Pandemie koronaviru zkomplikovala studium více než stovce studentů na výměnných pobytech Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK). Někteří studenti a studentky zůstali ve stávající destinaci, jiní se raději urychleně vrátili domů.

Příkazem prorektora Zdeňka Berana ze dne 26. února 2020 byly zrušeny veškeré studijní a pracovní výjezdy do rizikových oblastí a stejně tak byly odloženy nebo zrušeny příjezdy z takových zemí. Současně byly zakázány plánované letní školy.

Na FIM UHK se ze 45 výjezdů dvě třetiny studentů vrátily do své rodné země, kde povětšinou pokračovali v mobilitě online. Patnáct jich zůstalo za hranicemi České republiky, z toho tři dokonce mimo Evropu. Ludmila Rejšková a Pavlína Formanová patří mezi ty studující, kteří se vracet nechtěli.  Studentky informačního managementu se rozhodly zůstat ve finském Kuopiu a pokračovat ve studiu online a dále objevovat krásy místní krajiny. „Situace obecně v celém Finsku nebyla natolik vyhrocená jako v jiných evropských zemích. Samozřejmě byla zavedena určitá opatření. Školy byly zavřené a probíhala pouze online výuka, zavřené byly také gastronomické subjekty. Všechny velké akce, jako například hokejové zápasy, sportovní události a další se zrušily. Vše ostatní bylo ale dovolené,“ objasňuje situaci v době největší koronavirové krize ve Finsku Ludmila Rejšková a dodává: „Náš Erasmus se nesl v duchu naprosté pohody. Než v Evropě vypukla hlavní fáze koronavirové epidemie, tak jsme „za pět dvanáct“ stihly týdenní výlet do Laponska a vzápětí jsme odjely do estonského Tallinu. Volný čas jsme pak zde trávily bruslením na zamrzlých obřích jezerech. Od dubna jsme si navíc dvakrát půjčily auto a podnikly jsme s přáteli několik celodenních výletů po dechberoucí finské přírodě.“

Na druhé straně na FIM UHK na začátku letního semestru studovalo 60 zahraničních studentů. Polovina z nich se z důvodu rozšíření koronaviru vrátila domů, kde pouze třetina z nich pokračovala ve studiu online, a ostatní studium ukončili. Jednalo se povětšinou o studenty z Asie a pět studentek z Portugalska. Druhou polovinu, která zůstala v České republice a pokračovala ve studiu na FIM UHK, tvoří především Evropané, ale také studenti z Kolumbie, Mexika a Thajska. „Na konci ledna jsem jel na dva týdny domů. Když jsem se měl vracet zpátky do Čech, věděli jsme s rodinou, že už se koronavirus začal šířit Itálií, ale zatím to ještě nebylo tak markantní a nebyla karanténa, takže jsem se rozhodl cestu risknout. Vedly mě k tomu stejné důvody jako ty, kvůli kterým jsem se rozhodl prodloužit si Erasmus+ o další semestr. Krom toho, že jsem si zde hned po příjezdu našel přítelkyni, tak se mi líbí způsob výuky na FIM, život na studentských kolejích a vůbec Hradec Králové a Česká republika,“ vysvětluje student informatiky Diego Contaldi z italského Salerna.

Díky novému rektorskému výnosu ze dne 16. června 2020 se ale konečně blýská na lepší časy. Pokud fakulta zohlední aktuální informace a doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR, budou se moci studijní i pracovní zahraniční výjezdy a zahraniční stáže studentů a pracovníků univerzity opět uskutečňovat. -zd-