Institut moderních informačních technologií (IMIT) Fakulty informatiky a managementu UHK přišel na jaře loňského roku s myšlenkou nabízet odborné ministáže. Ty představují jednodenní bezplatné semináře určené zejména pro učitele středních škol, kteří mají zájem rozšířit své znalosti a dovednosti v oboru IT.

Podstatou ministáží je v první řadě individuální přístup ke stážistům. Zájemci se účastní akcí jednotlivě nebo v menších skupinkách.  V rámci setkání jsou stážistům předány základní informace k tématu, doprovázené praktickými ukázkami s dostatečným prostorem pro diskuzi a dotazy. Nabízených okruhů bylo původně více. Účastníci však projevili největší zájem o témata „Virtualizace a cloud“ a „3D modelování, skenování a tisk“. „S 3D tiskárnou máme zatím jen teoretické zkušenosti, ale vzhledem k tomu, že budeme pořizovat nové 3D tiskárny, tak jsme se s tím chtěli blíže seznámit,“ uvedl Zdeněk Prouza ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Vocelova Hradec Králové. „Ze začátku bychom možnost seznámit studenty s 3D tiskem otevřeli spíše formou kroužku a později bychom to mohli zavést i do výuky,“ dodal pan Karel ze stejné školy.

O úspěchu ministáží svědčí i fakt, že od začátku roku 2022 se počet zájemců oproti loňskému pilotnímu roku zdvojnásobil.

„V rámci ministáží na téma „Virtualizace a cloud“ účastníci oceňují zejména možnost projít si ve virtuální laboratoři celým procesem vybudování virtualizační infrastruktury. Pod vedením lektora si zájemci mohou vyzkoušet vlastnoruční instalaci a zprovoznění všech komponent systému a bezpečně si osahat všechny technologie v chráněném prostředí bez nutnosti rizika podstupovat dané pokusy v produkčním prostředí vlastní školní sítě,“ objasňuje tajemník IMIT Jiří Červený a dodává: „V případě ministáže „3D modelování, skenování a tisk“ se stážisté povětšinou seznamují s technologiemi, které prozatím nemají na svých pracovištích k dispozici a na jejich pořízení a provoz se teprve připravují. Jedná se většinou o ukázky principů práce s 3D tiskárnami, jejich údržba a příklady použití tiskových materiálů, a následná tvorba 3D modelů a jejich tisk.“   -zd-