Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze uspořádala v posledních únorových dnech první ročník soutěže HackFIT 2020, které se zúčastnilo přes 60 mladých soutěžících.

Zadání projektu bylo jasné, byla předem vypsána témata nebo mohli soutěžící vymyslet svůj vlastní IT projekt. Jeho realizace však již vyžadovala značné schopnosti a dovednosti a hlavně výdrž. Jednotlivé týmy měly 24 hodin na to, aby projekt vytvořili a následně pak během 5 minut přesvědčili porotu, že jejich projekt je tím vítězným.

Do soutěže se mimo jiné zapojil tým 4 studentů aplikované informatiky FIM UHK. Petr Weissar, Filip Oborník, Tomáš Pařízek a Štěpán Záliš před sebou měli nelehký úkol. Svou příležitost však chopili za pačesy a od páteční 16 hodiny do sobotního odpoledne téhož času naprogramovali řešení pro firmu Škoda Auto postavené na Firebase Firestore databázi a aplikaci na Android Wear OS, ve kterém mohl zaměstnanec na speciálních hodinkách pohodlně přijímat úkoly, vidět odpočet do konce úkolu a také komunikovat s mistrem na lince. A to vše v reálném čase s minimálním zpožděním. Jejich aplikace s názvem „Zefektivnění výrobních procesů za užití nositelné elektroniky“ vyhrála kategorii Nejlepší SW Opendata a stala se celkovým vítězem soutěže.

„Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že jsme za soutěž velmi rádi – mohli jsme si vyzkoušet nové technologie a jejich využití v praxi, zkusili jsme si práci v časovém presu a měli možnost úzce spolupracovat v týmu. Nejobtížnější na celém vývoji aplikace nakonec asi bylo prezentovat hotový projekt, když už jsme únavou skoro ani neviděli. Celé to úsilí však stálo za to,“ hodnotí „osudových“ 24 hodin člen vítězného týmu Petr Weisser.

Úspěšní vynálezci si za svůj výkon odnesli příjemné ceny v hodnotě desítek tisíc korun. Největším oceněním pro studenty je prý ale fakt, že se jejich řešení zástupcům Škoda Auto líbilo natolik, že byli pozváni, aby svůj „proof of concept“ prezentovali vývojovému týmu Škoda Auto a možná se v budoucnu podíleli na samotné realizaci projektu v praxi.

-zd-