojdeš si ho vytisknout do Tiskařského centra v 1. patře budovy J, naproti učebně J9. Tisk probíhá přes kartu ISIC, na kterou je potřeba před tím vložit minimálně 20 Kč. Toto nabití provedeš přes Centrum služeb (naproti Tiskařskému centru), kde ti určitě i ochotně poradí. Pozn. pokud chceš tisknout například ze svého notebooku, je nutné se přihlásit na VMware do jakékoliv učebny a až poté odeslat do tisku.

Je možné v rámci školy studovat v zahraničí nebo vyjet na pracovní stáž?

Každý student má možnost vyjet na studijní pobyt jednou v průběhu svého studia na univerzitě v délce 3 – 12 měsíců. Škola má uzavřené smlouvy s mnoha partnerskými univerzitami po celé Evropě, Spojených státech, Taiwanu i Thajsku. Pokud máš o takové studium zájem, musíš být zapsán v minimálně druhém ročníku studia. Více informací získáš v článku o Erasmu, nebo tady, přímo na webu mobilit - http://edu.uhk.cz/mobility/.

Pracovní stáž je možné absolvovat jednou za dobu svého studia v zahraničním podniku, školícím, výzkumném středisku nebo i v jiné organizaci v délce 3-12 měsíců. V tomto případě už nezáleží, v jakém ročníku studia právě jsi. Více informací najdeš tady - http://edu.uhk.cz/mobility/

Studenti FIM na Velké Čínské zdiStudent FIM

 

U(HK) SLANG

Oliva vs. Black board

 • E-learningový program, který umožňuje studentům učit se přes internet. V prostředí BlackBoardu jsou uloženy přednášky, cvičení a další materiály, které vyučující vytvořili pro své předměty. Tyto materiály Ti pomohou ve studiu a k dosažení zápočtů/zkoušek.

N:ko a Ukázky

 • Často můžeš z úst vyučujících zaslechnout větu: "Máte to na ukázkách na Nku“ Jde o disk „N:“, na který je umístěn adresář Ukázky. Téměř každý vyučující má zde svoji složku a umísťuje do ní soubory potřebné k výuce. Tento adresář je dostupný samozřejmě i z domova pomocí programu WinSCP.

VMware

 • Je to software, který ti umožní se z domu nebo mobilního zařízení připojit k počítačům na učebnách a využívat software na nich nainstalovaný. To se ti bude hodit při práci na různých projektech. Více informací o virtuálních učebnách nalezneš zde.

Relax

 • „Sejdeme se v relaxu!“ Tak to je věta, kterou řekne na FIM snad každý student. Myslí se tím Relaxační zóna v přízemí budovy J, tedy prostor kolem bufetu.

Studijko

 • „Studijní oddělení“ Studijní oddělení FIM je v přízemí budovy "J" vlevo od vchodu. Osobně se budeš s pracovnicemi studijního oddělení setkávat při každém zápisu, kdykoli budeš potřebovat potvrzení o studiu nebo kdykoli budeš řešit studijní záležitosti.

Zasedačka J

 • Zasedací místnost budovy FIM je v přízemí budovy "J" - "Jéčko" vlevo od vchodu.

Atrium A

 • Přízemí budovy A, tedy prostor před Univerzitní knihovnou. 

Adal a Kopeček

 • „Sejdeme se u Adalu“ Myslí se tím prostor před Adalbertinem, ulice Československé armády. Ulice V kopečku spojuje Velké náměstí a prostor před Adalbertinem. Nachází se zde mnoho „Hradečáky“ vyhledávaných fastfoodů.

 Futurum, Carrefour, „jedu do Káru“

 • „Sejdeme se ve Futuru“ „ Sejdeme se v Carrefouru“ Zprvu se může zdát, že jde o různá místa, ale ve všech případech se myslí Obchodní centrum Futurum, kde se nachází Tesco a nespočet malých obchodů s oblečením, sportovními potřebami atd… Dříve zde místo Tesca byl Carrefour, proto poměrně často od „Hradečáků“ můžete slyšet i větu „Sejdeme se v Káru“.

Pěší zóna

 • Další místo v Hradci, kde se schází mnoho lidí a je tak označována ulice Čelakovského. Na pěší zóně se nachází mnoho restaurací, kaváren i skvělá čajovna :).

Spojovačka = krček

 • Spojovačka nebo i krček uslyšíte ve spojení s proskleným průchodem mezi budovou A a J.

Recepce „U tý paní dole“

 • Recepci budovy J najdete v jejím přízemí. Po chodbách FIMu, spíš ale uslyšíte „U tý paní dole“. Recepce slouží také jako místo pro ztráty a nálezy.

Vědecká knihovna = Vědárna = Ementál  vs. Univerzitní knihovna

 • Vědeckou knihovnu najdete v blízkosti univerzitního areálu Na Soutoku, díky svému vzhledu se jí říká „ementál“. Naproti tomu Univerzitní knihovnu najdete v přízemí budovy A.

 

Sdílení

4.jpg