V pátek 21. října 2022 se na FIM UHK konalo školní kolo soutěže v manažersko-ekonomických dovednostech ŠKODA BIZ SIM CUP 2022, kterou fakulta pořádá za podpory společnosti Škoda Auto, a.s.

„Pro letošní ročník soutěže jsme zvolili simulační hru v prostředí podnikového informačního systému SAP zaměřenou na výrobu, marketing a prodej müsli produktů“ objasňuje v čem celá hra spočívá, hlavní koordinátor soutěže docent Pavel Čech a pokračuje: „Soutěžící měli za úkol zjistit preference odběratelů v jednotlivých regionech a podle toho plánovat výrobu s ohledem na kapacitu výrobní linky. Zároveň bylo nutné sledovat množství zásob na skladě a zajistit logistiku základních surovin a také obalových materiálů. Informace o prodejích, zásobách, výrobě i finanční situaci firmy měli soutěžící prostřednictvím řady reportů. Při simulační hře tak mohli soutěžící uplatnit manažerské i ekonomické dovednosti a také se prakticky seznámit s podnikovým informačním systémem SAP,“ dodává docent Čech.

Soutěže se zúčastnilo celkem 46 studentů v 11 týmech. Po celodenní týmové práci zvítězil ryze mužský čtyřčlenný tým s názvem „Wolt Partners“ a odnesl si tak cenu v podobě 20 000 Kč. Stříbrný pětičlenný tým „Lamy“ si mezi sebe rozdělil výhru 12 000 Kč a bonzové „Jedn1čky“ ve složení dvou studentek a dvou studentů se mohou radovat z částky 8 000 Kč. Finanční odměny vítězných týmů do soutěže věnovala společnosti Škoda Auto, a.s.

„Nejtěžší bylo zvolit si správnou taktiku, nastavit cenu produktu a náročný byl průzkum trhu, resp. zjistit, jak se chová konkurence a jak nastavuje ceny. Krizový okamžik pak nastal ve třetím kole, kdy jsme si špatně nastavili parametry a program se začal chovat jinak, než jsme předpokládali, čímž jsme ztratili pár bodů, ale nakonec se nám podařilo vše dohnat,“ vysvětluje Adam z vítězného týmu. Bronzoví hráči, kteří se jako jediní z týmů na stupních vítězů zúčastnili ŠKODA BIZ SIM CUPu poprvé, se s komplikacemi setkali až v posledním kole, kdy začali mít nedostatek zboží na skladě. „Byla to pro nás skvělá zkušenost. Se systémem SAP jsme se zde setkali poprvé,“ uvedla za tým „Jedn1čky“ Sabina, studentka 1. ročníku Aplikované informatiky. Druhé místo bylo naopak velkým překvapením pro tým s názvem „Lamy“. „Žádná krize nepřišla a naše strategie naopak vyšla několikanásobně lépe, než jsme čekali,“ uvedl sebevědomě Honza, od jehož oblíbeného zvířete bylo odvozeno jméno týmu.

Další dvě školní kola proběhnou koncem listopadu na Vysoké škole ekonomické v Praze a na České zemědělské univerzitě v Praze. Do finále soutěže ŠKODA BIZ SIM CUP 2022 postoupí první tři vítězné týmy z předchozích školních kol a závěrečné klání se uskuteční v prosinci v reprezentativních prostorách Škody Auto v Mladé Boleslavi.   -zd-