Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové oslavila Vánoce se zahraničními studenty, kteří nemají možnost vrátit se na vánoční svátky zpátky domů ke svým blízkým.

Všichni jsme doufali, že se současná situace alespoň na Vánoce zlepší. Že budeme moci pod stromečkem předstírat, že nečelíme zákeřné pandemii, která nám už dlouho diktuje, jak bychom měli žít. My se nejspíš v kruhu rodinném pokusíme nemyslet na to, co se venku děje, ale nesmíme zapomínat, že jsou tu i ti, kteří stráví vánoční svátky mimo svůj domov, svoji rodnou zemi.

„My jsme se na Vánoce s rodinnou opravdu moc těšily. Měly jsme dokonce zakoupenou letenku, ale bohužel nakonec nemůžeme odletět domů, protože oblast, ze které pocházíme, uzavřeli,“ posteskly si studentky Antía a Eva ze španělské Galicie. Na druhé straně José z jihu Španělska by nejspíš do své domoviny docestoval, ale jen těžko teď může odhadovat, jak moc by to bylo náročné, zda by musel v obou zemích absolvovat testy na covid-19 a kdo ví, kdy by se mohl vrátit zpět do Čech a pokračovat ve studiu.

Většina z téměř tří desítek zahraničních studentů na fakultě naráží na komplikace spojené s návštěvou své země. Proto raději volí možnost zůstat zde a vánoční čas tak stráví se svými spolužáky a se svými blízkými se spojí na dálku.

Ať už se studenti FIM UHK rozhodli zůstat v Hradci Králové sami nebo neměli možnost výběru, zažili na půdě fakulty Vánoce, které pro ně přichystalo vedení fakulty. Kvůli hygienickým opatřením museli být rozděleni do tří skupin, které se za zvuku tradičních českých koled setkaly u stromečku ve vestibulu FIM UHK. Děkan Josef Hynek všem popřál pevné zdraví a vyjádřil přesvědčení, že stejně jako jsou Vánoce symbolem naděje, nového začátku a příchodu světlejších dní, budou díky začínajícímu očkování po celém světě i začátkem obratu v boji s epidemií.

Pod vánočním stromečkem si každý mohl zvolit dárek dle svého výběru z nabídky fakultních mikin, čepic, rukavic a šály, což v nadcházejících zimních měsících všichni jistě ocení. „Jsem ráda, že jsme se dnes mohli se studenty po tak dlouhé době osobně setkat a udělat si společné Vánoce na FIM. Byla to příjemná tečka na konci týdne,“ uvedla Kristýna Havlíčková, referentka zahraničního oddělení. – zd-