Volný čas a stravování

Vysokoškolský život není pouze o studiu. Ve svém volném čase by byla škoda neprozkoumat, co všechno nabízí Hradec Králové, město, kde se nachází i tvoje fakulta. V tomto článku se společně podíváme, jak a kde strávit své volné chvíle. Pojďme na to!

Strava

Strava je základ a v Hradci určitě o hladu nezůstanete! Na výběr máš širokou paletu možností, a je jen na tobě, co si vybereš.

  1. Studentská forma stravování:

   • Menza Na Kotli – Hlavní jídelna, která zaštiťuje stravování UHK. Výběr až z 10 jídel včetně dezertů a polévek za rozumné ceny. Nezapomeň si stáhnout aplikaci Mobilní objednávání Kredit, ať máš veškerý přehled ve svém mobilu.
   • Bufet, občerstvení na budově Objektu společné výuky (A) – Zde je možné nakoupit rychlé občerstvení jako např. bagety, nebo teplé jídlo, kde zpravidla podávají 2 vybrané pokrmy dovezené z Menzy. Pozor! Pokud budeš chtít jíst teplé pokrmy, je nutné si v Menze Na Kotli aktivovat svojí studentskou kartu. Bez toho ti oběd nevydají.
   • Školní jídelna, Hradecká – Je možnost využít i školní jídelnu, která se nachází přes silnici, naproti Pedagogické fakulty (A). Z důvodu nepřímé spolupráce je zde kapacita omezena.
  2. Polední menu – MEDIUM:

Příklady restaurací v blízkém dosahu fakulty, které nabízejí dobré polední menu za přijatelné ceny:

  • Restaurace na Palmovce – Polední menu i s polévkou za 99,-. Více na: www.napalmovce.cz
  • Restaurace u Lva – Cena za polední menu včetně polévky také za 99,-. Restaurace je vyhlášená výborným pivem Plzeň točeným z tanku. Více na: www.ulvahk.cz
  • Pivnice Kobyla – Polední menu i s polévkou od 105,- do 169,- Kč. V nabídce vždy jedna specialitka. Více na: www.kobyla-hk.cz
  • Restaurace Mexita – Restaurace zaměřená na Mexickou a Italskou kuchyni. Polední menu bez polévky od 99,- do 109,- Kč, s polévkou + 20,- Kč. Více na: www.mexita.cz
  • Bazalka ve dvorku (veg) – Jídelna, která nabízí pouze vegetariánské pokrmy. Polední menu i s polévkou do 110,- Kč. Více na: www.bazalkahk.cz/bazalka-jidelna/
 1. Vyhlášené specialitky – LEGEND:

  • Duran Gril– Výborná restaurace zaměřená na středomořskou kuchyni. Menu formou předkrmů, polévky, hlavního chodu a dezertu do 220,- Kč. Duran je vyhlášený svými výbornými grilovanými žebírky, nabízí 340/600g za 138/188,- Kč. Pokud sem zavítáš, určitě je zkus, nebudeš litovat! Více na: www.duran.cz
  • Restaurace na Palmovce - Máš rád burgery? Palmovka je pro tebe jasná volba! Výborně vyladěná nabídka burgerů společně s několika variantami hranolek a dresinků dává na výběr úplně každému. Burger si můžeš vybrat ve variantě 150/300g, ceny se liší dle burgera, hranolky a dresink nejsou v ceně. Více na: www.napalmovce.cz
  • Pizzerie Santa Maria - Restaurace zaměřená na italskou kuchyni, pokud si chceš zajít na dobrou pizzu, určitě dej šanci Santa Marii. Více na: www.smpizza.cz

 

Pozn. V Hradci skvěle funguje rozvor jídla domu. Ať máš chuť na pizzu (Pizza Panda,Pizza Express, Pizza Pizza) nebo např. Burger (Burgrárna,Choosy Fresh Choice) či prostě jenom klasické jídlo (damejidlo.cz), vše ti bude dovezeno v pohodlí tvého domova. Společnost Rohlik.cz zde, v Hradci Králové rozváží též.

Relax

Ať už jsi po obědě či náročném dni ve škole, zasloužíš si patřičný odpočinek a i po této stránce je Hradec Králové ideálním místem pro využití volného času tak, jak chceš. Ne nadarmo se proto Hradci říká „Salón republiky“!

