Jak si vedou FIMáci už s diplomem v kapse v praxi? Zeptali jsme se Michala Skalského, který absolvoval obor Informační management v roce 2003.

skalsky

Proč jste se rozhodl právě pro Informační management a jak vzpomínáte na tato studentská léta?

Volba to byla docela jednoduchá. Od mala mě hodně zajímala informatika, ale spíše než programování mě zajímalo, jak se dají technologie využít ke zlepšení lidského života. Také mě zajímala oblast managementu a vůbec v širším slova smyslu práce s lidmi. Obor Informační management byl tedy pro mě ideální. Ani z dnešního pohledu volbu nelituji. Zejména si vážím možnosti získání skutečně univerzálního vzdělání s důrazem nejen na informační technologie a příbuzné oblasti, ale také na ekonomii a na další důležité předměty jako například marketing, psychologie a právo.

Na studentská léta na FIMu vzpomínám velice rád. Nejen na studium, profesory a spolužáky (s několika tvoříme nerozlučnou partu i dnes), ale i na spoustu zajímavých věcí se školou spojených. S několika spolužáky jsme založili Studentskou unii a uspořádali velké množství zajímavých akcí (od plesů přes koncerty a „rockotéky“ až po přednášky v domově důchodců). Tady bych ještě jednou rád poděkoval panu Hynkovi a paní Mikulecké za podporu Fakulty i za Univerzity.

Také velice rád vzpomínám na studijní pobyt ve Velké Británii v rámci programu Erasmus i tříměsíční prázdninové „dobrodružství“ v USA s programem Work and Travel. Oba pobyty v zahraničí pro mě byly velice přínosné a „otevřely“ mi v mnohém oči. Moc se mi líbily i další programy pro studenty, kterých už za našich let bylo docela hodně – např. Management Shadowing Programme ve společnostech Microsoft a HP, kde jsem měl možnost strávit týden ve společnosti jednoho nebo více manažerů dané společnosti.

Co děláte nyní a co vás na tom hlavně baví?

V současné době pracuji jako Partner v poradenské společnosti McKinsey & Company. Vedu naši „Digital Practice“ pro střední a východní Evropu, tj. poradenství zaměřené na oblast digitální strategie a implementace, včetně širokého spektra IT služeb. Zaměřuji se hlavně na bankovnictví a pojišťovnictví, ale jinak pracuji pro široké spektrum klientů zejména v Evropě i v celém EMEA regionu.

Do McKinsey jsem nastoupil hned po škole na pozici mladšího konzultanta a včetně přestávky na studium MBA tam už jsem dlouhých 13 let.

Práce v McKinsey mě hodně baví a také jsem vděčný za to, že se můžu pořád učit a profesně růst. Pracujeme na těch nejzajímavějších tématech, které v současné době firmy řeší, ve spolupráci s nejlepšími lidmi, které dané firmy mají k dispozici v managementu i mezi experty. Pracujeme také hodně globálně a skoro na každém projektu jsou lidé tří a více národností. Tímto chceme zajistit, že každý klient může čerpat zkušenosti z jiných projektů, případně regionů. Kromě náročné práce se ale držíme hesla „work hard, play hard“, a tak velice často pořádáme různé akce jak v rámci projektových týmů tak jednotlivých kanceláří.

Co byste doporučil budoucím absolventům FIMky, na co se při studiu soustředit?

V současné době se na trhu děje několik věcí, které budou mít velký dopad jak na studenty tak na absolventy FIMu. Na jedné straně je to narůstající konkurence ze strany absolventů dalších škol. Vidíme čím dál větší rozdíl mezi kvalitou studentů studujících v zahraničí (hlavně Velká Británie, USA, Švýcarsko, Francie) a těch studujících v ČR nebo SR. Podobné rozdíly jsou i mezi jednotlivými univerzitami v rámci České republiky. Všem studentům bych tudíž doporučil alespoň kratší výměnný pobyt v zahraničí, studium alespoň jednoho (ideálně dvou) cizích jazyků a co nejvýraznější pracovní zkušenosti po dobu studia. To vše ideálně s nějakou „leadership“ zkušeností, která vám pomůže se na začátku vaší kariéry odlišit od dalších absolventů.

Na druhou stranu v dnešní době vidíme v ČR i v celé Evropě velký nedostatek kvalitních IT expertů v mnoha oblastech a tento nedostatek se bude do budoucna dále zvyšovat. To je samozřejmě skvělá zpráva pro studenty FIM. I v tomto případě je ale třeba neusnout na vavřínech a raději intenzivně pracovat na vlastním osobním rozvoji.

Co děláte ve volném čase, pokud nějaký máte?

Ve volném čase se převážně věnuji rodině a našim dvou malým dcerám. Také se snažím pravidelně sportovat (hlavně běh a kolo). Naší velkou vášní je i cestování, i když po narození obou dcer nejčastěji cestujeme jen poblíž našeho domu nebo po krásách ČR.