Krajské kolo Logické olympiády se uskutečnilo dne 5. listopadu 2021 v aule Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK). Počet registrovaných zájemců se letos vyšplhal na 75 237 přihlášených z 3 286 škol, což znamená o téměř 11,5 tisíc účastníků více oproti loňskému roku a současně se jedná o největší projevený zájem v celé historii soutěže.

V soutěži se v šesti kategoriích utkaly děti z mateřských škol až po studenty středních škol. Během měsíce října se ve čtyřech termínech odehrály souboje na úrovni základních kol, kde soutěžící řešili nejrůznější slovní přesmyčky, číselné řady a jiné logické problémy. Nejúspěšnějších 180 řešitelů z Královéhradeckého kraje postoupilo do krajského kola.

V kategorii A (3. – 5. třída základních škol) zvítězil Jan Gubanec ze ZŠ Úprkova v Hradci Králové. První místo mezi žáky druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií, soutěžícími v kategorii B, si vybojoval Milan Szatmári z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. A Lukáš Poul z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové zvítězil v kategorii C (střední školy).

„Jsme rádi, že jsme letos, po loňském přerušení, mohli krajské kolo organizovat opět prezenčně. Nejúspěšnějších 11 řešitelů krajského kola postupuje do celorepublikového finále, které se uskuteční 29. listopadu 2021 v Míčovně Pražského hradu,“ uvedla koordinátorka krajského kola za Mensu ČR Marta Kubánková.

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde získané znalosti, ale schopnost samostatného logického uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je tudíž svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná pouze o znalostní soutěž.  -zd-