Aneb ohlédnutí za aktivitami na letní škole CZECH IT OUT se studenty předmětů Kulturní studia a Český jazyk.

Akce – Akce – Akce

Spolupráce se zahraničními studenty na letní škole je nesmírně obohacující, ale zároveň je náročná ve smyslu přípravy rozmanitých úkolů, akcí a hlavně vytváření motivujícího prostředí k studentským prezentacím a diskusi nad nimi jak v prostoru fyzické výuky, tak i na netu.

Slávka Černá - v pozadí - se svými studenty
Slávka Černá – v pozadí – se svými studenty

Představme si výborné akčně komunikativní  studentky na výuce českého jazyka (Yumiko, Vicky, Rain, Ching) z Lingnan Univerzity z Hong Kongu a jednoho studenta z Norska (Eivind), kteří na závěrečném setkání bojovali o nejdelší projev výhradně v češtině.

Jako ukázku uvádím jednu z prezentací na téma – Vyberte a naučte nás 5 nejdůležitějších frází ve vašem jazyce a uveďte i českou verzi.  Anderson z Lingnan Univerzity vybral: Těší mě, Kolik, Toaleta, Krása, Účet prosím. Všichni jsme se učili :-)…

Bylo zajímavé pozorovat, s jakým zaujetím obhajovali studenti svůj výběr a srovnávali jej s ostatními.

Závěrečný úkol studentů předmětu Kulturní studia byl náročný nejen intelektuálně, ale i fyzicky. Společně jsme se vydali na Staré město najít během 45 minut památky různých architektonických stylů.

Skupina studentů předmětu Kulturní studia na startu

Studentky z Yangtze Univerzity

Osobitě k úkolu přistoupily studentky z Yangtze Univerzity. Finální obrázky, na kterých zachytily Staré město svýma očima, nezveřejnily na panelech v prostorách FIMky jako v případě jiných úkolů – vezou si je domů  🙂

Letní škola se konala na FIMce již třetím rokem, a tak se stává jistou tradicí. Pokaždé ale přináší organizátorům i účastníkům nové skutečnosti, výzvy, neocenitelné poznávání a poznání.

Miloslava Černá, Katedra aplikované lingvistiky FIM UHK