 1. Příroda

  • Hradec Králové nabízí mnoho míst se zelenou plochou, co se týče parků, nabízí jich hned několik. Nejznámější jsou Jiráskovy sady. Zde se nachází soutok Labe a Orlice. Nádherný park se spoustou barev a posezení nabízí ideální možnost pro trávení volného času v přírodě. Dále Šimkovy sady. Rozsáhlý park, který je jasnou volbou v případě pořádání pikniků. Jsou zde rozmístěný ocelové grily a mimo to se zde nachází i skatepark. Žižkovy sady, menší parčík s možností posezení a také vstupem na hradecké hradby, které obklopují náměstí. Chceš mít Hradec na dlani? Jeď se podívat na vyhlídku Rozárka na Novém Hradci Králové. A pokud chceš mít na dlani rovnou celý vesmír, nemusíš chodit daleko. Pár metrů od vyhlídky se nachází hradecká Hvězdárna a Planetárium, která kromě obřího dalekohledu nabízí i poznávací stezky, které vedou po celém Novém Hradci. Pro milovníky podmořského světa je pak návštěva Obřího akvária téměř povinnost
 2. Památky

  • Co se památek týče, Hradec rozhodně nezaostává. Sám se můžeš přesvědčit například procházkou po Málem a Velkém náměstí a zakončit jí na Bílé věži. Bílá Věž je dominanta Hradce Králové, krásně z ní uvidíš na všechny strany, a pokud využiješ dalekohled, dohlédneš až do oken FIMky. Nepleť si to však s dálkovým studiem, to je něco jiného. O pár kroků níže, tedy pokud sejdeš z náměstí, můžeš navštívit Muzeum východních Čech, kde kromě samotné památky můžeš navštívit i pravidelné akce, které se konají uvnitř muzea. Pro cestovatele je zde „třešnička na dortu“ v podobě Státního hradu Kunětická Hora, národní kulturní památku z poloviny 14. Století. Na hradě se natáčela i všemi známá Arabela.
 3. Obchodní centra, nákupy

  • Každý tráví volný čas, a pokud patříš mezi takzvané shopaholiky, pak je pro tebe relaxace formou nakupování úplně normální věc. Hradec nabízí hned tři komplexní obchodní centra, jaká to jsou? Největším obchodním centrem je jednoznačně Futurum. Nalezneš zde opravdu všechno, pestrá je i nabídka občerstvení. KCF,McDonald´s,čínské bistro, nebo restaurace a kavárna Kaskáda. To je jen zlomek toho, co zde můžeš nelézt. Dalším, podstatně menším a skromnějším obchodním centrem je Atrium. Nachází se však zde např. zábavní park FlyZone Park, kde si můžeš zkusit disciplíny z legendárního pořadu Ninja faktor. Posledním, nejnovějším obchodním centrem je Aupark. Nachází se pár pouze pár kroků od Hlavního nádraží či Terminálu HD. Vyniká výborným přístupem k rychlému občerstvení, prostory jsou čistě a příjemné. Nachází se zde i Running sushi, takže pokud chceš zkusit stravování typu „all you can eat“ , určitě se zde zastav.
 4. Kavárna

  • Co by to bylo za studentský život bez pravidelné dávky kofeinu? V Hradci můžeš najít kavárny na každém rohu. Nejvíce je zde zastoupené CrossCafé, V Auparku se pak nachází Costa Coffé a ve Futuru všemi známý Starbucks.

 

Sport

Hradec Králové je sportovcům naprosto otevřený. Široká nabídka sportů a rekreací dělá z Hradce jasnou volbu pro všechny, co si rádi dají do těla. Tak s chutí do toho! Sportovat můžeš i v rámci studijního předmětu POHA, který nejen že nabízí širokou nabídku sportů, ale také za jeho absolvování dostaneš kredity, a ty se vždycky hodí!

