Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) nově nabízí možnost studia formou tzv. virtuální mobility. Je prozatím jediným českým partnerem.

Jedná se o vzdělávací platformu s názvem Coursera. Tato nabídka virtuálního studia zpřístupňuje více než 9000 online kurzů univerzit a společností z celého světa a vybírat je možné z širokého spektra oborů. „Náplň kurzů je různá. Obvykle jsou však k dispozici studijní materiály, související literatura a odkazy, nebo interaktivní doplňky jako výuková videa nebo animace. Ukončení se rovněž liší, a to od absolvování jednoduchých testů, až po složité úkoly či projekty. Úspěšní absolventi získají ve většině případů digitální certifikát s potvrzením o ukončení,“ upřesňuje proděkanka FIM UHK pro rozvoj a zahraniční styky Petra Poulová.

Fakulta informatiky a managementu v letním semestru finančně podpořila šest studentů a sedm studentek programu Aplikovaná informatika, Informační management a Ekonomika a management. Vybírat si mohli ze široké nabídky kurzů od více než 270 partnerů napříč 57 zeměmi. Čeští a zahraniční studenti FIM projevili zájem o online studium například na University of Colorado, University of Michigan, Vanderbilt University či na australské Macquarie University. Své zastoupení mají také kurzy od mezinárodních společností jako Google, IBM nebo Oracle.

„Coursera pomůže zájemcům rozšířit znalosti programování, databází, vývoje mobilních aplikací apod. A tak naši studenti využili této příležitosti a vzdělávají se v oblasti datové vědy, projektového managementu nebo digitálního marketingu,“ dodává Proděkanka Poulová.

Možnost nabízet studujícím kurzy tohoto typu si velmi pochvaluje i děkan fakulty profesor Josef Hynek: „Mám radost, že studenti reagovali hned na úplně první výzvu a vybírali si kurzy z prestižních institucí, což bylo naším cílem. Zaplacením přístupu k vybraným kurzům a jejich uznáním po úspěšném absolvování se nejen zvyšuje nabídka volitelných předmětů na naší fakultě, ale jde i o další posun od výuky jazyků k mnohem důležitějšímu vlastnímu studiu v cizím jazyce. A v neposlední řadě jsem si jistý, že získaný certifikát od Googlu či z University of California ještě posílí pozici absolventů FIM UHK na pracovním trhu.“    -zd-