Imatrikulace jsou jakousi vstupní bránou do vysokoškolského života studenta a promoce představují slavnostní zakončení této životní etapy. Na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové tento slavnostní akt doplňují skvosty s pravými granáty.

Prvotní myšlenka se zrodila u tehdejší tajemnice FIM UHK (tou dobou Fakulty řízení a infomační technologie VŠP v Hradci Králové) Ing. Věry Valové. „Vycházela jsem z toho, že by bylo dobré oslovit region, kde fakulta vzniká. Poprvé jsem tam jela úplně neohlášeně zjistit, jaké jsou možnosti. Nápad se ale zalíbil tehdejšímu náměstkovi Ing. Šorejsovi, který se stal později předsedou představenstva Družstva umělecké výroby Granát Turnov, a ten mi pomohl plán poměrně rychle zrealizovat,“ uvádí paní Valová a dodává: „Koncem června akademického roku 1996/97 již tradičně proběhly slavnostní sponze absolventů bakalářského studia a poprvé také slavnostní promoce prvních inženýrů oboru Informační management. A právě při této příležitosti měly premiéru i nové insignie.“

Klenoty vyrobené pro tyto slavnostní příležitosti navrhla akademická sochařka Zdenka Laštovičková a její návrh umělecky zpracovalo družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Tým vedl výrobně technický náměstek Granátu Turnov Ing. Milan Šorejs a na výrobě i návrzích se dále podíleli pan Vojtěch Záveský, mistr uměleckých řemesel, a pan Václav Jareš, vedoucí oddělení vývoje a zakázkové výroby Granátu Turnov a externí učitel SUPŠ v Turnově.

„Jsme rádi, že fakultní insignie zdobí právě české granáty. Jsou unikátní a pevně spjaté s naší zemí. Jsou tvrdé a odolné. Říká se o nich, že dodávají životní energii, odvahu a chrání poutníky na cestách. To všechno jsou vlastnosti, které se k Fakultě informatiky a managementu, jejím zaměstnancům i absolventům dokonale hodí,“ uvedl děkan fakulty Josef Hynek.

Taláry nejvyšších představitelů fakulty zdobí řetězy s více než padesáti granáty, děkanův dokonce se šesti desítkami. Také žezlo slouží těmto příležitostem dlouhých 25 let a přijalo slib od více než osmi tisíc absolventů fakulty. Skládá se z 258 drobných granátů lemujících tři křišťálové plochy s broušenou lvicí a názvem fakulty, které do trojúhelníku spojují čtyři křišťály. O jeho renovaci se letos postaral Milan Hejral z Granátu Turnov, který byl mimo jiné u zrodu všech zmiňovaných klenotů.