Ubytování

Kde budu bydlet?

Jsi z daleka?

Už nechceš bydlet s rodiči?

Chceš si najít nové přátele?

Pokud jsi odpověděl/a alespoň na jednu otázku ANO, tak zřejmě bude třeba ubytování v Hradci Králové. Nabízejí se ti dvě možnosti: KOLEJE vs. BYT. Cenově se pohybují obě varianty podobně, záleží však, jaké jsou tvoje nároky. Pojďme si o tom teda říct víc.

Koleje

Na internetu najdeš spoustu informací o kolejích a nejspíš je uslyšíš i od kamarádů, platí ale pravidlo, že by si každý měl udělat obrázek sám. Někomu může ubytování na kolejích perfektně vyhovovat a někomu naopak vůbec. Je to prostě individuální.

Koleje jsou však dobrým prostředkem k seznamování se studenty ze všelijakých fakult, univerzit a taky ze zahraničí. 

V Hradci Králové můžeš bydlet na Palachových kolejích nebo kolejích Na Kotli. Palachovy koleje nabízí ubytování, které je podobné bytu. Bydlíte na dvou/třílůžkovém pokoji na bytové jednotce, která obsahuje vždy dva stejné pokoje, sociálky, šatnu a kuchyňku. Na jeden byt tedy připadá 4 nebo 6 studentů. Koleje nabízejí i pračky a výhodou je, že když na pokoji třeba praskne žárovka, druhý den ji vymění a ty se nemusíš o nic starat jako by to bylo třeba na vlastním bytě. 

Veškeré informace o kolejním ubytování, fotografie či kolejní řád najdete na této adrese UHK - vysokoškolské koleje. Nezapomeň, že se na zmíněném odkazu můžeš prokliknout vlevo v menu a zjistit tak další informace. 

Byt

Bydlení v soukromí nebo s kamarády, je spíše pro ty, kteří už zde někoho znají, nebo se chtějí co nejvíce osamostatnit, naučit se hospodařit a prožít už trochu zodpovědnější život sám, s druhou polovičkou nebo s kamarády. 

Hledat můžeš na nástěnkách po celé univerzitě, na Facebooku, po známostech nebo jednoduše kdekoli tě napadne.

Ať se rozhodneš jakkoli, tak tě po splnění podmínek může UHK podpořit ubytovacím stipendiem.

Ubytovací stipendium

Dříve bylo finančně výhodnější bydlet na kolejích, ale po zavedení přímých dotací na ubytování, na kterých se dohodli Ministerstvo školství, Rada vysokých škol a Studentská komora RVŠ, byl rozdíl víceméně smazán. Nový model rozdělování peněz chce podporovat přímo studenty, tedy dát peníze studentovi do ruky, aby je použil dle vlastního uvážení, ať už se rozhodne pro ubytování na koleji nebo v soukromí.

Studenti mají automaticky zažádáno o dotaci na ubytování prostřednictvím STAGu.

Zimní ubytovací stipendium se pohybuje okolo 1700 Kč, stipendium za letní semestr cca 3200 Kč. Tyto částky nelze brát závazně, výše stipendia se určuje každý semestr dle aktuální situace.

Ještě musíme zdůraznit, že na ubytovací stipendium vzniká nárok pouze tehdy, jestliže je splněno kritérium minimální dojezdové doby. Aktuálně je to řešeno způsobem, že v Úplném znění stipendijního řádu UHK (na úřední desce celé univerzity) je výčet obcí, na které se nevztahuje nárok na ubytovací stipendium. Pokud tam vaše trvalé bydliště není uvedeno, dostáváte "ubytko". Nárok na stipendium je vyhodnoceno automaticky. STAG - Moje studium - Moje údaje - Ubytovací stipendium.

Velmi rádi bychom ti představili zkušenost jedné naší studentky po úspěšném absolvování prvního ročníku na FIM.

"Mé trvalé bydliště je ve Frýdku-Místku, což je kousek od Ostravy, a rozhodla jsem se studovat v Hradci Králové. Pro mě to nebyl až tak nezvyklý krok, jelikož jsem studovala i střední školu daleko od domova, nicméně to i tak byl oříšek.

Cesta z Frýdku do Hradce zabere bez MHD zhruba 4 hodiny. Je to tedy fuška. Navíc jsem Hradec vůbec neznala. Samotná cesta na přijímačky mi dala zabrat, ale město i univerzita se mi líbily natolik, že jsem neváhala.

Ale kde budu bydlet? Jak správně usuzujete z délky cesty domů, dojíždění nepřipadalo v úvahu. Neznala jsem ani nikoho v okolí. Chtěla jsem na byt, jak už jsem byla zvyklá ze střední, ale jak ho nejlíp vybrat, když Hradec neznám a na prohlídku nepojedu přes půlku republiky? Rozhodla jsem se tedy, že zkusím Palachovy koleje a třeba alespoň poznám zajímavé lidi, s kterými pak půjdu na byt.

I když jsem už bydlela na internátě, koleje byly trochu jiný zážitek. Líbilo se mi, že to bylo jako na bytě. Já měla to štěstí, že jsem si vyzkoušela bydlení v plném pokoji o třech lidech, ale i prázdném. Líbilo se mi, že sportuji každý den při jízdě na kole do školy. Velká výhoda byl i obchod „za dveřmi“ a co nebylo tam, tak určitě bylo v nedalekém Futuru. Do zbytku Hradce už ale musel člověk dlouze pěšky, na kole, či MHD. 

Zažila jsem si atmosféru kolejí, a když jsem Hradec trochu poznala, zrovna hledala kamarádka spolubydlící na byt. Tam už mi nikdo žárovku jen tak nevymění, ale taky to má svá kouzla."

Beáta Davidová

 

Sdílení

6.jpg