Začátkem února letošního roku vyhlásila FIMka pro své studenty informačních oborů soutěž o 10 stipendijních míst pro studijní pobyty na Letní škole na City University of Hong Kong, která se konala v termínu od 11.7. 2016 do 7.8. 2016. A tak se 10 vybraných studentů FIMky vydalo do daleké Číny. Zde jsou postřehy některých z nich.

Na fotce: FIMáci s paní Idy Pang ze City University of Hong Kong„Jmenuji se Petr Weissar a jsem studentem 2. ročníku navazujícího oboru Aplikovaná informatika. Využil jsem nabídky Fakulty informatiky a managementu UHK strávit červencový měsíc na letní škole v Hong Kongu., přesněji na City Univesity of Hong Kong. Fakulta mimo jiné také finančně podpořila tuto aktivitu.

Let Praha -> Dubai -> Hong Kong a cesta zpět Hong Kong -> Dubai -> Praha byl velice příjemný a byl jedním z nezapomenutelných zážitků letní školy. Předtím jsem však absolvoval méně příjemné doporučené očkování na břišní tyfus a žloutenku typu B.

Ubytování bylo zařízeno univerzitou. Škola vlastní 11 dvanáctipatrových budov, do kterých se lze dostat s přidělenou zámkovou kartou. V pokoji jsme byli dva Češi a měli jsme společnou koupelnu s čínskými studenty, což bylo úplně bez problému. Na snídaně jsem chodil do jedné z pěti kantýn, které jsou různě uspořádané buď v areálu kolejí nebo v některé z budov univerzity v kampusu. Často jsme na večeři chodili do města na sushi, což bylo výrazně levnější, nebo naopak jsme občas zašli na nákladnější oběd na „dim sum“. Cenově přijatelná varianta byla také v místních fast-foodech.

Z velké části je Hong Kong pokrytý sítí metra, které by se cenově dalo přiřadit k metru pražskému. Systém přesedání z linky na linku pro mne byl první jízdu nepochopitelný, ale za malou chvíli jsem si na systém zvykl a metro v Hong Kong je podle mě nejlepší metro, ve kterém jsem kdy jel. Všude po městě každou chvíli jezdí autobusy a mikrobusy. Pokud jsme chtěli do míst v časech, kdy MHD nejezdí, využili jsme dopravu pomocí taxi, protože ceny byly velmi přijatelné.

V areálu kolejí a v univerzitním kampusu se nacházejí Wi-Fi sítě eduroam a místní CityULan, kam se lze přihlásit se školními přihlašovacími údaji. V areálu univerzity se signálem nebyl problém, ale to nelze říci o pokoji na kolejích. V konečné fázi jsem vlastně skoro ani nezapínal Wi-Fi a jel stále přes mobilní internet, jelikož se po celém Hong Kong nachází vysokorychlostní LTE sítě.

Náplň studia byla rozdělena do dvou hlavních částí. První část byla zaměřena na výuku programování v jazyce Java, používání Android komponent v layout souborech a vytvoření několika základních aplikací pro porozumění celkového kontextu látky. V rámci druhé části bylo možné se rozhodnout, jestli pokračovat dále s vývojem Android aplikace v týmu, nebo věnovat se designu hardware a frekvencím antén. S místním lektorem Kinnym jsme se ve spolupráci se studenty Alešem Bergerem a Karlem Petránkem domluvili na vytvoření vlastního projektu. Projekt byl zaměřen na poskytnutí rad a zkušeností nově příchozím exchange studentům, co se týče důležitých míst v Hong Kong a bylo možné k těmto bodům připisovat komentáře, obrázky, zkrátka umožnit jednoduchou komunikaci.

Pobyt v Hong Kong považuji za obrovský přínos. Měl jsem možnost procvičit svou angličtinu, poznal jsem mentalitu východních kultur, prošel si krásami i nebezpečím asijské přírody a prodíral se v jednom z nejvytíženějších a nejlidnatějších měst na světě. Studium v Hong Kong musím doporučit každému, kdo má zájem naučit se programovat pro Android a poznat krásy Hong Kongu.“

A jak vidí svůj pobyt v Hong Kongu další z  účastníků této letní školy Aleš Berger„V červenci nás celkem 12 FIMáků odjelo na letní školu do City University of Hong Kong s odhodláním studovat vývoj mobilních aplikací pro Android OS. Společně s Číňany, Tajwanci a Korejci jsme chodili do školy a poznávali Hong Kong. Kromě výuky jsme navštívili super místa, poznali nové lidi a užili si léto zase trochu jinak. Naše česká parta byla perfektní a ostatním Asijcům jsme ukázali, co to znamená UHK. Za nás za všechny, chci poděkovat FIMce, že nám dala možnost a peníze na cestu.“