Využijte let, které studium obnáší a veškerých možností, jež FIM nabízí, říká Martin Holeček, absolvent oboru Informační management FIM UHK.


Proč jste se rozhodl právě pro Informační management a jak vzpomínáte na dobu studia?

Již jako student střední školy jsem měl velmi blízko k informačním technologiím, lákal mě internet a to jakým způsobem změní všechny oblasti lidského života. Když jsem se pak rozhodoval, na kterou z mnoha českých univerzit se hlásit, UHK mě oslovila svým studijním zaměřením na management, komunikaci a cizí jazyky. To vše propojeno vzděláním v oblasti informačních technologií. Volba pro mě
byla jasná, a i z dnešního pohledu jsem velmi rád, že jsem dostal možnost studovat právě na FIM UHK.

Rád vzpomínám na spolupráci s profesory a zaměstnanci univerzity. Ať už to bylo v rámci studijních projektů jako naše video Vzhůru na FIM, výpomoc na Centru služeb nebo náborové prezentace pro studenty hradeckých středních škol. Mít možnost uvádět přednášky do praxe s profesionály po boku bylo určitě velkým přínosem. Největší stopu ve mně však zanechal 6 měsíční výměnný pobyt na NTUST v Taipei na Tchajwanu. Návštěva tak odlišné kultury byla nejen osvěžující a nezapomenutelnou, ale zároveň také konfrontací s vlastními stereotypy a středoevropskými kulturními vzorci.

Přidružené studentské organizace pomáhají studentům navázat na takto nabyté zkušenosti v podobě dobrovolnických i profesionálních stáží, díky kterým jsem měl po návratu do Čech možnost pracovat na projektech s lidmi z celého světa. Také jsem na FIM potkal mnohé z mých nejlepších přátel.

Kde žijete a co děláte?
Žiji v Čínském městě Cchung-cching, kde spolupracuji s několika jazykovými centry při přípravě studentů na studium v zahraničí. Velkou část mého pracovního dne také věnuji online výuce anglického jazyka. I přesto, že zrovna nepracuji “v oboru”, jsou informační technologie nedílnou
součástí mé každodenní agendy a jejich efektivní využívání předpokladem pro úspěšnou kariéru.

Nejvíce mě na práci baví to, že jsou výsledky patrné téměř okamžitě a jsem vděčný za to, že se mohu společně se studenty zdokonalovat i já sám. Setkávání se s novými a zajímavými lidmi, stejně tak jako navrhování a zkoušení nových metod výuky a procesu jazykové akvizice, se stalo mým koníčkem. Se studenty se častou soustředíme na výslovnost a obohacení slovní zásoby. Díky dobré znalosti
čínského jazyka a kultury vedu studenty k využívání studijních metod, které by pro ně jinak byly nedostupné. Čínština mě uhranula již na Taiwanu a kromě jazyka také další aspekty kultury dálného východu jako filozofie, jídlo a sport. K výuce angličtiny tedy přidávám také výuku čínštiny.

Co by podle vás měli studenti FIM na vysoké škole hledat?
IT je obor budoucnosti a poptávka po kvalitních expertech z tohoto oboru má rostoucí trend, který ve spojení s jazykovou vybaveností, manažerským přístupem a vytrvalostí přinese absolventům FIM nevídané příležitosti.

Experimentujte, ptejte se a hledejte, abyste našli to, co vás baví (love). Vysoká škola není konečnou stanicí studia, je to začátek dlouhé cesty. Využijte let, které studium obnáší a veškerých možností, jež FIM nabízí pro rozšíření obzoru, kultivaci charakteru a získání praktických zkušeností. Jestli se jedná o letní kemp, dobrovolnické práce, internship nebo výměnný pobyt, cokoliv může vzbudit váš zájem, následujte intuici a tvrdě pracujte na zdokonalování v dané oblasti. Možná se na žádaný pobyt nedostanete letos, možná ani příští rok, ale pokud vytrváte, výsledky se dostaví. Překonáváním prohry a neúspěchu se oddělují úspěšní absolventi od těch neúspěšných.

Na závěr nezapomeňte, že bez znalosti angličtiny a dalšího cizího jazyka je dnes mnoho dobrých příležitostí nedostupných.

Máte nějaké koníčky? Co děláte ve volném čase?
Mým celoživotním koníčkem je sport. Věnují se běhání a 太极拳 (Taichi). Mojí vášní je jazyk, a proto mnoho volného času věnují studiu čínštiny a četbě. Pro relaxaci volím film, hudbu a vaření. V nedávné době jsem objevil terapeutické účinky tance, a tak pravidelně tancuji.