Nikdy mě nenapadlo že navštívím Jižní Koreu, že budu sedět před mikrofonem v zasedací místnosti naproti rektorovi jihokorejské univerzity, představovat mu FIM UHK, na které už řadu let studuji a popisovat mu, co mě baví. Díky FIM UHK jsem měl šanci vycestovat právě do města Asan v Jižní Koreji, kde jsem viděl zase další kus světa.
Na konci srpna jsem získal příležitost společně s dalšími zástupci českých a slovenských univerzit vycestovat na akci, která má být dalším impulzem pro navázání spolupráce mezi českými a korejskými univerzitami a společnostmi. Celou akci má na starosti pan Ing. Anton Uhnák, který Jižní Koreu velmi dobře zná a má ji opravdu v lásce. Této akce pojmenované jako Global Forum 2018 se účastnili profesoři, docenti, doktoři a doktorandi z různých vysokoškolských oborů (chemie, strojírenství, informatika a další).
Já osobně jsem se dostal do tříčlenné party informatiků. Děkan Masarykovy Univerzity v Brně, IT odborník z VUT Brno a modrý FIMák z UHK. Korejci nám představili mnoho svých myšlenek, ukázek jejich spolupráce, studentských startupů a hlavně chuť a energii spolupracovat s námi. Sun Moon University má vlastní „středisko“, které je prostředníkem mezi společnostmi a studenty. Prostřednictvím tohoto střediska se studenti mohou už během studia dostat k reálnému výzkumu nebo stáži a nabrat tak obrovské zkušenosti. Nedělají jen projekt, který se po jejich stáži zahodí. Dělají na projektu, který má smysl a někdo ho reálně využije. Student tak má šanci pracovat i na malém projektu pro společnost jako je Samsung, Hyundai nebo LG.
Co mi to dalo? Přesně 38 vizitek. Každý chtěl vyměnit vizitku a někdo i udělat společné selfie s vizitkou! Poznal jsem mnoho zajímavých, a hlavně chytrých lidí. Volného času bylo opravdu málo, jelikož jihokorejský intenzivní a nabitý program trval klidně i 12 hodin denně. Univerzitní kampus byl hezký, avšak odstrčený od města. Výlet v hlavním městě Soul byl také moc zajímavý. Vlakem, který to mastil 300 km/h, jsme byli v hlavním městě za necelou půl hodinu. Na půldenním výšlapu po kopcích okolo hlavního města jsem šel asi moc rychle a ztratil jsem se. 😂 Naštěstí mi jeden starý hodný pán poradil ten správný směr. Jihokorejská kultura je také velmi zajímavá. Zcela odlišná od té naší. Navštívili jsme hodně muzeí, pomníků a chrámů. Absolvovali jsme několikahodinový kurz korejštiny, kde nám ukázali, že čtení korejského písma není až tak složité. Vědět však, co to znamená, už je horší.
Líbil se mi např. i jejich projekt Smart City. Jejich Smart City nebylo nijak dokonalé, počítalo auta, pracovalo se semafory, pouličními lampami. Měli zde jen pár desítek senzorů, ale opět mě fascinoval jejich přístup. Představovali to jako velkou věc a měli z toho radost. Vědí, čeho chtějí dosáhnout a jdou za tím. Na rozloučenou uspořádali večírek, kde nám rektor univerzity řekl, že se těší až se uvidíme znovu. Po návratu jsme zjistili, že o této akci (ČR a SR v Jižní Koreji) psalo celkem 23 samostatných médií!
Co bych chtěl já? Líbilo by se mi mít nějaké takové „startupové„ středisko i na FIM. Mít tu partu studentů a odborníků, kteří by tvořili nějaký produkt, o který by byl zájem a který by byl podepsaný jako #FIMUHK. A pracovat na něm třeba společně s odborníky z Jižní Koreji. To by bylo skvělé. Uvidíme kam se až spolupráce mezi UHK a Sun Moon University dostane, ale už nyní je zase o krok dál.
Když si spočítám studentské FIM stáže, tak tahle měla číslo pět. Jako vždy chci tímto poděkovat, že jsem něco takového vůbec mohl absolvovat. Zároveň poděkovat, že jsem mohl reprezentovat naší modrou fakultu v takové zemi jako je Jižní Korea.
Ještě. Proč tohle píšu? Slíbil jsem pořadatelům akce, že se o Jižní Koreji dozví i někdo další. Korejcům jsem slíbil, že se někdo dozví o tom, že oni chtějí spolupracovat. Zároveň chci podporovat cestování a studentské stáže. Akce jako Erasmus, letní školy, výjezdy do USA, Taiwan a vše, co studentům nabízí FIM, jsou super. Tohle už vám nikdo jiný jen tak nenabídne. Běžte do toho taky. Cestujte s FIM. Kamkoliv.
Zdraví Aleš Berger, t.č. z Erasmu ve Španělsku
(doktorand FIM UHK – poznámka redakce)