Koncem listopadu se konala beseda s absolventem FIM Ondřejem Benešem, který během studia strávil rok a půl na zahraniční pracovní stáži ve společnosti Husqvarna ve Švédsku. Jak hodnotí tento pobyt, vám nyní nabízíme.

V létě 2015 jsem odjel na pracovní stáž do společnosti Husqvarna Group, která je  celosvětovým výrobcem venkovního nářadí na stříhání a udržování trávníků, zahrad, lesů a parků a stavební mechanizace. Společnost byla založena v roce 1689 ve Švédsku a je jednou z nejstarších průmyslových firem na světě. Společnost sídlí ve městě Huskvarna v jižní části Švédska nedaleko města Jönköping.

Tuto pracovní stáž jsem si našel přes organizaci AIESEC po absolvování tříkolového výběrového řízení. AIESEC mi pomohl s přípravou, realizací stáže a ubytováním. Před odjezdem na stáž jsem splnil všechny povinné předměty na Univerzitě Hradec Králové a vyřešil podklady pro diplomovou práci.

Společnost Husqvarna Group sídlí ve velkém areálu s mnoha budovami a hezkou zahradní architekturou. Je moderně vybavená s výborným zázemím. Pracuje zde okolo 1500 pracovníků a mnoho z nich je zahraničních. Stáž probíhala v anglickém jazyce. Pracovní doba byla 8 hodin denně v oddělení Transportation, které řeší veškerou přepravu zboží po celém světě. Byl jsem zodpovědný za komunikaci s přepravci a sběr dat. Údaje jsem následně analyzoval a porovnával.

Vedení společnosti velmi dbá na správný zdravotní styl. Lidé hodně sportují, cvičí v posilovně, běhají, jezdí na kole aj.

Bydlel jsem v krásném velkém domě ve vilové části města Jönköping. Část prvního podlaží byla vyhrazena pro studenty. Každý student měl vlastní pokoj se společnou kuchyní, sociálním zařízením a saunou. Za svůj pokoj jsem platil 3600 SEK, tj. cca 10 800 Kč, což byla cena je na zdejší poměry přijatelná. Každý den jsem jezdil do práce autobusem. Cestování po Švédsku je drahé a cenově výhodnější je autobus, než vlak. Pokud však cestující netrvá na určitém čase odjezdu, tak v době, kdy lidé moc nejezdí, může sehnat i levnější jízdenku.

Velkou výhodou pobytu ve Švédsku je nejen to, že jsem se zdokonalil v angličtině, ale naučil se i základy švédštiny v kurzu pro cizince, který probíhá bezplatně dvakrát týdně po třech hodinách.

Na základě oboustranné spokojenosti jsem v srpnu 2016 prodloužil smlouvu na dalších 6 měsíců. Během této doby jsem vedl projekty zaměřené na snížení nákladů ve skladě, poznal nové kolegy a naučil se nové dovednosti spojené se skladováním zboží a logistikou.

Stáž hodnotím velmi kladně. Moc se mi ve firmě Husqvarna Group líbilo a byl jsem tam šťastný.

Nakonec jsem se vrátil, protože jsem potřeboval dodělat školu, což se také podařilo. Aktuálně pracuji v Dobrušce v KBA Grafitec jako logistik a mám zodpovědnost za náhradní díly a metody štíhlé výroby. V logistice bych chtěl zůstat a dál získávat zkušenosti.

Ondřej Beneš