I letos vyhlásila Studentská komora Akademického senátu FIM UHK akci Modrá fakulta daruje krev, která měla oslovit hlavně prvodárce a pomoci jim v rozhodnutí zkusit to a jít darovat krev.

Po dohodě s Transfuzní stanicí Fakultní nemocnice v Hradci Králové bylo z kapacitních důvodů vypsáno několik dopoledních i odpoledních listopadových termínů tak, aby si každý vybral dle svých časových možností.

Akce byla sice určena pro studenty FIMky, ale našli se zájemci i z ostatních fakult, kteří této možnosti využili a přidali se. Ve středu 14. listopadu se tak v čekárně transfuzní stanice sešly studentky hned ze tří fakult. Kristýna Hnízdilová a Nikola Hrádková z FIMky,  Kateřina Strnadová z pedagogické a Markéta Chlubnová z přírodovědecké fakulty. „Na facebooku jsem se dozvěděla o tom, že má FIMka smluvené termíny pro prvodárce. Věděla jsem ihned, že se chci zúčastnit. Vědomí, že má krev může zachránit něčí život, je skvělý pocit. Samotný odběr necelého půllitru krve nebyl tak bolestivý, jak jsem čekala, pouze po odběru jsem měla lehké mdloby. Sestry se o mě ale výborně postaraly“, říká Kristýna, studentka oboru aplikovaná informatika.

Vyhlášené termíny ale přilákaly nejen prvodárce, jak potvrzují slova Ing. Michala Macinky z Institutu  moderních informačních technologií FIM UHK: „K akci Modrá fakulta daruje krev jsem se přidal už v prvním ročníku bakalářského studia, což už je vlastně nějakých 6 let. Od té doby chodím darovat pravidelně a vždy, když se po roce tato akce na FIMce objeví, s radostí se přidám a proliji pár kapek „modré krve“. Není nutné se nějak zvlášť připravovat, stačí jen den předem nejíst moc tučná jídla, pít alkohol v menším množství a hlavně nejít na lačno. Personál je vždy profesionální a hlavně příjemný a vstřícný, takže se není čeho bát. Samotný odběr zabere zhruba pouhých pět minut. Pět minut, které mohou někomu pomoci, je v porovnání s hodinami strávenými na sociálních sítích nic. A co bych vzkázal ostatním? Jděte do darování krve. Stoprocentně.“

-vp-