Řeč je o programu Detekce podvodných webů, který se používá jako zásuvný modul, neboli plugin, do prohlížeče. Tento program nepřetržitě kontroluje, jestli se uživatel internetu nenachází na potenciálně rizikové stránce.

Na projektu, který vznikl pod vedením doktorky Daniely Ponce z Katedry informačních technologií, se podílejí hlavně studenti vývojáři Ondřej Caha a Patrik Štípek. Na aplikaci začali pracovat již během zimního semestru 2019. Provedeny byly i testy funkčnosti a vše pracuje bez problémů.

„Aplikace funguje na základě aktuálního seznamu rizikových webů, který je zveřejněn na stránkách České obchodní inspekce (ČOI). Tento seznam si aplikace stáhne a uloží. V případě, že by se uživatel dostal na jakoukoli stránku z tohoto seznamu, aplikace ho přesměruje na varovnou stránku, kde je vysvětlen důvod přesměrování a proč se daná stránka ocitla na seznamu potenciálně rizikových,“ vysvětluje jeden ze studentů Ondřej Caha.

Aplikace slouží jako doplněk do prohlížeče. Po uživatelském testování, bude nahrána na uložiště pro Google Chrome, Firefox nebo Microsoft Edge. Pro její instalaci pak bude třeba jen kliknout na příslušené tlačítko.

„Program je určen zejména pro starší a málo zkušené uživatele, kteří se často stávají obětí takovýchto rizikových webů. Bohužel vlivem současné situace, kterou komplikuje šíření koronavirové nákazy, se vývoj pozastavil před fází uživatelského testování, které představuje nejspíš poslední mezník před uvedením samotné aplikace na trh,“ upřesňuje současný stav vývoje doktorka Ponce. -zd-