Doprava

Potřebuješ se dostat na univerzitu a přitom máš orientační smysl na bodu mrazu? Tak to jsi tu správně! Můžeme tě ujistit, že do Hradce se vždy bezproblémově dostaneš, ať už bydlíš prakticky kdekoliv. Hradec Králové totiž leží skoro ve středu republiky, takže sem dojedeš opravdu i od hranic. Naše FIM zaujímá místo v jižní části města poblíž řeky Orlice, díky které se snadno hledá i na mapě. Ale teď už si pojďme říct, jak se k nám tedy dostaneš.

Parkování poblíž FIM

Pokud jsi jeden z těch šťastnějších, a máš řidičák i spolu s autem, není co řešit. Do navigace si jednoduše zadáš adresu FIM (Hradecká 1249/6, 500 03  Hradec Králové) a zaparkuješ bezplatně vedle školy. Vjezd na UHK parkoviště a informační tabuleZdroj: PKNFAvšak nutno podotknout, že máš povoleno parkovat pouze na vyhrazených místech, tedy mimo rezidenty, zaměstnance a hosty.
Parkoviště zahrnuje 170 parkovacích míst a bývá často plné, zejména na začátku roku je prvních 14 dní téměř nemožné zde zaparkovat, tudíž je nutné počítat s jinými alternativami, které ti vysvětlíme o chviličku později. Parkoviště funguje na čipové karty ISIC nebo průkaz studenta UHK. Na bráně je čtečka, kterou budeš využívat jak při vjezdu, tak výjezdu z parkoviště, jelikož čtečka odečítá volná místa na parkovišti, které jsou zobrazeny na informační tabuli. Neboj se, není to nic složitého, pouze k ní přiložíš svou kartu. A pokud se ti na informační tabuli ukáže 0 volných míst, můžeš buď počkat, až někdo vyjede, nebo zaparkovat jinde.

Přinášíme ti tip, kde zaparkovat, když je parkoviště plné. I když je malá šance na úspěch, je možné zkusit projet ulice a parkovací místa přímo naproti UHK. V rámci ročního členství máš pak možnost parkovat na venkovním parkovišti u vědecké knihovny. Více informací o členství na parkování u vědecké knihovny nalezneš na jejich webu.

MHD

Avšak jestli jsi jako většina z nás, budeš nejspíš dojíždět různým MHD. Do Hradce je možnost přijet jak autobusem, tak vlakem. Autobusové i vlakové nádraží jsou kousek od sebe, tudíž je na tobě, jaký způsob dopravy si zvolíš. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit vybrat to, co bude v Hradci rychleji. Každá minuta spánku navíc ti může ve škole přijít vhod. :)

Autobusové nádraží (Terminál HD)Zdroj: google      Vlakové nádražíZdroj: google

Až přijedeš do Hradce...

Poté, co dorazíš do Hradce, budeš mít školu od nádraží cca 2,5 km daleko, tudíž máš tři možnosti. Buď zvolíš cestu pěšky, na kole nebo pojedeš autobusem. Pěšky ti cesta zabere asi 35 minut, autobusem pojedeš maximálně 15 minut a na kole záleží, jaký jsi sportovec. Pro spoustu lidí je kolo nejrychlejší způsob dopravy, avšak musíme tě upozornit na časté krádeže jízdních kol, tudíž je možná vhodnější pořídit si nějaké kolo z bazaru, o které se nebudeš muset tolik bát. Každopádně kolo si můžeš zamknout přímo u školy ke stojanům. Pokud zvolíš cestu autobusem, rovněž nemáš co ztratit. Je to pohodlné, rychlé a ještě se třeba stihneš i něco málo naučit na zkoušku či zápočet.

Umístění stojanů na kolaZdroj: PKNF

Hradecké MHD

Cesta autobusem není nijak složitá, všechny autobusy/trolejbusy vyjíždí z terminálu HD (z autobusového nádraží) a jedou přes hlavní nádraží, takže je jedno, kde nastoupíš. Výjimkou je pouze autobus č. 16, do kterého můžeš nastoupit jen na hlavním nádraží. U školy jsou tři zastávky, kde můžeš vystoupit: Fakultní nemocnice, Heyrovského a Zimní stadion. Autobusů/trolejbusů tam jezdí celá řada, takže si dokonce můžeš i vybírat. Konkrétně jsou to tedy linky číslo: 1,2,8,9,16 a 24.

  • Autobusy číslo 1, 8 a 24 staví na zastávce Fakultní nemocnice i Heyrovského.
  • Autobus číslo 9 staví jen na Fakultní nemocnici.
  • Trolejbus číslo 2 a autobus číslo 16 staví na zastávce Zimní stadion.

Takže je opravdu jen na tobě, čemu dáš přednost. Pokud bys potřeboval/a zjistit, jak jezdí konkrétní číslo autobusu/trolejbusu a na kterých zastávkách staví, můžeš využít této stránky http://www.dpmhk.cz/cs/jizdni-rady-mhd-hradec-kralove, kde si vybereš číslo linky, nastavíš si výběr směru (konečnou zastávku) a výběr zastávky (odkud autobus vyjíždí) a poté klikneš buď na JŘ – komplexní – pokud budeš chtít vědět, jak tato linka jede o víkendech, svátcích a podobně, nebo JŘ – denní – kde se ti zobrazí pouze daný den.

Hradecké karty na MHD 

Pokud bys chtěl/a ušetřit na jízdném, máš možnost si zařídit Hradeckou kartu za studentské ceny, jelikož samostatné jízdné by se ti vůbec nevyplatilo. Nejpohodlnější pro tebe bude, pokud si pořídíš lítačku, kterou budeš mít předplacenou a můžeš jezdit po městě neomezeně. Cena se odvíjí od doby, na kterou si budeš kartu předplácet. Můžeš si vybrat, zda chceš týdenní, měsíční, 3měsíční, 6měsíční nebo roční. Dále existuje možnost si na kartu dobít peníze, přičemž karta bude potom fungovat na principu tzv. peněženky, což znamená, že kartu budeš přikládat ke čtečce v autobusu pokaždé, když nastoupíš a pokaždé, když budeš vystupovat. Výhoda tohoto předplatného je, že máš jízdné zlevněné.  Více informací o ceně těchto karet nalezneš na http://www.dpmhk.cz/cs/mhd-hradec-kralove/jizdne pod nadpisem „Od 15 let do 26 let – Student“ a dále v tabulce s názvem „Základní jednotlivé jízdné“ nebo „Zlevněné časové jízdné“. Kartu si poté pořídíš na terminálu HD, kde po tobě budou chtít předložit potvrzení o studiu, občanku, vyplněný formulář k žádosti o vystavení karty (ten také dostaneš na dopravním podniku/terminálu HD) a pasovou fotografii. Počítej s tím, že výroba karty pár dní potrvá, takže čím dříve tam zajdeš, tím lépe pro tebe.

Pokud si přeci jen vybereš cestu pěšky, mohla by ti pomoct tato mapa, kde je zvýrazněna cesta od terminálu HD (autobusového nádraží) až k FIMce. Rovněž v ní nalezneš důležitá místa, která jsou označena červeným štítkem. Pro více informací si je můžeš rozkliknout či přiblížit podle své potřeby. 

Mapa

Zobrazit místo PKNF na větší mapě

Šťastnou cestu! 

Sdílení

7.jpg