Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2011, vyšlo 04.05.2011

Centrální banka a její úloha ve finančním systému

Studenti oboru Finanční management a další zájemci Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové měli příležitost v pondělí 18. dubna 2011 vyslechnout přednášku předního odborníka v provádění měnové politiky.

Člen bankovní rady České národní banky Ing. Pavel Řežábek, Ph.D. vystoupil na zajímavé téma „Centrální banka a její úloha ve finančním systému“. Přednáška se konala v rámci volného cyklu vystoupení špičkových odborníků z praxe.

Pavel Řežábek vystudoval obor ekonomickomatematické výpočty na Fakultě řízení Vysoké školy ekonomické. Doktorát získal na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v oboru hospodářská politika, kde se podrobně věnoval výzkumu v oblasti hospodářské politiky se zaměřením na interakci měnové a fiskální politiky.

Členem bankovní rady České národní banky se stal v únoru 2005. S účinností od 13. února 2011 jej prezident republiky jmenoval na druhé šestileté funkční období.

 

V současnosti je členem správní rady Univerzity Karlovy a vědecké rady Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, kde zároveň pedagogicky působí. Je členem International Relations Committee Evropské centrální banky. K problematice měnové politiky, peněžního oběhu a platebního styku vystupuje a publikuje doma i v zahraničí.

Ve svém vystoupení na FIM Pavel Řežábek zdůraznil, že kvalitně fungující bankovní systém je nezbytný pro dynamický rozvoj vyspělých ekonomik. Banky totiž shromažďují dočasně volné peněžní zdroje a redistribuují je, tzn. jsou prostředníky mezi nabídkou a poptávkou po penězích.

V přednášce uvedl, že mezi hlavní úkoly a činnosti České národní banky patří měnová politika, vydávání bankovek a mincí, řízení peněžního oběhu, platebního styku a zúčtování bank. ČNB se podílí v rámci svých hlavních úkolů také na zajištění bezpečnosti, spolehlivosti a efektivnosti platebních systémů a na jejich rozvoji, vykonává dohled nad osobami působícími na finančním trhu, provádí analýzy vývoje finančního systému, pečuje o bezpečné fungování a rozvoj finančního trhu v České republice a přispívá ke stabilitě jejího finančního systému jako celku. Provádí i další činnosti podle zákona o ČNB a podle zvláštních právních předpisů (např. ochrana spotřebitele, státní pokladna, aj.).

Z jeho akademické přednášky jsou vybrány i další poznatky.

  • Splnění primárního cíle monetární politiky v ČR, tedy zajištění cenové stability v ekonomice, vytváří společně s dalšími prvky hospodářsko politického mixu stabilní prostřední pro rozvoj podnikatelských aktivit. ČNB usiluje o plnění primárního cíle v rámci měnověpolitického režimu nazývaného cílování inflace. Sekundárním cílem pro monetární politiku (ale primárním pro celou hospodářskou politiku) je udržitelný ekonomický růst. Nezbytným předpokladem realizace měnové politiky vedoucí k cenové stabilitě je nezávislost centrální banky.
  • V části vystoupení emise bankovek a mincí uvedl, že celkem je v oběhu přibližně 344 miliónů bankovek, tedy na jednoho obyvatele ČR cca 33 kusů bankovek, bankovky obíhají v celkové hodnotě 381 mld. Kč, na jednoho obyvatele je to cca 37 tis. Kč, mince obíhají v celkové hodnotě cca 10 mld. Kč, tj. 1,7 mld. kusů o celkové váze kolem 7000 tun. Pozornost byla věnována i padělaným penězům, což jsou jakékoliv reprodukce (kopie) peněz vyrobené za účelem jejich udání do oběhu namísto pravých peněz a pozměněným penězům, tj. jakkoliv upraveným za účelem jejich udání do oběhu jako peněz vyšší hodnoty (nejčastěji se objevuje grafická úprava označení hodnoty u bankovek nebo mechanická úprava technických parametrů u mincí).
  • ČNB provozuje platební systém CERTIS (Czech Express Real Time Interbank Gross Settlement System), který je jediným systémem mezibankovního zúčtování v České republice. Účastníky systému jsou banky, spořitelní a úvěrní družstva a pobočky zahraničních bank. K 31. 12. 2010 měl CERTIS 47 přímých účastníků a 7 tzv. třetích stran – institucí zajišťujících např. zúčtování transakcí z platebních karet, obchodů s cennými papíry apod. V roce 2010 zpracoval systém CERTIS celkem 469 mil. transakcí v celkové hodnotě 132 882 mld. Kč, průměrně bylo denně zpracováno 1,85 mil. transakcí, průměrná denní hodnota transakcí byla 525 mld. Kč.
  • Česká národní banka je podle zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem v České republice, a proto provádí dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijními fondy, družstevními záložnami, směnárnami, institucemi v oblasti platebního styku. ČNB reguluje, dohlíží a popřípadě postihuje nedodržování stanovených pravidel.
  • Analýzy finanční stability ČNB zkoumají, zda se ve finančním systému nevytváří zranitelná místa vedoucí ke snížení jeho odolnosti vůči šokům, zda nevznikají podmínky, za nichž interakce makroekonomických faktorů a politik, nadměrné výše dluhu v bilancích domácností, podniků, vlády či finančních institucí a volatility na finančních trzích mohou vyvolat finanční krizi.

Po akademické přednášce byl dán prostor k dotazům a diskuzi, a protože přednáška zaujala, studenti položili řadu dotazů ohledně výrobní ceny bankovek a mincí, výběru osobností na české bankovky, kvality bankovek, zachycených padělků… Dotazy směřovaly i na měnovou politiku.

Jaroslava Dittrichová,
katedra ekonomie FIM UHK

 

Článek byl napsán s použitím zdrojů:

http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/bankovni_rada/clenove_bankovni_rady/cnb_rezabek.html

Pavel Řežábek: Úloha centrální banky ve finančním systému, prezentace - akademická přednáška Hradec Králové 18. 4. 2011

 

Článek byl zobrazen 2137x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu