Poslední den semestru nutně neznamená pro přednáškové sály, studenty a akademické pracovníky začátek prázdnin. Během léta se letní školy účastní desítky domácích i zahraničních studentů, kteří mají chuť se dále vzdělávat i v době volna.

Již pátým rokem pořádá Fakulta informatiky a managementu, Univerzity v Hradci Králové letní školu Czech i Out se zaměřením na aplikovanou informatiku, management a ekonomii. Letní škola je jedinečnou příležitostí pro setkání a posílení spolupráce mezi profesory, mladými vědci i studenty. Původně jsme tento program začínali s osmi studenty z Tchaj-wanu, Malajsie a Polska, letos měla letní škola celkem 65 studentů ze sedmi zahraničních, především asijských univerzit (City University of Hong Kong, Lingnan University of Hong Kong, Chang Jung Christian University, Shih ChienTaiwan  University, National Chin-Yi University of Technology, Taiwan , Kochi University of Technology, Japan,University of Technology Malaysia).

Zájem o náš program, který se skládá ze tří hlavních odborných bloků – Moderní technologie MIT1, Moderní technologie MIT2  a Business a interkulturní komunikace BIS, se stále zvyšuje. Jak uvedla řada studentů letní školy ve svých dotaznících:“ …je pro nás velmi zajímavé porovnávat nejen způsob jakým je nám nová látka předkládána, ale také nás baví zcela odlišný přístup pedagogů a vůbec všech lidí, kteří se o nás v průběhu letní školy starají. Je to pro nás nové a velmi zajímavé prostředí.“

Povinná výuka je doplněna širokou nabídkou volitelných předmětů, které poskytují především zahraničním studentům možnost se nejen zlepšit v cizích jazycích, včetně češtiny, ale také setkat se s českými studenty v rámci kurzů Agent Based Modelling, Human Resources Management a Managerial Methods. „Interkulturní vztahy, zcela odlišné zvyky a dovednosti, historie a kultura zemí střední Evropy, především pak České republiky, jsou pro nás neuvěřitelně zajímavé a my se do těchto hodin vždy moc těšíme…“, říká student LEE Tsz Ho ze City University of Hong Kong.

Nedílnou součásti programu letní školy jsou návštěvy místních firem (např. Elega, Škoda Auto, Mladá Boleslav, Microrisc Jičín, Foxconn Pardubice, ZOO Dvůr Králové nad Labem), jejichž cílem je seznámit studenty se skutečným firemním prostředím, vedením, organizací  a obchodními praktikami firem v České republice, především ve východočeském kraji. Chceme ukázat studentům, že nám záleží na propojení teorie a praxe a že teoretická příprava je důležitá pro úspěšnou praxi, neboť dobré příklady táhnou a je třeba je následovat. Navíc jsou tyto návštěvy součástí propagace východních Čech, a to nejen jako turistické lokality, ale také jako oblast úspěšných a prosperujících firem s mezinárodním dosahem.

„…původně jsem netušila, co mám očekávat od pátečních Academic talks, ale hned po první přednášce a následujícím praktickém workshopu jsem byla nadšena. Setkání s úspěšnými vědci, působícími na fakultě bylo vždy velmi inspirující. Nebyly tu žádné propasti mezi námi a přednášejícími profesory, naopak, byli jsme vtaženi do přednášené problematiky ve velmi přátelské atmosféře. Vždy jsem měla spousty otázek a povezu si domů celou řadu nových nápadů a podnětů…“, říká studentka Yagihara z japonské Kochi University of Technology.

V rámci dalších aktivit byly studentům letní školy nabízeny prohlídky města Hradce Králové, Prahy, Jaroměře, Dvora Králové a dalších zajímavých míst (lanové centrum, pivovar Lindr, Hrádek u Nechanic, Karlštejn) především v královéhradeckém kraji. I když byly návštěvy atraktivních míst dobrovolné, většina studentů využila příležitostí se nejen poučit, ale i pobavit. Velký dík zde patří především buddy studentům a studentkám, kteří obětavě a s velkým nasazením připravili a zajistili aktivity spojené s cestováním a návštěvami naplánovaných atraktivit.

Všichni studenti letní školy potvrdili, že by program letní školy Czech it Out určitě doporučili svým spolužákům. Můžeme tedy hrdě konstatovat, že letní škola Czech it Out 2018 splnila svůj program a budeme se těšit na další ročník v roce 2019.

Dagmar El-Hmoudová, Institut dalšího vzdělávání FIM UHK