Vstávám v 6:30. Přeci si nemohu nechat ujít skvělé ranní cvičení Dáši Hrušové, které předcvičuje na molu přímo nad mořem. Vidím, že značná část studentů to cítí stejně a každé ráno si tuto rozcvičku v podobě protahování a lehkého posilování zařadila do svého programu. Slunce již začíná pálit, a tak hned po cvičení skáčeme rovnou do moře a plaveme. Cestou ke stanu rychle koupit čerstvý chleba a vydatně se nasnídat, protože za chvíli začínáme dopolední program a všech téměř čtyřicet studentů má letos opravdový zájem se něco nového naučit. Petr Hruša si bere skupinu zahraničních studentů, z nichž je většina z Taiwanu, na šnorchlování. Plavání se někteří teprve učí a mohu říci, že se během kurzu i naučí.  Šnorchlování si užívají naplno i v plovací vestě, a když objeví pod vodou umístěné kameny s nápisy v čínštině, které tam Petr rozmístil před lekcí, tak jsou skoro v šoku. Díky Google Translajtře! Následuje výuka skoků do vody a plavání bez vest. Dáša koordinuje skupinu studentů na paddlebordech a přidává koordinační a rovnovážná cvičení s příjemnými pády do moře i štafetový závod. Mě čeká sedavé zaměstnání v kajaku… Nejprve nácvik záchrany na širém moři, který si všichni studenti vyzkouší. Následuje pádlování na nedaleký neobydlený ostrov, který prozkoumáme a v jeho okolí šnorchlujeme. Díky tomu, že jsme již studenty naučili základy záchrany na kajacích a většina zvládne i s dopomocí eskymácký most, tak si to můžeme dovolit. Bezvětří odpoledne střídá lehká bríza a kolegyně Jana Mílová, jejíž doménou je výuka windsurfingu, zahajuje lekci nejprve nácvikem s plachtou na břehu a následně i na moři. Zájemci z řad studentů mají možnost si tak vyzkoušet i tuto disciplínu. Skupiny si protočíme a Petr stihne ještě připravit systém večerního turnaje v šipkách a zorganizovat celou soutěž.  Někteří studenti odchází do nedalekého městečka Primošten na večeři. Málem jsme s kolegy zapomněli na večeři. Západ slunce do moře vychutnáváme z pláže a přidáváme noční koupel v moři. Sprchy v kempu ignoruji. Slané tělo, zdravé tělo… Spím jako dudek. Zítra časně ráno totiž začíná další den Kurzu vodních a přímořských sportů v Chorvatsku, který každoročně s kolegy z KRCR pořádáme a nás čeká opět nabitý program.

Pojedete příští rok na tento kurz POHA s námi? Nebo třeba v zimě na lyžařský kurz do Rakouska? 🙂

Autor: David Chaloupský, Katedra rekreologie a cestovního ruchu FIM UHK

Kurz vodních a přímořských kurzů v Chorvatsku uzavřel poslední výuku POHA letošního akademického roku. Po dvouleté covidové pauze opět pro české i zahraniční studenty členové Katedry rekreologie a cestovního ruchu opět připravili akční týden plný sportu, tentokrát v chorvatském Primoštenu.