Ve středu 9. května 2018 se konala na naší fakultě nevšední událost. Studenti a zaměstnanci FIM měli možnost setkat se s mezinárodně uznávanou kambodžskou autorkou Thavry Thon, jejíž kniha A Proper Woman je nejprodávanějším knižním titulem napsaným ženou v její rodné zemi.

Thavry studovala na naší fakultě mezi lety 2009 až 2012 díky stipendiu poskytnutému fakultou a spolupráci s organizací Člověk v tísni a stále má ke své alma mater vřelý vztah. To dokázala i tím, že k nám přijela a pohovořila o svých zkušenostech a prožitcích.

Po přednášce se rozvinula diskuse o několika zajímavých tématech, o nichž Thavry na začátku setkání hovořila. Publikum například zaujal fakt, že v Kambodži rodiče sjednávají sňatky pro své potomky. Dále naše studenty zajímalo, jak se Thavry cítila, když přijela studovat do České republiky, jak vnímá české lidi a krajinu, a to i ve srovnání s dalšími zeměmi, které již navštívila. Thavry má ráda českou krajinu a přírodu, zejména naše lesy, na druhou stranu se jí Češi zdají trochu odtažití a u televizních pořadů vysílaných v Čechách postrádá anglické titulky.

Závěrem lze doplnit, že podobná setkání nám napomáhají uvědomit si nesamozřejmost každodenního života a všeho, co s tím souvisí. V tomto případě rovnoprávnosti mužů a žen či práva na vzdělání pro všechny bez rozdílu.

„Přednáška pro mne byla velice přínosná a inspirující. Obdivuji, co Thavry dokázala, i přes prostředí, ve kterém vyrůstala, a které ji tolik ovlivňovalo. Věřím, že svým příběhem dodá mnoha lidem odvahu jít za svým snem,“ shrnuje své dojmy z přednášky studentka Kristýna Hrubá.

Jaroslav Kacetl
Katedra aplikované lingvistiky

Čtěte také v Hradeckém deníku.