Začátkem měsíce října jsme se 3 FIMáci vypravili do Číny, abychom se účastnili projektu Seeds for the future vedeného společností Huawei.

Program byl rozdělený na dvě hlavní části. První část se odehrávala v Pekingu a trvala necelý týden. V těchto dnech jsme se učili základy Čínštiny a techniky kaligrafie, abychom lépe pochopili místní kulturu a porozuměli lidem. Ve druhé části jsme se z Pekingu přesunuli do města Shenzhen, kde jsme mimo výuky historie komunikačních technologií a mobilních sítí mohli sami vyzkoušet, jak se věci mají v praxi.

Celá organizace ze strany Huawei byla naprosto skvělá. Vízové povinnosti i všechny ostatní záležitosti s papírováním nám dopředu zařídili a zároveň nám byly zakoupeny letenky s kvalitní leteckou společností. Letěli jsme s jedním přestupem ve Frankfurtu a do Pekingu jsme dorazili již v sobotu ráno. Po příletu se nás ujala turistická průvodkyně Monika, která nás po ubytování a prvních zkušenostech s místní kuchyní vzala do Zakázaného města. Druhý den jsme obdivovali Letní Palác a Velkou Čínskou zeď. Součástí víkendu byla také ochutnávka pravé pekingské kachny, návštěva čajovny a spousta dalších zážitků.

Pak už jsme se aktivně věnovali studiu na místní univerzitě. Náš kurz byl zaměřen na ponoření se do čínské kultury – tedy výuku jazyku, kaligrafii a jiné odlišnosti od kultury evropské. V tomto týdnu jsme také absolvovali zahajovací ceremoniál s výbornou večeří v konferenčním domě, kde jsme se seznámili i s velvyslanci z České republiky a Slovenska.

Dál program pokračoval v Shenzhenu, kam jsme odletěli po úspěšném absolvování zkoušky z čínštiny. Čekalo nás zde horko a dusno jihovýchodní Asie. Do dalšího programu nás zasvětila zaměstnankyně Huawei – Anna. Po ubytování jsme vyrazili na průzkum. Stejně jako v Pekingu se každá večeře konala na odlišném místě v downtownu, abychom okusili co nejvíce možností. V těchto volných víkendových dnech jsme měli možnost navštívit městské parky, vyhlídky v mrakodrapech nebo nejrůznější obchodní centra.

Začátkem pracovního týdne jsme se zapojili s kolegy z Bruneie a Malaysie do výuky. Dozvěděli jsme se historii společnosti Huawei a mobilních sítí. Nabyté znalosti jsme si o 2 dny později mohli sami vyzkoušet v testovací laboratoři, kde jsme měli k dispozici všechny prvky a zařízení k provozu 3G a 4G sítí. V týmu se nám podařilo síť zprovoznit. Vyzkoušeli jsme i její funkčnost. Kurz jsme zakončili závěrečným testem. Jako cestovatelský bonus jsme poslední den před odletem strávili v přilehlém městě Hong Kong, odkud jsme večer odletěli zpět domů.

Děkujeme celé společnosti Huawei za skvělou zkušenost i organizaci. A samozřejmě také FIM UHK, že nám tímto způsobem umožnila vycestovat za poznáním.

Petr Weissar, Adam Ostruszka, Daniel Hejduk
studenti FIM UHK