O tom, že umí bavit sebe i druhé, přesvědčili studenti Fakulty informatiky a managementu na „svých“ oslavách 25. výročí založení FIMky s názvem Den modrých.

Vše se odehrálo ve středu 14. února 2018, tedy den před oficiálními narozeninami. Založení fakulty se datuje od 15. února 1993. Tehdy se zrodila Fakulta řízení a informační technologie Vysoké školy pedagogické v Hradci Králové. Později – v roce 2000 – byla ustavena Univerzita Hradec Králové a s ní došlo i ke změně názvu fakulty na Fakultu informatiky a managementu UHK. Škola tehdy sídlila na náměstí Svobody č. 331 – nynější Filozofické fakultě UHK. Do nové budovy v areálu Na Soutoku přesídlila až v roce 2008.

Studenti se s blížícím se termínem výročí rozhodli, že své fakultě popřejí svým způsobem. Skupina nejaktivnějších ze Studentské unie, AIESECu, Prvních kroků na FIM a ESN Buddy Systemu HK se pravidelně začala scházet v pracovně děkana fakulty, profesora Hynka, aby připravila pestrý program, který zaujme. A to se jí za podpory vedení fakulty podařilo na výbornou.

Akce se konala od 14.02 do večerních hodin. Zahájení předcházelo společné focení u fontány na náměstíčku kampusu pod organizační taktovkou Michala Zacpala. Následný program nedal nudě šanci.  V posluchárně J1 – SpeakStage – odstartovaly netradiční přednášky studentů i vyučujících. Témata byla velmi různorodá, podaná s nadsázkou a humorem: Buddy cesta (Kristýna Staňková), #sestrybeztrika (Michaela Chotovinská), Jak neříct nic, ale hodně (Václav Kňourek), Těžký život akademika (Vladimír Bureš), Jim’s Stories (Jim White), Čínština 101 (D.Jablonský a N.Březovská), Dog management (Hana Mohelská), Z FIM do praxe (Martin Kopecký), Erasmus v češtině (Anouk Wilstra), Hradec Králové a Pardubice (Marek Franěk), Jak se dělá dabing v Česku (Vojtěch Tuček) či FIMácký adrenalin (David Chaloupský).

Prostor v relaxační zóně – LiveStage – nabídl hudbu a tanec v mnoha podobách, improvizační show i soutěže. Vystoupení proděkana pro studium docenta Tomáše Kozla spolu se SaxoFrancis a studenty pod názvem Zajamuj si s proděkanem patřilo mezi špičkové zážitky. Silným zážitkem byl i pohled na gurmánský stůl s vařenými červy a jinými „lahůdkami“, u kterého se utkala vyzyvatelka soutěže Sníš to, nebo ne? inženýrka Iveta Izáková s odvážným soupeřem z řad návštěvníků. Pro zastánce tradičnějšího občerstvení byly připraveny chutné kanapky včetně čepovaného piva a limonády v barvě fakulty – tedy modré. Modře byl ozdoben i velký dort, jehož slavnostního nakrojení se ujal děkan fakulty, profesor Josef Hynek. Rychlost porcování jen stěží stačila zájmu strávníků. Své národní pokrmy připravili i zahraniční studenti. Ani jejich produkty neměly šanci osychat a rychle mizely.

V rámci FreeStage se zájemci mohli  výtvarně projevit v grafické soutěži s názvem Modrá je dobrá nebo se projít fakultu S algoritmem za pokladem. Nechyběl ani fotokoutek a setkání s virtuální realitou. Díky vysokému stupni internacionalizace fakulty určitě mnozí uvítali workshop s názvem Vyznej lásku ve světových jazycích. Toto téma bylo aktuální i s ohledem na svátek Valentýna. Velice nabitý program uzavíral Edukativní DJ Koopix – Václav Kňourek, jeden z hlavních organizátorů celé akce.

Ti, kteří přišli, určitě nelitovali. Atmosféra byla úžasná.

Když se vše řeklo, zahrálo, zatancovalo, snědlo a vypilo, šlo se dál slavit do nočního Hradce. Ale to už je jiný příběh…

Věra Palánová, děkanát FIM

videofotogaleriefotokoutek