Říká jeden z absolventů FIMky, Ing. Tomáš Vodrážka. Kam vedly jeho další kroky s diplomem v kapse se dozvíte v rozhovoru.

Studoval jste na FIMce Aplikovanou informatiku. Proč právě tento obor a proč právě na FIMce?

FIMka nebyla moje první vysoká škola. Strávil jsme 2 roky na MFF UK Praha, kde jsem studoval obecnou matematiku. To se ukázalo jako moc obecné a ani život v Praze se mi úplně nelíbil, proto jsem začal hledat něco jiného. Procházel jsem různé recenze a srovnání a FIMka se jevila jako dobrá varianta i proto, že jsem z Pardubic a nemusel jsem se tak nikam stěhovat. Rozhodl jsem se proto FIMku vyzkoušet a rozhodně toho nelituji!

Co vás během studia bavilo nejvíce a vzpomenete i dnes na někoho z pedagogů?

Hodně mě bavily předměty, kde byla matematika. Přesné názvy předmětů si už nevybavuji, ale v podstatě všechny v režii pana docenta Pražáka a počítačové grafiky. Tyto předměty mně přišly jako nejpřínosnější. Člověk zde získal znalosti, které už se pak v praxi nedají úplně rychle dohnat a jsou celkem nadčasové.

Obecně na vyučující rád vzpomínám. V mé paměti největší stopu zanechal pan docent Pražák, který byl vedoucím mé bakalářské práce. Dvojice z grafiky – pan doktor Ježek a pan doktor Vaněk – tito pánové měli velké zkušenosti z praxe a jiných projektů, což se velmi pozitivně podepisuje v průběhu výuky. V neposlední řadě pan profesor Hynek, který dokázal udělat i teoretickou informatiku zajímavou 🙂

V roce 2014 jste absolvoval s červeným diplomem. Kudy vedla vaše další cesta praxí? 

Po škole jsem učil rok v Domě dětí a mládeže, kde jsem dělal i vše kolem techniky. Tato práce mě ale úplně nenaplňovala, a proto jsem se rozhodl poznat zahraničí a vyrazil jsem na rok do Holandska. Tam jsem programoval weby a mobilní aplikace. Byla to velká zkušenost nejen z hlediska odbornosti, ale i osobní.

Poté jsem se na chvíli vrátil do České republiky a začal pracovat na startupu s kamarády. Zanedlouho jsem se rozhodl pro návrat do zahraničí, konkrétně do Vídně. Tam jsem se dostal k většímu projektu, který stojí za zmínku – internetové bankovnictví George, konkrétně jeho frontendu. Na tomto projektu pracuji dodnes, převážně už ale vzdáleně. Také pracuji na dalších projektech, např. FeedYou, kde se zabýváme chatboty.

Čeká vás studium v zahraničí, o jaké studium jde?

Jedná se o jednoroční studium po magisterském studium v oblasti umělé inteligence v Lováni (Belgie). Rád bych zkusil místní atmosféru a poznal nové inspirativní lidi. Absolvoval jsem několik online kurzů a tohle vidím jako možnost, jak se o tomto oboru dozvědět více.

Univerzitu jsem si vybral z důvodu dobrého hodnocení (kolem 50. místa na světě) a zároveň cenové dostupnosti. K přijetí je potřeba certifikát z angličtiny (úroveň C1) a motivační dopis. Nepatřím mezi jazykově zdatné jedince, takže hlavně na tom jsem zapracoval.

Čemu byste se chtěl profesně věnovat v budoucnu?

Nemám vyhraněnou představu, snažím se aby mě práce bavila. Jsem člověk co má rád nové výzvy, takže to, co mě baví, se celkem střídá. Proto musím říct “uvidíme, co přijde”.

Jak trávíte léto – volný čas?

Léto se pro mě nijak neliší od jiných částí roku. Pracuji čtyři hodiny denně a tak mám i během roku čas věnovat se tomu, co mě baví. Plánujeme s kamarádem trochu projet Švédsko (kde není takové teplo), ale při tom budu normálně pracovat. Navíc potřebuji peníze na studium, takže na nějakou výraznou dovolenou teď není ten správný čas.

Děkujeme za rozhovor.