V pátek 10. 11. 2017 se konal tradiční volejbalový turnaj smíšených družstev vysokých škol ve sportovní hale Slávie. Letos se jednalo o jubilejní 20. ročník turnaje O pohár rektora UHK.

Počet přihlášek byl limitován na 12 týmů, tak jako každoročně. Je škoda, že do turnaje se v letošním roce přihlásilo „pouze“ šest družstev, ale i přesto, že kapacita turnaje naplněna nebyla, vzájemným utkáním to na kráse neubralo. Tento turnaj není pouze o sportovním výkonu, ale jedná se především o společenskou akci, při které by mělo docházet k setkání studentů a zaměstnanců všech fakult. Letos se zúčastnily čtyři týmy z řad studentů FIM a Pdf, jeden tým poskládaný z učitelů FIM a Pdf a jeden tým ze zástupců rektorátu UHK.

Hrací systém byl udělán nastaven (připraven) tak, aby si všechna družstva zahrála co nejvíce. Hrálo se na třech kurtech systémem „každý s každým“ na dva hrané sety do 15i bodů. Všichni tedy v první (základní) části turnaje odehráli krásných 5 utkání. Potom již následoval rozhodující souboj o konečné umístění. Týmy, které v tabulce po první části skončily na 1. a 2. místě, hrály finále. Týmy z 3. a 4. místa bojovaly o 3. místo a týmy z 5. a 6. místa hrály o konečné 5. místo. Tato utkání se hrála na 2 vítězné sety do 25 bodů. V týmu Rokiťáci si zahrál úvodní 2 zápasy i pan rektor prof. Kamil Kuča, který také turnaj slavnostně zahájil.

Po velice zajímavých a vyrovnaných zápasech, kde k vítězství nestačilo jen dobré podání, solidní příjem, krásná nahrávka či perfektně provedená smeč, ale mnohdy bylo zapotřebí i dost sportovního štěstí, se do finále probojovaly týmy, které uspěly i v předcházejícím ročníku turnaje. Jednalo se o tým Kuželky (PdF), který obhajoval loňské vítězství, a tým Pořád(ní) koloušci (FIM). Zahráli velice vyrovnané utkání, které nabídlo divákům krásnou volejbalovou podívanou. Rozhodovalo až ve třetím setu a nakonec se z vítězství 2-1 radoval tým Kuželek, který tak své loňské prvenství obhájil. Vítězové převzali putovní pohár rektora a věcné ceny, které do turnaje věnoval rektorát. Pro týmy, které se umístily na 1. – 3. místě bylo pak připraveno překvapení v podobě lákavých čokoládových dortů. Třetí místo vybojoval tým Teachers, složený z učitelů FIM a Pdf, kteří se radovali po vítězství 2-1 nad studenty Správná šestka (FIM). 5. místo potom uhájili studenti FIM z týmu Nulová šance, když si se svými soupeři Rokiťáky poradili 2-0 na sety. Za skvělou podporu týmu Teachers v utkání o 3. místo si Rokiťáci „vyfandili“ polovinu dortu.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat za podporu rektorátu, díky které se tento turnaj mohl uskutečnit, a také studentce FIM Olče Gonšenicové za pomoc s organizací, aby vše proběhlo hladce a bez problémů. Do dalšího ročníku tohoto tradičního turnaje bych si přál, aby se přihlásilo více účastníků, a to nejen z UHK, ale i z jiných vysokých škol, a užili si společně s námi atmosféru této příjemné a sportovně společenské akce.

Petr Hruša, vedoucí Katedry rekreologie a cestovního ruchu