Koncem léta se Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) opět podařilo uspořádat příměstský tábor zaměřený na IT. Ač tu nějakou dobu úřadoval covid-19, koncem srpna pandemická opatření vždy na štěstí povolila, a tak mohla fakulta ve spolupráci se sousední Přírodovědeckou fakultou už po třetí v řadě zorganizovat tábor pro žáky 2. stupně základních škol, letos s podtitulem „Ajťáci v labu“.

Dvě desítky žáků a žákyň si mohli užít pětidenní nabitý program. Jak již název napovídá, dopoledne byla věnována vzdělávacím aktivitám zaměřeným převážně na IT nebo na práci v laboratořích, v odpoledních hodinách se účastníci tábora věnovali sportovním aktivitám, exkurzím, přednáškám nebo výletům po okolí. Program se v průběhu let obměňuje, což ocenili žáci, kteří tábor navštívili již po několikáté. „Jsem tu už potřetí a je fajn, že na nás čekaly jiné aktivity než v předchozích letech, takže jsme si zkusili zase něco nového,“ uvedla Lenka z Hradce Králové, která by v budoucnu ráda skloubila studium IT s jazyky.

Jako jednu z nejoblíbenějších aktivit děti vyzdvihovaly vytváření 3D modelu a jeho následný tisk na 3D tiskárně. Danou aktivitu si pro účastníky tábora připravili členové Institutu moderních a informačních technologií FIM UHK. V závěsu za tím pak bylo herní dopoledne v esportové učebně a práce s velkým mikroskopem na Přírodovědecké fakultě. Mezi další aktivity patřilo sportovní odpoledne s pracovníky Katedry rekreologie a cestovního ruchu, celodenní výlet za golfem, návštěva Divadla DRAK a Labské vodní elektrárny Hučák. Fakultu navíc navštívil pracovník hradecké záchranné služby, který zvědavcům předal důležité rady a doporučení.

„Jsme velmi rádi, že i letos byly děti nadšené. Musím, a dělám to velmi ráda, vyzdvihnout proaktivní přístup našich studentů Damiana a Jakuba, kteří na děti dohlíží po celý týden, jsou podporou pro vyučující a děti si je velmi oblíbily. I oni jsou důvodem, proč se k nám děti rády vrací. Těšíme se na příští ročník, kde bychom na základě zpětné vazby rádi zařadili ještě více IT –  letošní herní učebna a 3D tisk s Honzou sklidily největší úspěch. Na druhou stranu mohu děti i rodiče již nyní ujistit, že zelenina a pohyb určitě v našich plánech pro příští rok zůstávají,“ uzavírá Helena Holubičková, vedoucí Institutu dalšího vzdělávání a hlavní organizátorka tábora.  -zd-