Jak se čtyři studentky FIMky ocitly v Malajsii? Stačilo nám přihlásit se do soutěže o stipendium na letní školu v Kuala Lumpur!, tak to vidí studentky oboru Management cestovního ruchu Veronika Mazancová, Jitka Adamová, Lucie Machová a Martina Bílková.

Ačkoliv by někoho mohlo odradit spojení „letní škola“, poté, co jsme si prohlédly program tohoto dvoutýdenního projektu, rozhodně nám nevadilo, že i v době letních prázdnin budeme sedět pár hodin denně ve školních lavicích. Organizátoři si pro nás připravili sérii deseti modulů na téma Multikulturalismus v Evropě a Asii, kde nám přednášeli zahraniční profesoři či zvaní hosté např. z ministerstva obchodu, OSN, mládežnických organizací, atd. Dále jsme navštívili spoustu dalších institucí, jako např. Ministry of Higher Education, Halal Development Corporation, The Perdana Putra Inc. apod., kde nás rovněž čekaly přednášky na různá témata související s multikulturalismem.malajsie2

Mimo přednášek jsme měli i spoustu exkurzí, kdy jsme navštívili například Národní muzeum; BoDen farmu, kde jsme strávili dva dny seznamováním se s agroturismem v Malajsii a kde jsme si vyzkoušeli chytání ryb holýma rukama; bývalé koloniální město Melaka, které nám trochu připomnělo Evropu; prohlédli jsme si Kuala Lumpur z 86. patra slavných Petronas Twin Towers, nebo jsme se podívali do velkolepých Batu Caves. Jelikož většina jídla byla zajištěna organizátory, trochu jsme se bály, aby nás neošidili o místní chutě. Naštěstí tomu bylo právě naopak, organizátoři si dali velmi záležet na výběru restaurací a my tak měly možnost ochutnat nejen tradiční malajská jídla, ale i čínskou, indickou, korejskou či japonskou kuchyni. Navíc se hned vedle kolejí, kde jsme byly ubytované, dvakrát týdně konal tradiční Night market, kde jsme měly možnost vyzkoušet i místní street food a nejrůznější druhy ovoce a zeleniny. Aby to ale nebylo jen o Malajsii a malajské kultuře, pro nás, Evropanky, které poprvé navštívily Asii, bylo obrovskou zkušeností poznání i kultur Indonésie, Japonska, Thajska a Koreji, odkud pocházeli naši kolegové s letní školy a od kterých jsme se toho také spoustu dozvěděly a naučily.

Díky stipendiu od FIM, které pokrylo náklady na školné (to zahrnovalo ubytování, stravu, transport a doprovodný program) a letenku, nám stačilo minimum dalších vlastních nákladů, jelikož je Jihovýchodní Asie stále jedním z levnějších koutů světa. Asi jedinou věcí, na kterou bychom si tedy mohly stěžovat je, že program trval jen dva týdny. I tak to ale pro nás všechny byla výjimečná zkušenost, kdy jsme na vlastní kůži poznaly tu pravou Asii a získaly spoustu nezapomenutelných zážitků.