Univerzitu Hradec Králové navštívil v minulém týdnu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, a to v doprovodu představitelů Královéhradeckého kraje. Mezi témata návštěvy na Fakultě informatiky a managementu UHK (FIM UHK) patřila kyberbezpečnost nebo rozvoj infrastruktury pro digitální transformaci.

Během setkání byla diskutována témata týkající se probíhající digitalizace agend, moderních studijních programů a rozvoje vědecké a tvůrčí činnosti. Současně byla ministru Bartošovi představena specializovaná výzkumná pracoviště v oblasti umělé inteligence a informační bezpečnosti, kde je mimo jiné realizován i projekt ARTISEC (Využití umělé inteligence pro zajištění kybernetické bezpečnosti smart city). Tento projektu řeší FIM UHK společně s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně a aplikačním garantem je Královéhradecký kraj. Mimo jiné byl delegaci představen záměr fakulty připravit a otevřít nový obor zaměřený na informační a síťovou bezpečnost.

„Mám radost, že jsme měli možnost panu ministrovi představit nejen naši univerzitu, zajímavé běžící či připravované studijní programy související s IT oblastí a zejména kybernetickou bezpečností, ale také jsme měli příležitost prodiskutovat problémy, které nás na UHK trápí a které bezprostředně souvisí s agendou pana ministra. Věnovali jsme se mj. otázce nemožnosti veřejných vysokých škol čerpat mimořádné dotační tituly na zajištění eGovernmentu, kybernetické bezpečnosti či rozvoji infrastruktury pro digitální transformaci, přičemž náklady na zajištění těchto agend jsou pro nás enormní,“ říká k návštěvě prorektorka UHK pro strategii a rozvoj Pavlína Springerová a dodává: „Pan ministr Bartoš, který si prý sám rád občas zahraje, ocenil také esportovou učebnu na FIMce, která je teprve druhá tohoto typu v České republice.“

Autoři: Zuzana Dostálová, Jakub Novák