– řekla si spousta lidí s údivem, když se dozvěděli o letní škole na Taiwanu a od tohoto nápadu upustili. My však ne!
Na konci letošního června jsme se ve skupince 20 FIMáků sešli na Chang Jung Christian University (CJCU) v Tainanu, abychom společně prošli kurzem letní školy a prohloubili tak své znalosti.
Po příjezdu jsme se ubytovali na školních kolejích v kampusu univerzity. Pokoje byly naplněné vždy 3-4 lidmi, kde měl každý student k dispozici postel, skříň a stůl s úložným prostorem. Brzy jsme také našli místa vhodná ke stravování počínaje místní „snídaňárnou“ přes restaurace v okolí až po street-food. Ne každý z nás byl nadšený z čínského jídla, ale nabízely se i jiné možnosti, kde se najíst dle své chuti. Byli jsme také mile překvapeni cenami, které byly v mnoha případech značně nižší než u nás v republice. První víkend před začátkem školy jsme si také našli posilovnu a hřiště, kde jsme mohli trávit svůj volný čas. Především jsme však projeli centrum města Tainan a poznávali Taiwanskou kulturu.
Po nástupu do školy jsme během následujících čtyř týdnů docházeli na výuku principů využití řízení projektu a vývoje za užití processingu. Školní týden jsem měli rozdělený na 3 hlavní části. První z nich byla výuka předmětů, která sestávala z dopoledního řízení projektů a odpoledního vývoje v processingu a byla každé pondělí a úterý. Druhou částí byly středeční a čtvrteční exkurze do místních podniků a institucí v Tainanu nebo v přilehlém Kaohsiungu. Pátek byl věnován osobnímu rozvoji nejen v oblastech tradičních čínských disciplínách jako kaligrafie či vaření, ale také v moderním duchu, jakým byl například break-dance.
Hned v počátku jsme se dozvěděli, že škola nebude úplně jednoduchá, protože budeme každý týden psát kvízy, které se budou hodnotit a budeme také pravidelně odevzdávat verze projektů na oba předměty. Naštěstí byli učitelé na CJCU ochotní nám kdykoliv poradit a pro naši práci a výsledky měli jisté pochopení.
Vždy o víkendech jsme se svými skútry zamířili do měst a do hor poznávat krásy ostrova. Mezi naše často vyhledávané destinace patřily především vodopády a pláže, kam jsme mířili za koupáním. Někteří z nás si na pár dní půjčili auto, aby se podívali i do vzdálenějších lokalit, jakou je například národní chráněná oblast Alishan nebo národní park Kenting. I přes veškerou snahu se nám podařilo procestovat pouze nepatrnou část úžasné krajiny, kterou Taiwan nabízí. Během těchto několikadenních výletů jsme zpravidla využívali služeb AirBnb pro snadnější ubytování a komunikaci. Cena více lůžkového pokoje se potom pohybovala mezi dvěma až pěti stovkami CZK za osobu na noc.
Myslím že mohu mluvit za každého, když prohlásím, že jsme si letní školu užili a odnesli si nové znalosti, které nám mohou pomoci v budoucím profesním životě. Nevýhodu letní školy vidím v tom, že trvá pouze měsíc, což je bohužel hrozně krátká doba. Někteří z nás jsme si cestu z Taiwanu domů propojili i s dalšími výlety a navštívili například Thajsko, Filipíny či Japonsko, abychom si ještě na chvíli prodloužili ten bezstarostný pocit z cestování, než se zase vrátíme do evropské reality.
Petr Weissar
student oboru Aplikovaná informatika, absolvent letní školy