Slova díků vždy potěší. Absolvent Ing. Pavel  Pscheidl s nimi nešetří v dopise, který adresuje svému bývalému učiteli docentu Filipu Malému z Katedry informatiky a kvantitativních metod. S jeho svolením si dovolujeme část textu zveřejnit.

zdravím z Kalifornie. Pracuji tu velice krátce pro H2O.ai, která dělá open-source platformu pro Machine learning nad opravdu velkými daty. Mám tu možnost pracovat s lidmi, jako je Arno Candel nebo Cliff Click (JVM/Hotspot).

Za to, že jsem tu, vděčím FIM a zejména Katedře informatiky a kvantitativních metod. Machine learning se bez předmětů jako APSTA, NUMA, STMOD – a vlastně všech dalších math-oriented předmětů – nedá dělat. Každý den dělám věci, které bych bez výborných základů získaných od lidí jako je prof. Skalská, dr. Draessler a doc. Pražák nedali dělat. Je pravda, že zejména matematiku jsem doháněl dlouho a nejvíce mi kdysi pomohl právě doc. Pražák tím, že mě uvedl do reality.

Nicméně teorie a praktické aplikace statistiky jsou jen polovina. Druhá polovina je teorie grafů, teoretická informatika, znalost operačních systémů a programování obecně. Programování mi bylo ještě v prvním ročníku zcela cizí a díky PRO1 a zejména dr. Křížovi jsem se dost nadchl. Programování tady se mi líbí.  Předmět SYPRO je v každodenním životě naprosto stěžejní, za to patří velký dík Tobě. Programuje se tu jinak než u nás. Je to jen cesta a není to cíl. Důležitá je správnost a vhodnost algoritmu, na kód nikdo moc nekouká. Běžně se tu dělá ve více jazycích najednou, specialisté tu moc nejsou. To že člověk zvládne najednou Javu, Rust, Python, R, JavaScript a další je tak nějak samozřejmost. O samotné programování moc nejde.

Děláme tu i hodně s CUDA, ale výpočty na grafické kartě nejsou má specializace a zatím jsem s tím nepřišel do styku. Ale vědět, jak fungují unified shadery, se při komunikaci dost hodí a je to také v podstatě nutnost. Dr. Ježek a dr. Vaněk nám dali naprosto výborný přehled a zejména PGRF3, kde je opuštěn immediate mode a člověk si sáhne přímo na GLSL, je pro mě nedocenitelná věc, neboť tak rozumím práci jiných kolegů.

Za to, že tu dnes mohu být, vděčím vám všem. Moc vám všem děkuji za poskytnutí výborného vzdělání. Skripta APSTA a STMOD mám stále v knihovně.  Zejména to, co se učí na KIKM, hýbe celým Sillicon Valley. Jako student jsem si to příliš neuvědomoval. Pracujeme pro Google i pro Teslu, teď startujeme Driverless AI, ve kterém nás předběhla Čína. Googleplex mám asi 5 minut pěšky.

Vše co děláme je open source: https://github.com/h2oai. Já konkrétně pracuji na H2O-3.