Martina Pásková vystoupila 30. března 2022 před Vědeckou radou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze s prezentací habilitační práce “ Udržitelnost rozvoje cestovního ruchu v regionu” a s účinností 8. dubna 2022 se stala docentkou.

„Má práce byla věnovaná mezioborovému zhodnocení stavu a podchycení potenciálu používání klíčových přístupů managementu udržitelnosti při řízení environmentálně, sociálně i ekonomicky odpovědného rozvoje cestovního ruchu v kulturně a přírodně hodnotných a zranitelných regionech,“ objasňuje nyní již docentka Martina Pásková. Ve své habilitační přednášce se pak zaměřila na objasnění příčin neudržitelnosti rozvoje cestovního ruchu v některých regionech s využitím vybraných ekonomických, ekologických a sociologických konceptů a teorií regionálního rozvoje.

doc Pásková

Docentka Pásková působí na Katedře rekreologie a cestovního ruchu FIM UHK od roku 2012. Již 22 let se aktivně věnuje problematice udržitelnosti rozvoje cestovního ruchu. Konzistentně upozorňuje na rostoucí potřebu zajišťování této udržitelnosti a poukazuje na přínos turismu pro regionální rozvoj a na nutnost komplexního přístupu k němu. Významně přispěla k zavedení potřebné teoretické i metodologické základny do českého prostředí především tím, že zavedla do výzkumu a praxe cestovního ruchu v ČR několik zásadních teoretických konceptů z ekonomie, geografie, ekologie, sociologie a antropologie. Navrhla jejich provázanou aplikaci pro mezioborový výzkum a praxi v kontextu regionálního rozvoje. Jedná se o koncept životního cyklu destinace, teorie jádro – periferie, koncept únosné kapacity, teorie sociální směny, koncept limitů akceptovatelné změny, model DPSIR, znalostní systémy místních a původních obyvatel. Dlouhodobě aplikuje tyto koncepty v rámci výzkumu, který se týká optimalizace a percepce efektů cestovního ruchu na kvalitu života a rozvoj regionu.

Martina Pásková se mimo jiné zabývá výzkumem životního cyklu z hlediska pokročilosti destinačního vývoje obcí nejvíce zatížených cestovním ruchem. Tyto dopady zkoumá zejména v Českém Krumlově, Českém ráji a na Křivoklátsku. Další oblastí jejího zájmu je mimo jiné Nikaragua, kde se věnuje převážně komunitnímu turismu a využití znalostí původních obyvatel pro jeho udržitelný rozvoj.

Široce se soustředí také na prezentaci zmiňované problematiky na mezinárodních konferencích a přednáší na mnoha dalších českých a zahraničních univerzitách.

Je autorkou učebnice Udržitelnost rozvoje cestovního ruchu, která se stala základním studijním textem udržitelnosti cestovního ruchu, stejně jako obě vydání Výkladového slovníku cestovního ruchu, jehož je spoluautorkou.

Ústřední oblastí odborného zájmu, v níž Martina Pásková již téměř 17 let propojuje své teoretické poznatky a praktické dovednosti, jsou geoparky. Její angažmá v této oblasti začalo participací na Ministerstvu životního prostředí na První mezinárodní konferenci o geoparcích pořádané ve spolupráci s UNESCO v Pekingu v roce 2004 a pokračovalo formou aktivní účasti na všech zásadních aktivitách evropských i světových geoparků.

Ve svém volném čase, se Martina Pásková věnuje převážně běhání a jiným aktivitám v přírodě a má ráda poezii.

doc. Pásková

„Ráda bych poděkovala svým rodičům, a především svému příteli a kolegovi profesoru Zelenkovi za soustavnou motivaci a podporu. Mé díky patří také celému týmu Katedry rekreologie a cestovního ruchu za pochopení a vstřícnost, a to zejména vedoucímu této katedry doktoru Hrušovi za shovívavost k mému rozmanitému působení v akademické sféře i v komunitě geoparků. Prorektoru pro vědu a tvůrčí činnost, profesoru Krejcarovi, bych ráda poděkovala za nesčetné cenné rady a děkanovi fakulty, profesoru Hynkovi, za jeho podporu při habilitačním řízení,“ uzavírá docentka Pásková.

“Kdo kráčí ve šlépějích někoho jiného, nezanechá žádné stopy.” —  Wilhelm Busch

doc. Pásková je mj. členkou:
  • Rady globálních geoparků UNESCO
  • Poradního výboru Globální sítě geoparků
  • Rady národních geoparků ČR (předsedkyní)
  • Komise pro životní prostředí AV ČR
  • České komise pro UNESCO
  • Výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu Rady vlády pro udržitelný rozvoj