První zářijový den zavítá každoročně děkan Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) Josef Hynek na některou z malotřídních škol v okolí. Svou desátou jubilejní návštěvou letos poctil Základní školu v Nových Hradech.

Základní škola Nové Hrady se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Ústí nad Orlicí, kde žije jen něco málo přes tři sta obyvatel. Základní školu zde momentálně navštěvuje celkem 25 žáků. Profesor Hynek přijel do začátků povzbudit čtyři nové žákyně a jednoho žáka, kteří sdílejí jednu třídu se stejným počtem druháků. Děkan dětem předal drobné dárky a ředitel školy Mgr. Petr Čermák, absolvent FIM UHK, ho provedl po budově, která disponuje pěkným sálem na cvičení a nově zrekonstruovanými prostory. Současně také obec dokončuje naproti škole zbrusu nové moderní hřiště.

„Dnešní vítání prvňáčků pro mne bylo velmi příjemné i z toho důvodu, že jsem se ocitl na místě, které jako malý navštěvoval můj táta, a které je v podstatě jen „přes kopec“ od již bohužel zaniklé malotřídky, kam jsem kdysi chodil já sám. Navíc právě letos od chvíle, kdy jsem šel do první třídy já, uplynulo rovných padesát let. Dětem jsem popřál, abychom my všichni – žáci, studenti i my jejich učitelé – už letos do školy chodit mohli, protože prázdné školy jsou děsně smutné,“ uvedl děkan Josef Hynek.   -zd-