Automat na perlivou a neperlivou vodu je na fakultě zdarma k dispozici již od října roku 2017, kdy byl slavnostně spuštěn systém Filtermac za tehdejší podpory společnosti Ataccama. Od října roku 2018 se na provozu automatu podílí společnost Quadient.

V době zavedení Filtermacu na fakultě jsme se kromě hlavního města Prahy mohli pyšnit prvenstvím v Česku. Do konce roku 2021 se tento ekologický systém stihl rozšířit do dalších pěti měst a v České republice tak nyní najdeme na čtyři desítky těchto přístrojů. Voda z Filtermacu zajišťuje lepší chuť díky komplexní filtraci přes filtry z aktivního uhlí, kdy se z vody odstraní veškeré nežádoucí chutě a pachy a odeberou se všechny nečistoty.

I přes proticovidová opatření a s tím spojenou občasnou nepřítomnost studentů a zaměstnanců na fakultě se nám za rok 2021 podařilo ušetřit 51 508 PET lahví (0,5l), což je 1 288 kilogramů plastu a 2 962 ušetřených kilogramů CO2 z výroby a dopravy.

„Automat na pitnou vodu se za pět let stal na FIMce samozřejmostí, studenti i zaměstnanci ho rádi využívají a už pomohl ušetřit tuny zbytečných plastů. Jsem rád, že další dva automaty se před nedávnem zprovoznily na našich sesterských fakultách a myšlenka zdravého pití spolu s šetrností k životnímu prostředí se úspěšně šíří napříč naší univerzitou,“ podotýká děkan fakulty Josef Hynek.  -zd-