Projekt s názvem Evidence krajinného dědictví cukrovarnictví v českých zemích a podpora všeobecné informovanosti veřejnosti o jeho přítomnosti v současné krajině, podpořený v rámci 1. veřejné soutěže programu NAKI III, se bude od března 2023 řešit na FIM. Hlavním řešitelem projektu je Ústav geoniky Akademie věd České republiky, v. v. i. (prof. RNDr. Jaromír Kolejka, CSc.), spoluřešitelem je Univerzita Hradec Králové, Fakulta informatiky a managementu, Katedra rekreologie a cestovního ruchu. Hlavním řešitelem za FIM bude Mgr. Ing. Libor Lněnička, Ph.D. ve spolupráci s dalšími členy katedry RNDr. Tomášem Burdou, Ph.D. a Ing. Veronikou Židovou, Ph.D.

Program NAKI III – program na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030 je zaměřen na aplikovaný výzkum v humanitních oborech. Poskytovatelem podpory je Ministerstvo kultury. Ve vazbě na upadající produkci cukrovarnictví v českých zemích je základním cílem projektu identifikace venkovských krajin přeměněných cukrovarnictvím v době průmyslové revoluce od druhé poloviny 19. století do doby druhé světové války a podpora široké informovanosti veřejnosti o tomto specifickém krajinném přírodně kulturním dědictví.

Výzkum bude zaměřen na zjištění a hodnocení současného stavu „cukrovarnického dědictví“ a „cukrovarnické krajiny“ z hlediska zachovalosti oproti období prosperity cukrovarnictví a dále na vytipování území a objektů dědictví průmyslového cukrovarnictví vyžadujících respekt a informovanost veřejnosti i odborných kruhů, případně specifickou ochranu. Zároveň dojde k návrhu managementu nejzachovalejších území a objektů průmyslového cukrovarnictví jako specifického kulturního dědictví a aplikaci vhodných způsobů informovanosti veřejnosti o hodnotách cukrovarnické krajiny (interaktivní mapa s připojenou databází, putovní specializovaná výstava, odborná monografie). Doba řešení projektu je plánovaná od 1. 3. 2023 do 31. 12. 2027.

Na základě získaných dat budou vytvořeny dvě interaktivní mapy s odborným obsahem: „Cukrovarnické krajiny – opomenuté dědictví české cukrovarnické velmoci“ a „Naučné stezky cukrovarnických krajin Česka“ a dále informační postery, jež budou součástí rozsáhlé výstavy na téma „Cukrovarnická krajina Česka“ ve vybraných místech ČR. Doprovodnými výstupy budou odborné články a monografie.

Více informací je možné získat u hlavního řešitele projektu: Mgr. Ing. Libor Lněnička, Ph.D., KRCR, FIM UHK, e-mail: libor.lnenicka@uhk.cz.