 1. Fitness

  • V každé části Hradce najdeš alespoň jedno fitko. Nejvíce se jich nachází v oblasti „Benešovky“. Pro příklad Extrifit , Centrum nových sportů, či fitness klub Filip. Pokud bychom se porozhlédli po fitkách na druhé straně Hradce, našli bychom zde Fit4Fun v Orlice Parku a Fit4Fun na Flošně. Na milovníky venkovních workout hřišt čekají hned dvě. Jedno je pár metrů od Fakulty, konkrétně v Lipkách, druhé pak Na Hvězdě. Rád běháš nebo jezdíš na kole v přírodě? Zkus cestu podél Labe nebo cyklostezku z Malšovic k Lesnímu hřbitovu.
 2. Plavání

  • Pro vodomily jsou k dispozici Městské Lázně a plavecký bazén 50m, pár metrů od Muzea. Venkovní koupaliště pak najdeš pod názvem Flošna. Hradec taky nabízí spousta přírodních rybníků. Pro příklad Stříbrný rybník, Správčický rybník, nebo Wakepark, kde si můžete vyzkoušet wakeboarding.
 3. Sportovní haly

  • Místo, kde se konají různé sportovní akce, ale také místo, kde budeš mít možnost zkusit spousta sportů na jediném místě. Všesportovní stadion „pod lízátkami“, zde se nachází spousta fotbalových hřišť a také se zde konají fotbalové zápasy hradeckého týmu Votroci. Sportovní hala Třebeš nabízí opravdu rozmanité využití sportů, od tenisu, přes fotbal až například po kin-ball. V zimě je rušno na Zimním stadionu, který nejen že nabízí veřejné bruslení, ale také se zde konají hokejové zápasy Mountfieldu HK.

 

Zábava

Večerní život v Hradci? Naprosto bez problému! Ať máš chuť na pořádnou akci v klubu nebo chceš jet tak posedět s přáteli či navštívit nějakou kulturní akci, Hradec ti bude vždy otevřený.

  1. Kluby

   • Z Music klubů je zde nejlepší Music Club Denoche , který najdeš pár metrů od Kauflandu, blízko Šimkových Sadů. Neméně to žije také v Music Clubu La Fabrique. Další klub, blízko Zimního stadionu je pak Music club Nox. Doporučuji sledovat jejich facebookové či internetové stránky, kde pravidelně zveřejňují své akce.
  2. Bary

   • O kvalitní bary zde není nouze. Přímo v centru zábavy, na náměstí, se nachází skvělý Hendrix bar. O pár metrů níže, tedy pod náměstím se nachází bar Extreme.
  3. Čajovny

   • Na náměstí můžeš zůstat i v případě, že hledáš kvalitní čajovnu. Přímo na náměstí je Paradise bar a pokud se vydáš níže, můžeš zde nalézt Fibonacci Bar. Obě čajovny nabízí pestrou nabídku vodních dýmek včetně několika druhů tabáku.
  4. Kina, divadla

   • Za Kulturou se můžeš vydat různě po Hradci! V Obchodním centru Futurum se nachází Multikino Cinestar, v centru Hradce pak najdeš bio Centrál, které je zaměřeno na kvalitní filmovou tvorbu a artový film. V létě v Hradci dominuje Letní kino Širák. Jsi spíše pro divadelní představení? Zavítej do Klicperova divadla na náměstí, nebo zamiř do divadla Drak.
  5. Hospody

   • Restaurace u Lva je vyhlášená svým výborným pivem Plzeň, točeným z tanku. O kousek dál se pak nachází Restaurace na Palmovce, která kromě točeného piva Kozel z tanku nabízí také stolní fotbálek či populární beer pong! „Studentský underground“ je jednoznačně Matys bar. Můžeš si zde zahrát šipky, fotbálek a jednou za čas zde hraje i DJ.
  6. Festivaly a kulturní akce

   • V Hradci se každoročně koná spousta kulturních akcí. Ať už to jsou festivaly světového měřítka jako Rock for People, Hip Hop Kemp, či Air Festival, nebo neméně známé akce jako letecká show CIAF či sraz aut při události Tuning párty a nebo plesová sezóna v Aldisu, určitě si najdeš to svoje! Tyto události a spousta dalších tě čekají v Hradci Králové!

Závěr

Říká se, že studentská léta jsou ty nejlepší, tím je míněno nejen studium ale také zábava a trávení volného času. A proto je studium v Hradci tak skvělé. Jak jsi mohl přečíst, najdeš zde opravdu vše.Věřím, že ti tento článek pomůže při trávení volného času a ty si jej tak budeš moct na plno užít.

David Grinberg

Sdílení

BL_-_cerne_pismo.jpg