Když jsem letos v září vypisoval prosincový termín lyžařského kurzu, netušil jsem, jaký bude zájem mezi zahraničními studenty.

Dopadlo to tak, že kapacitu 50 míst zaplnilo rychle 41 taiwanských, malajských a hongkongských studentů a na ty české, kteří váhali s přihlašováním, téměř nezbylo. Museli jsme se na katedře rekreologie a cestovního ruchu pořádně nadechnout, nabalit dvě auta lyžařským vybavením a vyrazit směrem do Jizerek. Sám pak doprovázím celou skupinu zahraničních studentů z Hradce vlakem do Rychnova u Jablonce a následně zaplňujeme místní bus dále do Janova. Odtud je to již jen 20 minut ve sněhu do kopce, což je ideální pro zavazadla typu kufr na kolečkách…

Odměnou jsou radostné výkřiky „snow, snow“, koulovačka a pro některé doslova první ochutnání přírodního sněhu. V pozdních večerních hodinách již máme rozděleno 41 párů lyžáků, seřízená vázání a sledujeme lepšící se sněhové podmínky.

Další dny se nezastavíme. Lyžařský výcvik postupuje stejně rychle, jako ekonomika asijských tygrů. Druhý a třetí den již většina zahraničních studentů sjíždí po mírnější sjezdovce odvážně dolů. Někteří rovně v pluhu a šikovnější již oblouky. Těm, kterým to ještě úplně nejde, dolů dopomůžeme… Lyžařský výcvik doplníme noční bojovkou v lese s průlezem jeskyně, saunou, nácvikem českých tanců (mazurka, polka, disko) i taiwanského národního společenského tance, jehož jméno ale nedokážu ani vyslovit. Společenský večer vrcholí štafetovým závodem v loupání brambor, kde se konečně prosazuje česká menšina, která má s přípravou této plodiny více zkušeností…

Lyžařský kurz dopadl skvěle, všichni přežili, nikdo se nezranil. Jen těch fotek typu „Me and my teacher“ bylo na můj vkus příliš. Snad jim to na Taiwanu nezahltí Facebook…

Moji skvělí kolegové Petr, Dáša, Pavlína a Slávek se již těší na další výuku lyžování studentů z jihovýchodní Asie. Já ale doufám, že se příště přihlásí zahraniční studenti z Norska a Švédska a každý den si zajedeme na běžkách Jizerskou padesátku…

SKOL

David Chaloupský
Katedra rekreologie a cestovního ruchu

A jak to vidí někteří z účastníků kurzu?

SU YU TINGT: his weekend I had a unforgettable ski course!Most of Taiwanese students don’t have experience about skiing so we all feel exciting. The first day was very difficult for me because the ski equipment was hard for me to walk and on the ski board I kept falling. Fortunately David and other teachers were very patient to teach us skiing. So in the first day I got a lot of confidence in skiing. The cabin we stay was very comfortable. The food in there was also good. And at night David and other teachers planed a very fun and great activity for us. We all have lots of fun in the forest!

The next day I was more familiar with the ski! After some basic practices I tried to ski by myself. Although I fell again several times I can ski for a longer distance than the first day. At night David and other teachers taught us some Czech game. We all love the game!

The last day I finally can ski by myself and do not fall anymore!I really appreciate David and other teachers. I learn a lot and also have lots of fun during the ski course. This ski course is a wonder experience for me. Now I can pride to say to others that I am quite good at skiing!


Hello, I am Yao, being an exchange student in university of Hradec Kralove from Taiwan this semester. When this semester began, I heard that will be a ski course in December but it is only for faculty of informatics management students. I was totally upset. About one week later, David wrote us a letter that all of us could join the ski course, and I was extremely excited and went to register immediately!

All of Taiwanese students were so excited, and prepared a lot of ski equipment. After a long time waiting, ski course was finally coming! On 7th Dec, we meet in front of HLAVNI NADRAZI, and bought a ticket to Rychnovu Jablonce nad Nisou. In the first night, everyone chose their boots and skies. In the second day morning, we learned some poses and do some simple practices. After five hours practicing, all of us were totally hungry, and the chef prepared lots of delicious food for us! In night, teachers prepared some night adventures for us like a mission, for example, we need find some stuff or accomplish one thing. That was really fun! But unfortunately, I got a cold in third day, so I stayed in hostel. The chef was so nice and patient to us and always provided hot water for us. I really loved him so much ha ha! In the third night, teachers prepared a series of game and party. We did revolution and peeling game and so on, not only games, but also singing together and dance. We also sing some Taiwanese song for them! We also went to ski in final day, and I felt so so sorry to David because I was bad in ski and I kept falling down and bother him, but he taught me patiently.

In conclusion, the hostel is warmth like a home, and teachers are super nice and extremely patient. They care about students and do their best to create value memories for us. I could say this ski course is the best one ever!!!!! I do enjoy the course a lot, and that is the reason why I want to share my feedback to you. Finally, I love all of teachers and staff so much!