V době letních prázdnin hostila Fakulta informatiky a managementu zahraniční účastníky hned dvou letních škol. Jednak šlo o skupinu studentů z partnerské univerzity City University of Hong Kong a University of Hull (Velká Británie), druhou skupinou byli účastníci již druhého ročníku IT&BUSINESS summer school.

Hong Kong Summer Exchange 2016
Letní škola 2016, která se konala od 11. července do 5. srpna 2016, se účastnili  studentů z katedry elektrotechniky, City University of Hong Kong a Business School, University of Hull. Program nabízel 3 moduly: Advanced Programming in Java, Virtualization platform VMware and Hyper-V a Introduction to Computer Graphics – programming a graphics card. Kromě toho se studenti účastnili tzv. Akademických Talks, což byly přednášky vysokoškolských odborníků a profesorů v pohodové atmosféře s cílem poskytnout studentům stručný úvod do nejnovějšího vývoje v oblasti výzkumu a technologií v oblasti IT technologií. Do programu byly zařazeny také Průmyslové návštěvy – návštěvy různých společností (MICRORISC sro v Jičíně, Hradec Králové Hydro Power Station, GMC Software Technology v Hradci Králové, společnost Petrof) a seminární rozhovory (Mgr. Radka Svobodová, MBA, nPCEBG HR Manager z Foxconn CZ) uspořádané s cílem poskytnout hostujícím studentům znalosti o povinnostech, rolích a profesionálním chování inženýra v moderní společnosti. Firemní návštěvy v průmyslovém sektoru byly organizovány pro pochopení života, řízení, organizace a obchodních praktik firem v České republice. Velkou oblibu mezi studenty získaly prohlídky s průvodcem do Prahy a zajímavá místa v Královéhradeckém kraji, např. Hrádek u Nechanic a prohlídky města.

Po úspěšném dokončení všech čtyř modulů studenti získali 6 kreditů (ECTS).
Účastníci závěrem hodnotili celkový dojem z letní školy jako „vynikající“. Program považovali za inspirující a uvedli, že celková kvalita kurzu byla „velmi dobrá“. Letní škola poskytla zahraničním studentům nezapomenutelný kulturní zážitek a umožnila jim pochopit více o novém evropském prostředí.

IT&Business Summer School

se konala na Fakultě informatiky a managementu od 25. července do 7. srpna 2016. Zúčastnili se jí studenti z National Chin YI University of Technology Taiwan, z University of Science and Technology Peking, Čína, a také z University of Granada, Španělsko.

Dvanáctidenní program se skládal ze 48 přednášek a workshopů, rozdělených do čtyř modulů, které odpovídají čtyřem různým tématům: 1) Mezikulturní obchodní komunikace v globálním podnikatelském prostředí a interkulturní management, 2) Základy účetnictví – Mezinárodní obchod, 3) Počítačové sítě (Vybrané problémy) a 4) Moderní Informační technologie – Vmware.

Studenti měli možnost rozšířit své znalosti v oblasti moderních IT technologií a interkulturní obchodní komunikace. Malá skupina umožnila lepší interakci mezi účastníky, aktivní účast všech členů a přátelskou atmosféru ve třídě. Součástí programu byly také výlety s průvodcem do centra Hradce Králové a do hlavního města Prahy, které opět organizovali studenti katedry rekreologie a cestovního ruchu.

Cílem IT & Business Letní školy bylo nejen nabídnout vysoce kvalitní studijní program, ale také připravit bohatý kulturní a společenský program pro jeho účastníky. Závěrem studenti vysoce ocenili hlavně celkovou organizaci a výlety do Prahy.

Dagmar El-Hmoudová
vedoucí Institutu dalšího vzdělávání FIM UHK