Tehdy ještě doktorka Miloslava Černá vystoupila 16. února 2022 před Vědeckou radou Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové s prezentací habilitační práce “Blended-learning koncept vzdělávání v univerzitním prostředí” a přednáškou “Tvorba obsahu e-kurzů a rekomendační systém”. Habilitační práci vystavěla na vzájemně propojených tématech – schématu využívání sociálních médií, analýze potřeb studentů v jazykovém vzdělávání, testování použitelnosti webu, expektačním modelu a rekomendačním systému. S účinností od 1. dubna 2022 se tak stala docentkou v oboru Informační a komunikační technologie ve vzdělávání.

Docentka Černá působí na Katedře aplikované lingvistiky FIM UHK od roku 1997. Blended learning patří mezi hlavní oblasti jejího odborného zájmu, obzvláště design, motivace, komunikace a začleňování sociálních médií do výuky jazyka.

Na fakultě vyučuje mimo jiné předmět Průvodcovská činnost vztahující se k historii, geografii a kultuře Velké Británie, Austrálie, Nového Zélandu, vybraných zemí afrického kontinentu a Indie. Dále pak učí Odborný anglický jazyk a Český jazyk pro cizince. V rámci aktivit Institutu dalšího vzdělávání FIM UHK (IDV FIM UHK) participuje na přípravách a vedení kurzů letní a podzimní školy. Je administrátorkou a hodnotitelkou zkoušek z českého jazyka a reálií k získání státního občanství ČR a administrátorkou akreditovaného jazykového centra ETS Global, při IDV FIM UHK. Ve výzkumné oblasti se od začátku působení na FIM zaměřuje na možnosti využití ICT ve vzdělávání. Dále se podílela na realizaci projektů Grantové agentury ČR, ESF a Technologické agentury ČR.

doc. Černá

V rámci mezinárodní spolupráce navázala kontakty s organizátory mezinárodní konference Blended Learning, působícími na univerzitách v Hongkongu.  Spolupráce vyústila v organizaci dané konference poprvé na evropském kontinentě, a to přímo na FIM v roce 2019. Jednalo se o 12 ročník konference s názvem 12th International Conference on Blended Learning.

Osobnosti, které docentku Miloslavu Černou provázejí životem jsou J. A. Komenský, Jan Werich a v poslední dekádě triádu dotváří profesor J. Peterson.

„Ráda bych poděkovala manželovi a synovi za podporu na domácím poli. Děkuji kolegům za podporu na poli akademickém, obzvláště paní docentce Klímové, vedoucí Katedry aplikované lingvistiky, za inspiraci a motivaci a paní docentce Poulové za pracovní a výzkumné příležitosti. Velmi si vážím toho, že jsem měla možnost poznat osobnosti, jakými jsou profesor Mikulecký, profesorka Mechlová a profesor Švejda, kteří přinášejí do akademického světa noblesu svojí vlídností, kultivovaností a moudrostí,“ říká docentka Miloslava Černá.   -zd-