Členové Katedry aplikované lingvistiky jsou tradičně zváni přednést plenární přednášku v rámci mezinárodních konferencí či osobně požádáni uspořádat zvanou přednášku pro zahraniční univerzitu či instituci. V letošním roce byly osloveny dvě členky katedry, a to doktorka Miloslava Černá a docentka Blanka Klímová.

Docentka Klímová byla pozvána na Fakultu aplikovaných jazyků EU v Bratislavě, kde se dne 23. 9. 2020 prezentovala s přednáškou na téma Publikování výzkumných výsledků v recenzovaných časopisech a časopisech s impakt faktorem. Vzhledem ke koronavirové pandemii se tato zvaná přednáška nakonec uskutečnila pouze online formou prostřednictvím Microsoft Teams. I přes neosobní kontakt se však docentka Klímová setkala s pozitivní odezvou, zejména z hlediska praktického využití. Účastníci ocenili vyhledávání vhodného cílového časopisu v různých vyhledávacích databázích. Stejně tak ocenili souhrn hlavních chyb, kterým se vyhnout, aby článek prošel úspěšně při jeho odevzdávání a následným recenzním řízením.

Doktorka Miloslava Černá byla pozvána předsedou společnosti International Hybrid Learning Society doktorem Oliverem Au a Dr Lap-Kei LEE z Open University of Hong Kong, aby přednesla key note na konferenci o technologii ve vzdělávání ICTE 2020 (The 5th International Conference on Technology in Education). Již pátým rokem byla hlavním organizátorem International Hybrid Learning Society se sídlem v Hong Kongu (http://ihlsociety.org/) .

Spoluorganizátory konference byly University of Macau, Tung Wah College a University of Sunderland. Konference probíhala v druhé polovině srpna 2020 online formou na platformě Zoom.

Hodinová přednáška s názvem Social media acceptance scheme představovala v podstatě longitudiální studii zahrnující 10 let monitorování a analyzování toho, jak studenti vnímají, používají vybraná sociální media a jaký v nich vidí potenciál pro studijní účely. Lokální scéna univerzitního prostředí byla zasazena do globálního rámce s interkulturním přesahem.