Fakulta informatiky a managementu UHK (FIM UHK) získala od Integračního centra pro cizince v Hradci Králové kontakty na zájemce o kurz českého jazyka, který se následně podařilo úspěšně zrealizovat.

Možnost účasti na výuce byla nabídnuta 27 uchazečům ve věku 16 – 58 let. Povětšinou se jednalo o jednotlivce nebo o matky se staršími dětmi. Do kurzu se nakonec reálně zapsalo 12 zájemců ve věku 9 – 51 let, z toho deset žen a dva muži. V pondělí 2. května 2022 odstartovala na FIM UHK první dvouhodina kurzu. Výuka bude probíhat každé pondělí a úterý odpoledne a celkem se bude jednat o 20 vyučovacích hodin. Kurzem, který vznikl ve spolupráci FIM UHK a společnosti FG Forrest, provádí lektorka docentka Miloslava Černá z Katedry aplikované lingvistiky a pro účastníky je zdarma. Absolventi kurzu obdrží osvědčení.

Současně s tímto kurzem se bude od 16. května 2022 na Univerzitě Hradec Králové otevírat další kurz češtiny pro cizince migrující z Ukrajiny, který vznikl za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a do kterého se zapojila také Pedagogická fakulta UHK. Plánováno je celkem 5 kurzů po 80 vyučovacích hodinách v období květen až srpen 2022. Kurz je určen pro mladistvé ve věku 14 – 18 let.

„Cílem projektu je umožnit dětem migrujících z Ukrajiny osvojit si a zdokonalit si základy češtiny a překonat jazykovou bariéru, díky čemuž se budou moci lépe začlenit do české společnosti, pokračovat ve vzdělávání na středních školách, přihlásit se ke studiu na českých vysokých školách nebo se v budoucnu úspěšně uplatnit na trhu práce. Jedná se o intenzivní kurz, který upřednostňuje funkční jazyk a nepředpokládá předchozí znalost češtiny,“ upřesňuje Helena Holubičková, vedoucí Institutu dalšího vzdělávání na FIM UHK.

-zd-