Letní škola na partnerské univerzitě Chang Jung Christian University na Taiwanu, které jsem se účastnila i já, začala koncem července a skončila na konci srpna. Z naší univerzity bylo vysláno 20 studentů převážně z Informačního managementu, ale našlo se i několik odvážlivců z Managementu cestovního ruchu.

Foto: František Hašek
Foto: František Hašek

Ptáte se, jaká byla její náplň?
Jak jinak, tuto zkušenost jsme si museli odpracovat. Celá letní škola byla rozdělena na dvě části. Všední dny jsme trávili ve škole, podmínkou totiž bylo úspěšné absolvování dvou předmětů.
První byl zaměřen na programování Arduina. Během výuky jsme měli za úkol vypracovat několik drobnějších úkolů a také finální projekt, jehož cílem bylo vytvoření a naprogramování lampičky. Design byl tvořen v programu COREL a programování probíhalo za pomoci Arduina Nano.
Druhý předmět se zaměřoval spíše na práci s daty za pomoci geografického systému QGIS. Součástí tohoto předmětu byla i exkurze do Former Weather Observatory v Tainanu, kde jsme se seznámili s různými simulátory zemětřesení, tsunami apod. Itinerář exkurze jsme zaznamenávali do svých chytrých telefonů. Z uložených dat jsme vytvořili trasu výletu, doplněnou o fotografie, souřadnice a časové osy. Finálním projektem byla skupinová prezentace.

Poslední týden jsme byli součástí Global Summer Campu, kde jsme byli rozděleni do 10 skupin po 10 lidech. Našimi kolegy se na týden stali studenti z Japonska, Koreje, Taiwanu, USA, Indonésie, Malajsie, Filipín, Indie a Vietnamu. Během campu jsme absolvovali několik exkurzí, například do hasičské stanice v Tainanu, do i-Ride Experience Center v Kaohsiungu a dalších. Náplní campu byla práce na několika drobných úkolech, které nás „nutily“ ke komunikaci v cizím jazyce s našimi kolegy. Samozřejmostí bylo co nejlépe splnit požadavky, které byly nastoleny.

Konec povídání o studiu a začínáme se zábavou.

Taiwan je překrásnou zemí, proto nesmíme opomíjet poznávání místní fauny a flory, kultury a samozřejmě gastronomie. Taiwanská kuchyně je velmi bohatá, rýži si dáte maximálně jako přílohu, a to ne vždycky. Po většinu času budete jíst spíše různé druhy nudlí připravených na 100 způsobů, ale hlavně si vypěstujete závislost na knedlíčcích plněných masem.

Co mi Taiwan vzal? Iluzi o tom, že ve všech asijských zemích se jí rýže ve velkém a po měsíčním pobytu mi poleze i ušima.

Tato studijní cesta mě posunula hodně dopředu. Dala mi možnost poznání nové země, nových přátel nejen z Čech. Navštívila jsem nespočet překrásných míst jako je buddhistický komplex Fo Guan Shan, čajové plantáže v Alishanu, NP Taroko a spousty dalších. Ale hlavně mi dala zkušenost, kterou mi nikdo nevezme a na kterou budu pořád vzpomínat jako na svoji první cestu na druhý konec světa.

První krok se dělá vždycky obtížně. Když jsme byli malí, s prvními krůčky nám pomáhali rodiče. Teď už jsme vyrostli, ale není proč zoufat. Oporou je nám v tomto případě univerzita, která nás nenechá ve štychu, a proto jí patří velké díky, neboť nám pomáhá plnit naše cestovatelsko studijní sny.

Jana Hamtilová